
Praha postavila sochu strašidlu, na kolemjdoucí shlíží z budovy magistrátu
2. února 2020 19:12
V Platnéřské ulici sousedící s náměstím v dávné minulosti sídlili platnéři, kteří ve svých dílnách vyráběli zbroj. Podle jedné z pražských pověstí se v první polovině 14. století v této ulici ukázal žoldák, který se zamiloval do platnéřovy dcery. Ta ho však odmítla. V zápalu hněvu ji žárlivec zabil dýkou.
Než dívka zemřela, údajně rytíře proklela větou: „však ty hněvu také neujdeš, kéž se ve skálu proměníš a třeba tisíc let tu stát budeš”. Následně vrah skutečně zkameněl. Socha byla postavena do průčelí domu, který později nesl název U železného muže.
Zakletý rytíř měl možnost jednou za sto let na místě vraždy požádat neposkvrněnou pannu o zbavení kletby. To se mu však nepodařilo. Dům v Platnéřské ulici byl později při asanaci zbourán, aby ustoupil jiné zástavbě. Socha byla při demolici stavby zachráněna a v současnosti je umístěna v budově Muzea hl. města Prahy na Florenci, kde je také k vidění.
Jak již bylo uvedeno, novodobější socha Železného rytíře je na rohu Mariánského náměstí a Platnéřské ulice v jižním nároží Nové radnice, sídla pražského magistrátu. Autorem návrhu je zakladatel moderního českého sochařství Ladislav Šaloun.
Dílo v roce 1910 vytesal z královédvorského pískovce pražský sochař Eduard Zvelebil. S odkazem na legendu jde o sochu rytíře, u jehož nohou sedí nahá dívka. Praha je tam možná jediným městem, které na svou radnici umístilo sochu strašidla.