dnes
Pondělí - obcasny-dest
19°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
17°C
pozítří
Středa - polojasno
14°C
Praha předloží návrh změny zákona o prodeji státního majetku, zastupitelé pověřili radní Marvanovou
V Praze se problém projevil například u plánovaného prodeje Veleslavínského zámku. Foto: Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha předloží návrh změny zákona o prodeji státního majetku, zastupitelé pověřili radní Marvanovou

Vedení Prahy předloží Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o majetku státu, podle které by města a obce získaly předkupní právo na zbytný státní majetek na jejich katastrálním území. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Nyní nemají obce šanci stát se účastníky dražby státního majetku, který tak končí v rukou soukromníků, přestože by o něj obec měla zájem. Novelizace by se dotkla zákona o majetku České republiky a jejich vystupování v právních vztazích, zákona o veřejných dražbách a zákona o státním podniku.

Zastupitelé pověřili radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN) předložit Sněmovně návrh do konce letošního června. „Cílem je posílení pozice územně správních celků při nabývání majetku státu s cílem, že samosprávné celky, obce i kraje, tento nepotřebný státní majetek mohly reálně získat a využít ho pro plnění veřejných funkcí," řekla Marvanová. Návrh Prahy podpořila podle Marvanové Rada Asociace krajů a Svaz měst a obcí. „Takže nejde jen o zájem Prahy," řekla.

V Praze se problém projevil před několika měsíci například u plánovaného prodeje Veleslavínského zámku. Hrozil prodej v dražbě, které se Praha nemohla vzhledem k termínu dražby i jejím podmínkám účastnit.

Smyslem návrhu je, aby státní majetek, který by měl sloužit veřejnému účelu, byl přednostně využit pro veřejný účel, který plní obce. Majetek by tak měl být využit pro stavbu dopravní infrastruktury, školy, občanskou vybavenost, sociální bydlení, pro zeleň a další rozvoj.

Před prodejem by stát musel nemovitost nejprve nabídnout obci za cenu stanovenou podle znaleckého posudku. Ta by do šesti měsíců musela oznámit, zda má o získání nemovitosti zájem.

Podle platných zákonů může stát převést majetek do soukromých rukou, pokud o něj neprojeví zájem jiná organizační složka státu. Obec může využít možnosti bezúplatného převodu, k tomu však musí předložit dokumenty o budoucím využití nemovitosti, proveditelnosti projektu z hlediska věcného, finančního a časového.

Pokud dokumenty včas nepředloží, má obec stejné postavení jako soukromí zájemci. Ve výběrovém řízení, veřejné dražbě, soutěži, při přímém prodeji či směně však obec vesměs není proti soukromým firmám konkurenceschopná kvůli regulacím hospodaření a rozhodování, kterými jsou obce svázány.


Celé znění usnesení zastupitelstva Prahy 6 k pomníku maršála Koněva

12. září 2019 v 18:58

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes rozhodlo o dalším nakládání s pomníkem maršála Koněva a přijalo usnesení poměrem hlasů 33 pro, 1 proti (6 zdrželo, 5 nehlasovalo). Podpora pro toto usnesení byla napříč politickým spektrem.

Úřad Prahy 6 je dnes uzavřen. Zastupitelstvo jedná o pomníku Koněva

12. září 2019 v 09:09

Z důvodu zvýšených bezpečnostních opatření, které si vyžádalo 6. jednání zastupitelstva, je dnes provoz úřadu omezen na minimum. K dispozici bude pouze výdej osobních a cestovních dokladů a dalších neodkladných úkonů po předchozí telefonické domluvě.

Další články
Nahoru