Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha představila správcům manuál pro pražské hřbitovy

Na území hlavního města Prahy se nachází 84 hřbitovů o celkové ploše více než 170 hektarů. Jejich správa je rozdělena mezi městské části, církve a většina spadá pod městskou organizaci Správa pražských hřbitovů (SPH). Vedle rozlehlých nekropolí jsou to i hřbitovy lokálního charakteru, kromě hřbitovů zdánlivě bezvýznamných i místa paměti národního významu.

Manuál tvorby veřejných prostranství pro pražské hřbitovy, který má být jakýmsi návodem, jak hřbitovy rozvíjet a pečovat o ně, představila radní hl. m. Prahy Milena Johnová správcům hřbitovů.

Vedle hlavní funkce hřbitovů, kterou je pohřbívání a vzpomínání na zesnulé, pojmenovává další funkce a hodnoty pohřebišť: urbánní, environmentální, kulturní a architektonické. Manuál své teze doprovází mnoha příklady dobré praxe ze hřbitovů v ČR i zahraničí. Důležitou součástí dokumentu, který zpracoval Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) ve spolupráci se širokou skupinou odborníků, je i katalog hřbitovů ve správě SPH, který byl v tomto rozsahu zpracován vůbec poprvé.

„Manuál není snahou teoretiků poučovat a autoritativně určovat správná řešení. Jeho prostřednictvím plníme koordinační a metodickou roli hlavního města. Ráda bych, aby ti, kteří o pražských hřbitovech rozhodují a kteří se podílejí na jejich podobě, vnímali manuál jako pomůcku pro uvažování o každodenní péči i pro uvažování o dalším rozvoji. Z toho důvodu byl také materiál už při svém vzniku konzultován se správci hřbitovů. Považuji dnešní setkání a diskusi se správci za velmi důležité, protože to přispěje k pochopení a přijetí manuálu. Jen tak můžeme na pražských hřbitovech čekat potřebnou změnu k lepšímu,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví, která má ve své gesci také pohřebnictví.

Jedním z příkladů, kdy vznik nového hřbitova už od počátku respektuje zásady zmíněné v představeném manuálu, je budoucí suchdolský hřbitov.

„Zahrady se hřbitovem u kaple sv. Václava, tak se jmenuje projekt nového hřbitova, který nyní naše městská část buduje. Jeho příprava započala už v roce 2017, kdy jsme zorganizovali architektonicko-krajinářskou projektovou soutěže o návrh. Díky spolupráci s pražskými experty v oblasti pohřebnictví už od zadání soutěže, přes její vyhodnocení a přípravu projektu vzniká na “zelené“ louce areál hřbitova, kde bude místo jak pro klasické způsoby pohřbívání, tak i rozptylová loučka a prostor pro vsyp ke kořenům,“ dodává Petr Hejl, starosta městské části Praha – Suchdol. Podrobnosti k tomuto konkrétnímu projektu najdete zde.


Autor: TZ, red

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru