dnes
Pátek - polojasno
10°C
zítra
Sobota - oblacno
11°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
13°C
Praha přidá na platy strážníků skoro 50 milionů, musela to udělat kvůli navýšení tarifů
Strážníků je v Praze nedostatek. Ilustrační foto: archiv

Praha přidá na platy strážníků skoro 50 milionů, musela to udělat kvůli navýšení tarifů

Loňským nařízení vlády se od ledna 2019 zvýšily platové tarify zaměstnanců veřejného sektoru o pět procent. Pražští radní proto včera rozhodli o tom, že z rozpočtu metropole půjde na platy strážníků v metropoli ročně o 49,615 milionu korun více než doposud. Rozpočet Městské policie hl. m. Prahy na rok 2019 se tak navýší na celkových 1,64 miliardy korun.

Zvýšen byl i rizikový příplatek. „Navýšení limitu prostředků na platy dále zahrnuje i zvýšení zvláštního příplatku ve skupině II. prací podle míry zatěžujících vlivů pracovních podmínek, který je stanoven v rozmezí 750 až 2500 korun. Zaměstnavatel tedy přistoupil k navýšení příplatku ze stávajících 500 na 750 korun, což je dolní hranice v rámci zákonem určeného rozpětí,“ píše se v důvodové zprávě k přijatému tisku.  

Průměrný měsíční mzda pražského strážníka činí 36 000 korun, po odsloužení minimálně deseti let se zvyšuje na skoro 40 000. I když se Městská policie v Praze snaží motivovat případné zájemce o vstup do svých řad nabídkou různých benefitů, dlouhodobě je nuúspěšná v snaze dostat se na ideální stav. Do něj nyní chybí přes 300 zaměstnanců.

Motivovat uchazeče se snaží i jednotlivé městské části. „Pro mimopražské uchazeče o práci u městské policie v Praze poskytujeme k dispozici několik bytů ročně. Každý rok také z rozpočtu městské části za zhruba 100 000 korun přispíváme na nákup potřebného vybavení, jednou to třeba byly příruční kamery. Podporujeme zvyšování počtu strážníků, jak můžeme, přesto se lidé k městské policii nehrnou. Konkurence na pracovním trhu je v současnosti obrovská,“ uvedl starosta Prahy 11 Petr Jirava (za ANO).


Praha 5: Přijďte diskutovat o věcech, které vás zajímají, které řešíte, nebo vás trápí

Včera v 18:34

Starostka Renáta Zajíčková společně s radními Prahy 5 představí vize a plány nové koalice ve čtvrtek 21. listopadu od 17:30 hodin v prostorách Impact Hub Praha v Drtinově ulici 10 na Smíchově.

Okupační stávka se přesunula z Filosofické fakulty na Rektorát Univerzity Karlovy

13. listopadu 2019 v 19:09

Okupační stávka za klima pokračuje na Rektorátu Univerzity Karlovy. Sem se studenti a studentky přesunuli z Filosofické fakulty, kterou okupovali od úterního rána. Požadují rezignaci rektora Univerzity Karlovy Tomáše Zimy.  

V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

12. listopadu 2019 v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Další články
Nahoru