
Praha přestane členům dozorčích rad svých firem vyplácet tantiémy
12. dubna 2020 08:39
Pražští radní schválili pravidla pro odměňování členů dozorčích rad a výborů pro audit u společností, které zcela vlastní hlavní město. Cílem změny pravidel je zajištění vzájemné výše odměn v rámci městských obchodních společností.
V rámci sjednocení výše odměn pro členy dozorčích rad a výborů pro audit u společností se stoprocentní majetkovou účastí hlavního města se mění pravidla pro 12 organizací. V případě členů dozorčích rad a výborů pro audit nebude hlavní město přiznávat podíly na zisku a z nefinančních plnění bude ve smlouvách o výkonu funkce přiznán nárok na naprosto standardní plnění ve formě pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou výkonem funkce člena, cestovních náhrad a případně prokazatelně vynaložených nákladů na účast na zasedání dozorčí rady či výboru pro audit.
„Rušíme tantiémy, tedy možný podíl na zisku, členům dozorčích rad, zároveň se srovnaly disproporce v rámci odměn jednotlivých společností, kdy společnosti jsou porovnány podle počtu zaměstnanců, obratu a hospodářského růstu. Není důvod, aby byly téměř násobně vyšší odměny v malých společnostech oproti společnostem s násobně vyšší zodpovědností. Zároveň členové dozorčích rad nebudou mít nárok ani na další funkční požitky,“ uvedl radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09).
Jednotlivé městské společnosti byly porovnány nejen z hlediska své velikosti, kde svou roli hrál počet zaměstnanců, obrat, hospodářský výsledek a podobně, ale také podle své činnosti. V návaznosti na to byly organizace rozčleněny do několika skupin, ve kterých je pak navrhována stejná výše odměn.
„Chceme předejít excesům z minulosti, kdy součástí smluv o výkonu funkce člena dozorčí rady byl například nárok na služební telefon bez zastropované výše limitu pro takovýto výkup,“ dodal Chabr.
Například u pražského dopravního podniku se jedná o odměnu pro řadového člena o 25 000 korun, u Technické správy komunikací o 21 000 korun a nejnižší odměnu mají členové dozorčí rady Pražská plynárenská Holding ve výši 8 000 korun.
Hlavní město usnesením také doporučuje představenstvům obchodních společností se stoprocentní majetkovou účastí Prahy, aby přiměřeně postupovaly i v případě členů dozorčích rad, případně výborů pro audit, u svých dceřiných společností.
Koalice se loni dostala do rozepře ohledně tantiém v Pražské plynárenské. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) kritizoval fakt, že představenstvo firmy složené ze zástupců koaličních stran schválilo vyplacení statisícových tantiém za rok 2018, které dostal i Piráty kritizovaný politik Karel Březina (ČSSD). Koaliční strany se následně dohodly na tom, že radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) nechá vypracovat pravidla pro odměňování v orgánech městských společností.