Dnes Čtvrtek - skorojasno 3°C
Zítra Pátek - oblacno 6°C
Čtvrtek 21. 1. 2021
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha pošle připomínky k vládnímu „semaforu"
Nošení roušek je nadále povinné v metru, soupravy byly dezinfikovány. Foto: archiv DPP

Praha pošle připomínky k vládnímu „semaforu"

Hlavní město pošle do pátku ministerstvu zdravotnictví připomínky k představenému semaforu rizika nákazy covidem-19. Některá kritéria hodnocení situace v regionech jsou podle vedení magistrátu subjektivní. Po dnešním jednání bezpečnostní rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Posílení ochranných opatření v tuto chvíli město neplánuje. Připravuje spuštění nového odběrového místa v centru města a zajistilo ubytování pro lidi, kteří nemohou karanténu strávit doma.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí při představení semaforu řekl, že Praha je momentálně jediným regionem zařazeným do žlutého stupně čtyřstupňové klasifikace regionů podle míry zasažení novým koronavirem. Hřib to kritizoval, není k tomu podle něj důvod.

Dnes primátor řekl, že některá kritéria zařazení do stupňů jsou hodnocena podle jasné číselné hodnoty, u těch nejpodstatnějších však taková hodnota schází a hodnocení je subjektivní. „To jsou připomínky, které předáme ministerstvu zdravotnictví," řekl. Dodal, že podle pokynů ministerstva má město na podání připomínek čas do pátečního poledne.

Primátor dále řekl, že situace v metropoli se po skokovém zvýšení počtu nemocných z pondělka na úterý opět ustálila a bezpečnostní rada se znovu v pondělí sejde jen za předpokladu, že se přírůstky opět významněji zvýší.

Z pondělí na úterý přibylo v Praze nejvíce lidí s covidem-19 za 24 hodin od začátku epidemie, šlo o 101 případů. Z úterý na středu počet opět klesl na 44 nově nakažených.

Šéfka pražské hygienická stanice Zdeňka Jágrová řekla, že Prahu je potřeba hodnotit podle jiných kritérií než menší města. „To podstatné, což je komunitní šíření, kde nezjistíme původ nákazy, se nám stále daří držet kolem 20 procent,“ uvedla.

Dodala, že hygienici od počátku počítají s tím, že opět zavedou povinnost nosit roušky kromě metra i v povrchové MHD, ovšem až po skončení horkých dní. „Pokud nenastane nějaká katastrofa, tak rozhodně o tom v srpnu neuvažujeme," řekla.

Zástupci vedení magistrátu minulý týden uvedli, že město připravuje spuštění nového testovacího místa v centru metropole určeného zejména pro cizince. „Probíhají intenzivní jednání o tom, kde přesně to odběrové místa bude," řekl dnes Hřib. Dodal, že se jedná o dvou místech a vybráno by mělo být do konce týdne. Magistrát už podle něj má zajištěno 40 lůžek pro cizince nebo i Pražany, kterým bude nařízena karanténa a nebudou ji mít kde strávit. Primátor dále řekl, že město a jeho organizace mají dostatek ochranných pomůcek na měsíc, v některých případech až na dva.

Radní Milena Johnová (Praha Sobě) uvedla, že nákaza se zatím nešíří v domovech důchodců a dalších sociálních zařízeních, takže nebudou vyzývat jejich vedení k zavedení přísnějších ochranných opatření. Dodala, že záchranná služba by ocenila, kdyby nemocnice začaly v příslušném systému aktualizovat počty obsazených lůžek, aby řidiči sanitek věděli, kde jsou volná místa.

V hlavním městě se podle informací hygienické stanice ke středečním 18:00 od začátku epidemie nakazilo 3045 lidí, z nichž 2115 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Velké ohnisko nákazy bylo v polovině července na večírku v hudebním klubu Techtle Mechtle, v souvislosti s ním hygienici ke středě evidovali 158 nakažených.


Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

Včera ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

Včera v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

Včera v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Radotínští dostanou od radnice dezinfekci

19. ledna 2021 v 16:39

Kvůli pokračujícímu výskytu koronaviru zajistila Praha 16 dezinfekční prostředky pro občany Radotína.

Seniorská informační linka Prahy 15

19. ledna 2021 ve 12:24

Praha 15 provozuje informační linku pro seniory na čísle: 702 171 742. Radnice je zárovň připravena zajistit osobám se zhoršenou pohyblivostí dopravu na očkovací místo.

V Praze 7 již bylo naočkováno 1100 seniorů nad 80 let

19. ledna 2021 v 07:07

Sedmá městská část od minulého týdne pomáhá seniorům starším 80 let zajistit včasné očkování. Prostřednictvím praktických lékařů se v Praze 7 podařilo naočkovat již zhruba 1100 seniorů. 

Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

18. ledna 2021 ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

V Praze 15 očkovali seniory

18. ledna 2021 v 10:59

V Centru sociální a ošetřovatelské pomoci Praha 15 byla ve čtvrtek 14. ledna zahájena první etapa očkování klientů 80+ v pobytové sociální službě.

Diskuse: Odborníci z oboru imunologie a farmakologie na téma vakcína

18. ledna 2021 v 09:37

Vývoj vakcíny proti onemocnění covid-19 představoval v uplynulých měsících jednu z největších vědeckých výzev, kterou lidstvo doposud poznalo. Co o vakcínách dokážou říci špičkoví odborníci z oboru imunologie a farmakologie se dozvíte v online diskusi, kterou na toto téma pořádá Přírodovědecké...

Praha odpustí podnikatelům poplatky za předzahrádky až do konce března

17. ledna 2021 ve 22:30

Praha prodlouží podnikatelům možnost mít před svou provozovnu předzahrádky zdarma, a to až do konce března tohoto roku. Rozhodli o tom radní. Cílem je podpora podnikatelů v době koronavirové krize, za předzahrádky přitom nic provozovatelé restaurací neplatili již od dubna minulého roku, podobně...

Praha 1 a Nemocnice Na Františku spouštějí očkování seniorů

17. ledna 2021 v 18:07

Centrum metropole je plně připraveno na očkování proti nemoci covid-19. Praha 1, její Nemocnice Na Františku a Středisko sociálních služeb společně se společností GHC Genetics spouštějí očkovací akci, jejíž součástí budou i mobilní očkovací týmy. 

Další články
Nahoru