dnes
Středa - obcasny-dest
3°C
zítra
Čtvrtek - oblacno
4°C
pozítří
Pátek - oblacno
11°C
Praha předloží návrh změny zákona o prodeji státního majetku, zastupitelé pověřili radní Marvanovou
V Praze se problém projevil například u plánovaného prodeje Veleslavínského zámku. Foto: Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Praha předloží návrh změny zákona o prodeji státního majetku, zastupitelé pověřili radní Marvanovou

Vedení Prahy předloží Poslanecké sněmovně návrh novely zákona o majetku státu, podle které by města a obce získaly předkupní právo na zbytný státní majetek na jejich katastrálním území. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Nyní nemají obce šanci stát se účastníky dražby státního majetku, který tak končí v rukou soukromníků, přestože by o něj obec měla zájem. Novelizace by se dotkla zákona o majetku České republiky a jejich vystupování v právních vztazích, zákona o veřejných dražbách a zákona o státním podniku.

Zastupitelé pověřili radní Hanu Kordovou Marvanovou (za STAN) předložit Sněmovně návrh do konce letošního června. „Cílem je posílení pozice územně správních celků při nabývání majetku státu s cílem, že samosprávné celky, obce i kraje, tento nepotřebný státní majetek mohly reálně získat a využít ho pro plnění veřejných funkcí," řekla Marvanová. Návrh Prahy podpořila podle Marvanové Rada Asociace krajů a Svaz měst a obcí. „Takže nejde jen o zájem Prahy," řekla.

V Praze se problém projevil před několika měsíci například u plánovaného prodeje Veleslavínského zámku. Hrozil prodej v dražbě, které se Praha nemohla vzhledem k termínu dražby i jejím podmínkám účastnit.

Smyslem návrhu je, aby státní majetek, který by měl sloužit veřejnému účelu, byl přednostně využit pro veřejný účel, který plní obce. Majetek by tak měl být využit pro stavbu dopravní infrastruktury, školy, občanskou vybavenost, sociální bydlení, pro zeleň a další rozvoj.

Před prodejem by stát musel nemovitost nejprve nabídnout obci za cenu stanovenou podle znaleckého posudku. Ta by do šesti měsíců musela oznámit, zda má o získání nemovitosti zájem.

Podle platných zákonů může stát převést majetek do soukromých rukou, pokud o něj neprojeví zájem jiná organizační složka státu. Obec může využít možnosti bezúplatného převodu, k tomu však musí předložit dokumenty o budoucím využití nemovitosti, proveditelnosti projektu z hlediska věcného, finančního a časového.

Pokud dokumenty včas nepředloží, má obec stejné postavení jako soukromí zájemci. Ve výběrovém řízení, veřejné dražbě, soutěži, při přímém prodeji či směně však obec vesměs není proti soukromým firmám konkurenceschopná kvůli regulacím hospodaření a rozhodování, kterými jsou obce svázány.


V univerzitní okupační stávce chtějí studenti pokračovat i v noci

Včera v 18:44

Univerzitní okupační stávka bude pokračovat i přes noc. Vedení fakulty studentům vzkázalo, že pokud budovu neopustí po desáté hodině, vyzve policii k jejich vyklizení. I navzdory tomuto varování však studenti plánují zůstat přes noc. Dohodli se na tom všichni účastníci okupační stávky na...

Praha 2: Společenské setkání k výročím boje proti komunismu na radnici

Včera ve 12:56

Praha 2 zve na společenské setkání k 30. výročí sametové revoluce i k 50. výročí sebeobětování Jana Palacha, které se koná ve čtvrtek 14. listopadu v 16 hodin ve výstavním prostoru ÚMČ Praha 2, náměstí Míru 20, 1. patro.

Náměstí v Komořanech ozdobí platany a okrasné třešně

11. listopadu 2019 v 17:13

Práce na revitalizaci náměstí v Komořanech pokračují podle předpokladů a závěrečnou tečkou I. etapy bude vysazení nových stromů – platanů, javorů, akátů a okrasných třešní.

Odhalení kamene zmizelého hrdinovi Marku Frauwirthovi

11. listopadu 2019 v 07:54

Mezi prvními popravenými 17. 11. 1939 v protektorátu byl právě dostudovaný inženýr Marek Frauwirth, který se v létě 1939 vrátil z rodného Slovenska do Prahy, zapojil se do odboje, studentského hnutí a mimo jiné umožnil útěk z protektorátu stovkám Židů a odbojářů, aby posléze sdílel s českými...

Další články
Nahoru