Dnes Sobota - zatazeno 14°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 14°C
Sobota 1. 10. 2022
Svátek má Igor
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Zpravodajství

Praha představila správcům manuál pro pražské hřbitovy

Na území hlavního města Prahy se nachází 84 hřbitovů o celkové ploše více než 170 hektarů. Jejich správa je rozdělena mezi městské části, církve a většina spadá pod městskou organizaci Správa pražských hřbitovů (SPH). Vedle rozlehlých nekropolí jsou to i hřbitovy lokálního charakteru, kromě hřbitovů zdánlivě bezvýznamných i místa paměti národního významu.

Manuál tvorby veřejných prostranství pro pražské hřbitovy, který má být jakýmsi návodem, jak hřbitovy rozvíjet a pečovat o ně, představila radní hl. m. Prahy Milena Johnová správcům hřbitovů.

Vedle hlavní funkce hřbitovů, kterou je pohřbívání a vzpomínání na zesnulé, pojmenovává další funkce a hodnoty pohřebišť: urbánní, environmentální, kulturní a architektonické. Manuál své teze doprovází mnoha příklady dobré praxe ze hřbitovů v ČR i zahraničí. Důležitou součástí dokumentu, který zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ve spolupráci se širokou skupinou odborníků, je i katalog hřbitovů ve správě SPH, který byl v tomto rozsahu zpracován vůbec poprvé.

„Manuál není snahou teoretiků poučovat a autoritativně určovat správná řešení. Jeho prostřednictvím plníme koordinační a metodickou roli hlavního města. Ráda bych, aby ti, kteří o pražských hřbitovech rozhodují a kteří se podílejí na jejich podobě, vnímali manuál jako pomůcku pro uvažování o každodenní péči i pro uvažování o dalším rozvoji. Z toho důvodu byl také materiál už při svém vzniku konzultován se správci hřbitovů. Považuji dnešní setkání a diskusi se správci za velmi důležité, protože to přispěje k pochopení a přijetí manuálu. Jen tak můžeme na pražských hřbitovech čekat potřebnou změnu k lepšímu,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví, která má ve své gesci také pohřebnictví.

Jedním z příkladů, kdy vznik nového hřbitova už od počátku respektuje zásady zmíněné v představeném manuálu, je budoucí suchdolský hřbitov.

„Zahrady se hřbitovem u kaple sv. Václava, tak se jmenuje projekt nového hřbitova, který nyní naše městská část buduje. Jeho příprava započala už v roce 2017, kdy jsme zorganizovali architektonicko-krajinářskou projektovou soutěže o návrh. Díky spolupráci s pražskými experty v oblasti pohřebnictví už od zadání soutěže, přes její vyhodnocení a přípravu projektu vzniká na “zelené“ louce areál hřbitova, kde bude místo jak pro klasické způsoby pohřbívání, tak i rozptylová loučka a prostor pro vsyp ke kořenům,“ dodává Petr Hejl, starosta městské části Praha – Suchdol. Podrobnosti k tomuto konkrétnímu projektu najdete zde.


Autor: TZ, red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru