Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha přestane členům dozorčích rad svých firem vyplácet tantiémy
Pražský dopravní podnik je stoprocentně vlastněný hlavním městěm. Foto: archiv DPP

Praha přestane členům dozorčích rad svých firem vyplácet tantiémy

Firmy ve stoprocentním vlastnictví hlavního města nebudou členům svých dozorčích rad vyplácet podíly ze zisku (tantiémy), ale pouze pevně stanovenou měsíční odměnu. Vyplývá to z pravidel, která schválili pražští radní. Odměna řadového člena se bude pohybovat mezi 8000 a 25 000 korun. Výše tantiém v Pražské plynárenské loni vyvolala koaliční spor.

Pražští radní schválili pravidla pro odměňování členů dozorčích rad a výborů pro audit u společností, které zcela vlastní hlavní město. Cílem změny pravidel je zajištění vzájemné výše odměn v rámci městských obchodních společností.

V rámci sjednocení výše odměn pro členy dozorčích rad a výborů pro audit u společností se stoprocentní majetkovou účastí hlavního města se mění pravidla pro 12 organizací. V případě členů dozorčích rad a výborů pro audit nebude hlavní město přiznávat podíly na zisku a z nefinančních plnění bude ve smlouvách o výkonu funkce přiznán nárok na naprosto standardní plnění ve formě pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou výkonem funkce člena, cestovních náhrad a případně prokazatelně vynaložených nákladů na účast na zasedání dozorčí rady či výboru pro audit.

 „Rušíme tantiémy, tedy možný podíl na zisku, členům dozorčích rad, zároveň se srovnaly disproporce v rámci odměn jednotlivých společností, kdy společnosti jsou porovnány podle počtu zaměstnanců, obratu a hospodářského růstu. Není důvod, aby byly téměř násobně vyšší odměny v malých společnostech oproti společnostem s násobně vyšší zodpovědností. Zároveň členové dozorčích rad nebudou mít nárok ani na další funkční požitky,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).

Jednotlivé městské společnosti byly porovnány nejen z hlediska své velikosti, kde svou roli hrál počet zaměstnanců, obrat, hospodářský výsledek a podobně, ale také podle své činnosti. V návaznosti na to byly organizace rozčleněny do několika skupin, ve kterých je pak navrhována stejná výše odměn.

 „Chceme předejít excesům z minulosti, kdy součástí smluv o výkonu funkce člena dozorčí rady byl například nárok na služební telefon bez zastropované výše limitu pro takovýto výkup,“ dodal Chabr.

Například u pražského dopravního podniku se jedná o odměnu pro řadového člena o 25 000 korun, u Technické správy komunikací o 21 000 korun a nejnižší odměnu mají členové dozorčí rady Pražská plynárenská Holding ve výši 8 000 korun.

Hlavní město usnesením také doporučuje představenstvům obchodních společností se stoprocentní majetkovou účastí Prahy, aby přiměřeně postupovaly i v případě členů dozorčích rad, případně výborů pro audit, u svých dceřiných společností.

Koalice se loni dostala do rozepře ohledně tantiém v Pražské plynárenské. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritizoval fakt, že představenstvo firmy složené ze zástupců koaličních stran schválilo vyplacení statisícových tantiém za rok 2018, které dostal i Piráty kritizovaný politik Karel Březina (ČSSD). Koaliční strany se následně dohodly na tom, že radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) nechá vypracovat pravidla pro odměňování v orgánech městských společností.

odmeny-statutarnich-organu


Autor: red

Praha podpoří integraci mladých lidí z dětských domovů

20. října 2021 v 10:54

Rada hl. m. Prahy schválila finanční podporu projektu Patron – podpora sociální integrace dospívajících z dětských domovů organizace Liga otevřených mužů ve výši 199,8 tisíc korun. 

Další články
Nahoru