Dnes Čtvrtek - polojasno 23°C
Zítra Pátek - prehanky-dest 29°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha požaduje po státu testovat školáky na covid PCR testy
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Praha požaduje po státu testovat školáky na covid PCR testy

Vedení pražského magistrátu požaduje po státu, aby děti ve školách byly testovány na covid-19 pomocí PCR testů. Ministerstvům školství a zdravotnictví proto úřad odešle žádost, aby byly školám testy propláceny tak, jako tomu bylo letos na jaře. PCR testování je nejefektivnější způsob, jak předejít uzavírání škol, řekl dnes novinářům radní Vít Šimral (Piráti).

Trasování ve školách bude v Praze nadále individuální, kdy se školám budou věnovat konkrétní zaměstnanci hygienické stanice. Ve školách dnes začalo plošné testování antigenními testy.

„Je to (PCR testy) metoda, která se ukazuje jako efektivní a zaručující bezpečné prostředí. Plošné antigenní testování chápeme jako první ´screeningovou´ bariéru pro to, abychom dosáhli toho, že pozitivity mezi dětskou populací bude co nejméně. PCR nadále preferujeme jako aktivnější a bezpečnější řešení," řekl Šimral.

Testovat metodou PCR nepožaduje podle Šimrala jen magistrát, ale i městské části, které jsou zřizovateli mateřských a základních škol. Magistrát zřizuje střední školy. Podle města by měl stát školám proplácet 200 korun za jeden test stejně jako letos na jaře.

Kapacita laboratoří je v Praze podle Šimrala dostatečná. „Ukazuje se, že situace je velmi vážná a míra nakaženosti je výrazně vyšší než v obecné populaci," dodal.

Radní dnes uvedl, že trasování dětí ve školách bude nadále fungovat na individuální bázi, a to tak, že školy budou mít na hygienické stanici své „styčné důstojníky", se kterými budou situaci konzultovat a řešit. Problémem je přetíženost hygieniků.

„Tam jsou skutečně všichni do trasování zapojeni. Bohužel počet pracovníků hygieny je omezený," řekl Šimral. Trasování tak prý může v některých případech přijít až za několik dní.

Žádost o testování pomocí metody PCR magistrát zašle nejen končícím ministrům zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a školství Robertu Plagovi (za ANO), ale také těm nastupujícím, tedy Vlastimilu Válkovi (TOP 09) a Petru Gazdíkovi (STAN).

V základních a středních školách po celé zemi začíná dnes kvůli výraznému zhoršení epidemie plošné testování na covid-19. Pokračovat by mělo každé pondělí asi do konce února příštího roku.

Testovat se budou neočkovaní žáci, kteří v uplynulých 180 dnech neprodělali nákazu novým koronavirem. Hasiči pro ně do škol rozvezli antigenní testy ze skladů státních hmotných rezerv. Pro neočkované učitelé budou muset zajistit testování školy samy.


Autor: ČTK

innogy zlevňuje nové ceníky zemního plynu pod vládní strop

23. ledna 2023 v 11:14

Největší dodavatel plynu innogy v reakci na pozitivní cenový vývoj na velkoobchodních trzích z posledních týdnů zlevňuje dodávku zemního plynu pod vládou stanovený cenový strop pro nové zákazníky a pro ty, kterým končí fixované smlouvy. Nový ceník zákazníkům garantuje na 12 měsíců cenu komodity...

Bruslit v Grébovce a v Riegrových sadech můžete do konce února

3. února 2022 ve 12:20

Obě sportoviště v Praze 2 jsou otevřena denně od 9 do 20 hodin, ve všedních dnech jsou od 9 do 14 hodin vyhrazena pro děti z MŠ a ZŠ. Po setmění jsou ledové plochy i zázemí kluziště osvětlené.

Praha 2 zve na Putování za Josefem Ladou

26. ledna 2022 v 06:07

Praha 2 připravila další venkovní hru. Tentokrát můžete putovat za Josefem Ladou. V rodných Hrusicích má Lada svůj památník a muzeum, ale většinu života strávil v okolí Karlova náměstí a v Podskalí. Trasa hry Putování za Josefem Ladou vede právě místy, kde Lada od roku 1901 až do své smrti bydlel...

Dobrý nápad pro Dvojku. Hlasovat můžete do 6. února

21. ledna 2022 v 10:21

Prvního srpna odstartoval pilotní projekt participativního rozpočtu Prahy 2. Během dvou měsíců občané podali celkem třináct návrhů, do další fáze postoupily celkem čtyři návrhy.

Jóga pro děti a rodiče v Praze 2

11. ledna 2022 ve 13:25

Jóga pro děti a rodiče probíhá každý pátek od 10 do 11 hodin. Pro členy klubu Dvojka pro děti a rodiče je cena jedné lekce 50 korun.

Praha 2: Angličtina pro seniory

9. ledna 2022 v 09:56

V klubovně Klubu Dvojka pro seniory v Balbínově ulici se od 13. ledna mohou senioři z Prahy 2, členové Klubu dvojka pro seniory, učit anglicky.

Tříkrálová oslava v Praze 2

3. ledna 2022 v 10:44

Praha 2 pořádá Tříkrálovou oslavu a slavnostní průvod k ukončení Vánoc. Ve čtvrtek 6. ledna od 16 hodin.

Začínají Tóny Vinohrad 2022

3. ledna 2022 v 07:49

Cyklus komorní hudby, který každoročně připravuje radnice Prahy 2, začíná ve středu 12. ledna 2022.

Praha 9 pokračuje v rozdávání roušek a dezinfekce

24. listopadu 2020 ve 14:39

Vysočanská radnice pokračuje v pravidelném rozdávání roušek a rozlévání dezinfekce seniorům.

Dnes: Od baroka k jazzu. Praha 9 zve na koncert

23. ledna 2020 v 09:40

Praha 9 zve ve čtvrtek 23. ledna 2020 v 19 hodin na koncert k 40. výročí založení Pražského žesťového souboru aneb od baroka k jazzu.

Čtvrtek: Beseda v Horních Měcholupech

15. ledna 2020 v 07:30

Praha 15 zve občany na besedu v Hasičárně v Horních Měcholupech. Ve čtvrtek 16. ledna budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Další články
Nahoru