dnes
Úterý - skorojasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
27°C
Praha přidá na platy strážníků skoro 50 milionů, musela to udělat kvůli navýšení tarifů
Strážníků je v Praze nedostatek. Ilustrační foto: archiv

Praha přidá na platy strážníků skoro 50 milionů, musela to udělat kvůli navýšení tarifů

Loňským nařízení vlády se od ledna 2019 zvýšily platové tarify zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent. Pražští radní proto včera rozhodli o tom, že z rozpočtu metropole půjde na platy strážníků v metropoli ročně o 49,615 milionu korun více než doposud. Rozpočet Městské policie hl. m. Prahy na rok 2019 se tak navýší na celkových 1,64 miliardy korun.

Zvýšen byl i rizikový příplatek. „Navýšení limitu prostředků na platy dále zahrnuje i zvýšení zvláštního příplatku ve skupině II. prací podle míry zatěžujících vlivů pracovních podmínek, který je stanoven v rozmezí 750 až 2500 korun. Zaměstnavatel tedy přistoupil k navýšení příplatku ze stávajících 500 na 750 korun, což je dolní hranice v rámci zákonem určeného rozpětí,“ píše se v důvodové zprávě k přijatému tisku.  

Průměrný měsíční mzda pražského strážníka činí 36 000 korun, po odsloužení minimálně deseti let se zvyšuje na skoro 40 000. I když se Městská policie v Praze snaží motivovat případné zájemce o vstup do svých řad nabídkou různých benefitů, dlouhodobě je nuúspěšná v snaze dostat se na ideální stav. Do něj nyní chybí přes 300 zaměstnanců.

Motivovat uchazeče se snaží i jednotlivé městské části. „Pro mimopražské uchazeče o práci u městské policie v Praze poskytujeme k dispozici několik bytů ročně. Každý rok také z rozpočtu městské části za zhruba 100 000 korun přispíváme na nákup potřebného vybavení, jednou to třeba byly příruční kamery. Podporujeme zvyšování počtu strážníků, jak můžeme, přesto se lidé k městské policii nehrnou. Konkurence na pracovním trhu je v současnosti obrovská,“ uvedl starosta Prahy 11 Petr Jirava (za ANO).


Další články
Nahoru