dnes
Čtvrtek - obcasny-dest
12°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
13°C
Praha pošle připomínky k vládnímu „semaforu"
Nošení roušek je nadále povinné v metru, soupravy byly dezinfikovány. Foto: archiv DPP

Praha pošle připomínky k vládnímu „semaforu"

Hlavní město pošle do pátku ministerstvu zdravotnictví připomínky k představenému semaforu rizika nákazy covidem-19. Některá kritéria hodnocení situace v regionech jsou podle vedení magistrátu subjektivní. Po dnešním jednání bezpečnostní rady hlavního města to řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Posílení ochranných opatření v tuto chvíli město neplánuje. Připravuje spuštění nového odběrového místa v centru města a zajistilo ubytování pro lidi, kteří nemohou karanténu strávit doma.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v pondělí při představení semaforu řekl, že Praha je momentálně jediným regionem zařazeným do žlutého stupně čtyřstupňové klasifikace regionů podle míry zasažení novým koronavirem. Hřib to kritizoval, není k tomu podle něj důvod.

Dnes primátor řekl, že některá kritéria zařazení do stupňů jsou hodnocena podle jasné číselné hodnoty, u těch nejpodstatnějších však taková hodnota schází a hodnocení je subjektivní. „To jsou připomínky, které předáme ministerstvu zdravotnictví," řekl. Dodal, že podle pokynů ministerstva má město na podání připomínek čas do pátečního poledne.

Primátor dále řekl, že situace v metropoli se po skokovém zvýšení počtu nemocných z pondělka na úterý opět ustálila a bezpečnostní rada se znovu v pondělí sejde jen za předpokladu, že se přírůstky opět významněji zvýší.

Z pondělí na úterý přibylo v Praze nejvíce lidí s covidem-19 za 24 hodin od začátku epidemie, šlo o 101 případů. Z úterý na středu počet opět klesl na 44 nově nakažených.

Šéfka pražské hygienická stanice Zdeňka Jágrová řekla, že Prahu je potřeba hodnotit podle jiných kritérií než menší města. „To podstatné, což je komunitní šíření, kde nezjistíme původ nákazy, se nám stále daří držet kolem 20 procent,“ uvedla.

Dodala, že hygienici od počátku počítají s tím, že opět zavedou povinnost nosit roušky kromě metra i v povrchové MHD, ovšem až po skončení horkých dní. „Pokud nenastane nějaká katastrofa, tak rozhodně o tom v srpnu neuvažujeme," řekla.

Zástupci vedení magistrátu minulý týden uvedli, že město připravuje spuštění nového testovacího místa v centru metropole určeného zejména pro cizince. „Probíhají intenzivní jednání o tom, kde přesně to odběrové místa bude," řekl dnes Hřib. Dodal, že se jedná o dvou místech a vybráno by mělo být do konce týdne. Magistrát už podle něj má zajištěno 40 lůžek pro cizince nebo i Pražany, kterým bude nařízena karanténa a nebudou ji mít kde strávit. Primátor dále řekl, že město a jeho organizace mají dostatek ochranných pomůcek na měsíc, v některých případech až na dva.

Radní Milena Johnová (Praha Sobě) uvedla, že nákaza se zatím nešíří v domovech důchodců a dalších sociálních zařízeních, takže nebudou vyzývat jejich vedení k zavedení přísnějších ochranných opatření. Dodala, že záchranná služba by ocenila, kdyby nemocnice začaly v příslušném systému aktualizovat počty obsazených lůžek, aby řidiči sanitek věděli, kde jsou volná místa.

V hlavním městě se podle informací hygienické stanice ke středečním 18:00 od začátku epidemie nakazilo 3045 lidí, z nichž 2115 se už vyléčilo a 104 zemřelo. Velké ohnisko nákazy bylo v polovině července na večírku v hudebním klubu Techtle Mechtle, v souvislosti s ním hygienici ke středě evidovali 158 nakažených.


Botanická zahrada Na Slupi uzavřena

Dnes v 10:13

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zavřela i venkovní expozice.

Praha 11: Roušky a dezinfekce

Dnes v 08:05

Pokud sháníte roušky nebo dezinfekci a je pro vás obtížné si je zajistit, kontaktujte Občanskou linku Prahy 11.

Na několika místech v centru se demonstrovalo proti vládním opatřením

Včera v 19:12

Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím protestu na náměstí Republiky. Policie po příchodu první stovky demonstrantů prostor před pódiem ohradila, protože opatření proti epidemii covidu-19 umožňují konat demonstrace maximálně se...

Praha poděkovala pracovníkům škol a školských zařízení

27. října 2020 v 08:33

V současné době nejenom hlavní město Praha, ale celý svět prochází těžkou zkouškou. Pandemie koronaviru ohrožuje životy naše a našich blízkých a naše sociální a ekonomické struktury se i po překonání toho kritického období budou ještě dlouho potýkat s negativními dopady nutných epidemických...

Zaměstnanci radnice Prahy 13 se mohou nechat dobrovolně testovat

27. října 2020 v 08:09

Úřad MČ Prahy 13 přijal opatření, která by ho měla i při současné špatné pandemické situaci udržet v činnosti. Zaměstnanci jsou rozděleni na dvě početně zhruba stejné skupiny, které se střídají po dnech. 

Před Dušičkami strážníci letos kvůli covidu neplánují na hřbitovech zvýšený dohled

26. října 2020 v 16:53

Pražští strážníci nebudou v následujících dnech, kdy si lidé připomínají památku zesnulých, dělat speciální akci u hřbitovů a okolí, což je každý rok na přelomu října a listopadu běžné. Důvodem je nouzový stav a protikoronavirová opatření. Památka zesnulých, takzvané Dušičky, připadá na pondělí...

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci na Praze 10 získalo jihokorejské testovací přístroje

26. října 2020 v 16:43

Centrum sociální a ošetřovatelské pomoci (CSOP), pod které na Praze 10 spadají domovy seniorů, ale i terénní služby pomáhající klientům v místě jejich bydliště, v pátek obdrželo tři jihokorejské testovací přístroje Ichroma II. Doposud byl personál těchto zařízení pravidelně testován klasickými PCR...

Praha 2: Uzavření úřadu

26. října 2020 v 10:35

Radnice Prahy 2 rozhodna vzhledem ke krizovému opatření uzavřít v pátek 30. října úřad pro veřejnost.

Praha 1 a Malostranská beseda zvou fanoušky živé muziky na online koncert

26. října 2020 v 10:24

Amelie Siba, talentovaná pražská písničkářka, mistrně melancholických písní, které doprovází na kytaru vystoupí dnes od 17 hodin.

Uličník Prahy 4 bude v době nouzového stavu jen na jednom místě

26. října 2020 v 07:56

Mobilní nízkoprahový klub Uličník bude stát v době nouzového stavu pouze před ZŠ Poláčkova. Autobus, který poskytuje služby dětem a dospívajícím, se vrátí k původnímu střídání lokalit až se základní školy vrátí k prezenční výuce.

Další články
Nahoru