dnes
Středa - jasno
25°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - prehanky-dest
24°C
Praha pošle z rezervy svým městským částem půl miliardy korun na investice
Největší část poskytnutých financí investují městské části do školství a veřejného prostoru. Počítá se i s úpravou a vznikem nových hřišť. Ilustrační foto: archiv

Praha pošle z rezervy svým městským částem půl miliardy korun na investice

Metropole rozdělí letos mezi jednotlivé městské části půl miliardy korun z rozpočtové rezervy. Včera o tom na svém jednání rozhodli pražští radní. Největší část půjde do investičních projektů v oblasti školství a sportu, radnice peníze použijí také na úpravy veřejných prostranství nebo rozvoj veřejné vybavenosti. Podpořeno bude celkem 66 projektů.

Dohromady letos městské části zažádaly o investiční dotace v celkové výši přes dvě miliardy korun. „Při rozdělování rozpočtu jsme postupovali férově, nedívali jsme se na to, jestli na radnici sedí opoziční nebo koaliční strana. Hodnotili jsme hlavně připravenost projektu a jeho význam, zohledňovali jsme i očekávaný demografický vývoj tak, aby šlo skutečně o investice, které pro Pražany neztratí smysl ani v budoucnu,“ řekl náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě).

Radní posuzovali také výši požadavku včetně spoluúčasti městské části, finanční nároky akce na rozpočet hlavního města v dalších letech a objem nevyčerpaných účelových dotací poskytnutých městským částem z pražského rozpočtu v předchozích obdobích.

Z rozdělených 500 milionů korun je radními navrženo 440 milionů poslat do městských částí mimo centrum. „Po velké diskusi jsme se rozhodli, že městským částem Praha 1 až 22 rozdělíme 280 milionů korun a zbylým městským částem, kterém mají méně obyvatel, pošleme 220 milionů. Tyto menší městské části jsme zvýhodnili, protože si hůře schvalují peníze na investice,“ vysvětlil náměstek Vyhnánek. Rozdělení půl miliardy z rozpočtové rezervy budou ještě projednávat a schvalovat tento čtvrtek pražští zastupitelé.

„Dostatečné kapacity mateřských a základních škol a vůbec pohodlné zázemí pro výuku a mimoškolní aktivity považuji za základ kvalitního vzdělání a zdravého rozvoje. Tato oblast je jedním z velkých úkolů městských částí, které na ně ale ne vždy mají finanční kapacity. Právě proto jsme ji určili jako prioritní při rozdělování investiční rezervy,“ řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Peníze dostane kupříkladu Praha 3 na kompletní opravu mateřské školy Buková, Praha 8 na přestavbu sauny na skautskou klubovnu u mateřské školy Dolákova nebo Praha 13 na výstavbu učeben v základní škole Kuncova.

Celkem 381 milionů korun půjde z rezervy na rozvoj mateřských a základních škol a sportovišť. Oblast školství a sportu určilo hlavní město pro letošní rok jako jednu z priorit. Za 125 milionů korun pak vzniknout projekty obnovy veřejného prostoru. Zde například Kolovraty dostanou pět milionů na rozšíření hřbitova, o tři miliony více pak Praha 10 na rekonstrukci prostoru před Obchodním centrem Cíl a ještě o něco více potom Praha 22 na opravu parku a cukrovarského rybníka. Praha 20 zase obdrží 10 milionů na opravu památkově chráněné bývalé stodoly Chvalské tvrze.

Až tento čtvrtek pražští zastupitelé rozhodnou o rozdělení investiční rezervy, finance začnou být v řádu týdnů posílány na účty městských částí. Na využití peněz budou mít radnice letošní a příští rok.

„Déle jim to nebudeme nechávat. V minulosti se stávalo, že radnice neměly dostatečně připravené projekty a získané investiční dotace nedokázaly využít a ty ležely roky na účtech. Tomu se určitě chceme vyhnout, proto je zde toto časové omezení. Když to městské části nestihnou, budou muset získané prostředky vrátit,“ dodal náměstek pražského primátora Pavel Vyhnánek.

Vedle rozdělení investiční rezervy jedná Praha s městskými částmi o dalších významných podporách, podílet se chce především na zvyšování kapacit mateřských a základních škol.


Lesamáj aneb technicky dejvický majáles

Dnes v 09:56

Studenti dejvického Kampusu pořádají letos už druhý ročník tradiční oslavy máje.

Na Jižním Městě vyroste Rákosníčkovo hřiště

Dnes v 09:23

Praha 11 zvítězila už podruhé v soutěži společnosti Lidl o Rákosníčkovo hřiště. O lokalitě, kde bude hřiště pro malé děti umístěno, minulý týden rozhodlo vedení městské části.  

Praha 15: Přijďte zavzpomínat na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup

22. dubna 2019 v 19:56

Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, Oblastní výbor Praha 15, zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé a umučené obyvatele Hostivaře a Horních Měcholup v době německé nacistické okupace v letech 1939–1945.

Máte Nápad pro Šestku? Pošlete jej na radnici

22. dubna 2019 v 07:00

Od 15. dubna do 2. června 20 hodin mohou zájemci podávat své návrhy a nápady, jak vylepšit veřejný prostor na území Prahy 6. Realizace projektů je plánována na rok 2020. V rozpočtu bude na projekt vyčleněno pět milionů korun, z nichž tři jsou určené na takzvané velké projekty s cenou od 400 tisíc...

Do Stodůlek za ptačím zpěvem

21. dubna 2019 v 06:56

Česká společnost ornitologická zve milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili návrat ptačího zpěvu do naší krajiny i krásu jarní přírody.

Další články
Nahoru