Dnes Sobota - zatazeno 4°C
Zítra Neděle - snih 1°C
Sobota 27. 11. 2021
Svátek má Xenie
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha představila správcům manuál pro pražské hřbitovy

Na území hlavního města Prahy se nachází 84 hřbitovů o celkové ploše více než 170 hektarů. Jejich správa je rozdělena mezi městské části, církve a většina spadá pod městskou organizaci Správa pražských hřbitovů (SPH). Vedle rozlehlých nekropolí jsou to i hřbitovy lokálního charakteru, kromě hřbitovů zdánlivě bezvýznamných i místa paměti národního významu.

Manuál tvorby veřejných prostranství pro pražské hřbitovy, který má být jakýmsi návodem, jak hřbitovy rozvíjet a pečovat o ně, představila radní hl. m. Prahy Milena Johnová správcům hřbitovů.

Vedle hlavní funkce hřbitovů, kterou je pohřbívání a vzpomínání na zesnulé, pojmenovává další funkce a hodnoty pohřebišť: urbánní, environmentální, kulturní a architektonické. Manuál své teze doprovází mnoha příklady dobré praxe ze hřbitovů v ČR i zahraničí. Důležitou součástí dokumentu, který zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ve spolupráci se širokou skupinou odborníků, je i katalog hřbitovů ve správě SPH, který byl v tomto rozsahu zpracován vůbec poprvé.

„Manuál není snahou teoretiků poučovat a autoritativně určovat správná řešení. Jeho prostřednictvím plníme koordinační a metodickou roli hlavního města. Ráda bych, aby ti, kteří o pražských hřbitovech rozhodují a kteří se podílejí na jejich podobě, vnímali manuál jako pomůcku pro uvažování o každodenní péči i pro uvažování o dalším rozvoji. Z toho důvodu byl také materiál už při svém vzniku konzultován se správci hřbitovů. Považuji dnešní setkání a diskusi se správci za velmi důležité, protože to přispěje k pochopení a přijetí manuálu. Jen tak můžeme na pražských hřbitovech čekat potřebnou změnu k lepšímu,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví, která má ve své gesci také pohřebnictví.

Jedním z příkladů, kdy vznik nového hřbitova už od počátku respektuje zásady zmíněné v představeném manuálu, je budoucí suchdolský hřbitov.

„Zahrady se hřbitovem u kaple sv. Václava, tak se jmenuje projekt nového hřbitova, který nyní naše městská část buduje. Jeho příprava započala už v roce 2017, kdy jsme zorganizovali architektonicko-krajinářskou projektovou soutěže o návrh. Díky spolupráci s pražskými experty v oblasti pohřebnictví už od zadání soutěže, přes její vyhodnocení a přípravu projektu vzniká na “zelené“ louce areál hřbitova, kde bude místo jak pro klasické způsoby pohřbívání, tak i rozptylová loučka a prostor pro vsyp ke kořenům,“ dodává Petr Hejl, starosta městské části Praha – Suchdol. Podrobnosti k tomuto konkrétnímu projektu najdete zde.


Autor: TZ, red

Praha 11: Pro Místní akční plán otevřela pandemie nové možnosti

Včera v 10:55

Místní akční plán (MAP) vzdělání pro Prahu 11 končí svou II. etapu, která byla zahájena v prosinci 2021. I přes komplikace spojené s pandemií Covid19 a uzavřením škol se pracovním skupinám a realizačnímu týmu MAP II podařilo na území městské části Praha 11 a spolupracujících MČ Křeslice, Šeberov a...

Radní odsouhlasili návrh memoranda o vzájemné spolupráci Prahy se Středočeským krajem

25. listopadu 2021 v 08:46

Pražští radní v pondělí odsouhlasili záměr uzavřít Memorandum o vzájemné spolupráci mezi hlavním městem Prahou a Středočeským krajem. Tímto krokem navazují na první povolební společné setkání zástupců obou krajů, které se uskutečnilo 10. června 2021. Samotný podpis memoranda bude následovat po...

Praha 5 schválila pravidla pro rozpočtové provizorium

24. listopadu 2021 ve 22:27

Na svém úterním zasedání zastupitelé Prahy 5 rozhodli, že pokud nebude včas schválen rozpočet na příští rok, začne městská část automaticky hospodařit od ledna v provizoriu. Nebude ho tak už muset schvalovat.

Příznivci návratu pomníku maršála Radeckého se sešli na Mariánském náměstí

23. listopadu 2021 v 19:37

Spolek Radecký Praha, který dlouhodobě usiluje o návrat pomníku maršála Václava Radeckého z Radče na Malostranské náměstí, uspořádal tradiční setkání podporovatelů obnovy pomníku. 

Pěší cesta propojí Palmovku s ulicí Švábky a Rohanským nábřežím

23. listopadu 2021 v 09:39

První projekt předznamenávající budoucí proměnu Palmovky v Praze 8 bude zahrnovat cestu pro pěší, která propojí ulice Zenklova a Švábky.  Sloužit veřejnosti by měla začít v červnu příštího roku a její stavba vyjde na 26 milionů korun včetně DPH.

Další články
Nahoru