Dnes Sobota - oblacno 9°C
Zítra Neděle - zatazeno 4°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Praha požaduje po státu testovat školáky na covid PCR testy
Testování dětí ve školách. Ilustrační foto: JP

Praha požaduje po státu testovat školáky na covid PCR testy

Vedení pražského magistrátu požaduje po státu, aby děti ve školách byly testovány na covid-19 pomocí PCR testů. Ministerstvům školství a zdravotnictví proto úřad odešle žádost, aby byly školám testy propláceny tak, jako tomu bylo letos na jaře. PCR testování je nejefektivnější způsob, jak předejít uzavírání škol, řekl dnes novinářům radní Vít Šimral (Piráti).

Trasování ve školách bude v Praze nadále individuální, kdy se školám budou věnovat konkrétní zaměstnanci hygienické stanice. Ve školách dnes začalo plošné testování antigenními testy.

„Je to (PCR testy) metoda, která se ukazuje jako efektivní a zaručující bezpečné prostředí. Plošné antigenní testování chápeme jako první ´screeningovou´ bariéru pro to, abychom dosáhli toho, že pozitivity mezi dětskou populací bude co nejméně. PCR nadále preferujeme jako aktivnější a bezpečnější řešení," řekl Šimral.

Testovat metodou PCR nepožaduje podle Šimrala jen magistrát, ale i městské části, které jsou zřizovateli mateřských a základních škol. Magistrát zřizuje střední školy. Podle města by měl stát školám proplácet 200 korun za jeden test stejně jako letos na jaře.

Kapacita laboratoří je v Praze podle Šimrala dostatečná. „Ukazuje se, že situace je velmi vážná a míra nakaženosti je výrazně vyšší než v obecné populaci," dodal.

Radní dnes uvedl, že trasování dětí ve školách bude nadále fungovat na individuální bázi, a to tak, že školy budou mít na hygienické stanici své „styčné důstojníky", se kterými budou situaci konzultovat a řešit. Problémem je přetíženost hygieniků.

„Tam jsou skutečně všichni do trasování zapojeni. Bohužel počet pracovníků hygieny je omezený," řekl Šimral. Trasování tak prý může v některých případech přijít až za několik dní.

Žádost o testování pomocí metody PCR magistrát zašle nejen končícím ministrům zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO) a školství Robertu Plagovi (za ANO), ale také těm nastupujícím, tedy Vlastimilu Válkovi (TOP 09) a Petru Gazdíkovi (STAN).

V základních a středních školách po celé zemi začíná dnes kvůli výraznému zhoršení epidemie plošné testování na covid-19. Pokračovat by mělo každé pondělí asi do konce února příštího roku.

Testovat se budou neočkovaní žáci, kteří v uplynulých 180 dnech neprodělali nákazu novým koronavirem. Hasiči pro ně do škol rozvezli antigenní testy ze skladů státních hmotných rezerv. Pro neočkované učitelé budou muset zajistit testování školy samy.


Autor: ČTK

Praha 9 pokračuje v rozdávání roušek a dezinfekce

24. listopadu 2020 ve 14:39

Vysočanská radnice pokračuje v pravidelném rozdávání roušek a rozlévání dezinfekce seniorům.

Dnes: Od baroka k jazzu. Praha 9 zve na koncert

23. ledna 2020 v 09:40

Praha 9 zve ve čtvrtek 23. ledna 2020 v 19 hodin na koncert k 40. výročí založení Pražského žesťového souboru aneb od baroka k jazzu.

Čtvrtek: Beseda v Horních Měcholupech

15. ledna 2020 v 07:30

Praha 15 zve občany na besedu v Hasičárně v Horních Měcholupech. Ve čtvrtek 16. ledna budou od 18 hodin na programu témata dopravy, školství, veřejného prostoru nebo prostředí pro život.

Praha 11: Navštivte členy Rady městské části, můžete se ptát i dávat náměty

9. ledna 2020 v 10:49

Návštěvní dny jsou určeny pro veřejnost a můžete je využít k otázkám, námětům či jakýmkoliv dalším podnětům.

Senioři Prahy 9: Úplně jiné představení

8. ledna 2020 v 11:09

Vysočanská véčka, nabídka aktivit pro seniory deváté městské části, zvou seniory Úplně jiné představení. Akce je určena seniorům MČ Praha 9, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9, tzn. pro všechny kdo mají OP vydaný ÚMČ Sokolovská 14/324,...

Senioři Prahy 9 se mohou těšit na leden

19. prosince 2019 v 10:18

Vysočanská véčka, nabídka aktivit pro seniory deváté městské části, zvou seniory na lednové akce. Ty jsou určené seniorům MČ Praha 9, kteří mají trvalé bydliště v působnosti úřadu Sokolovská 14, Praha 9, tzn. pro všechny kdo mají OP vydaný ÚMČ Sokolovská 14/324,...

Praha 15: Programovat se mohou naučit i předškolní děti

11. listopadu 2019 v 08:52

Praktické základy programování pro děti dnes od 16 hodin.

Listopadová prohlídka krytu na Folimance

4. listopadu 2019 v 07:02

Radnice Prahy 2 jednou za měsíc zpřístupňuje kryt civilní ochrany Folimanka. Na místě zájemcům zaměstnanci úřadu podají o krytu informace. V listopadu se do krytu podíváte v sobotu šestnáctého od 8 do 15 hodin.

Dnes: Večírek u pianina

17. října 2019 v 07:11

Letošní závěrečný večírek u pianina, kde si společně můžete zazpívat, zatančit, nebo si přijít jen poslechnout známé romantické, vážnější i veselé písně se koná ve čtvrtek 17. října od 17 hodin.

Bezplatné semináře na radnici

11. října 2019 v 10:02

Včera se na Úřadě městské části Praha 2 na náměstí Míru konal další bezplatný seminář pořádaný Občanskou poradnou Společnou cestou a Humanitním odborem Úřadu městské části Praha 2. Tentokrát se přednášející věnovali tématu exekučního řízení.

Další články
Nahoru