Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Praha pošle jihomoravským obcím zničeným tornádem dva miliony korun
V zasažených obcích pomáhá s odstraňováním následků celkem přes tisíc hasičů z celé republiky. Foto: HZS ČR

Praha pošle jihomoravským obcím zničeným tornádem dva miliony korun

Pražský magistrát pošle sedmi obcím na jižní Moravě a Stebnu v Ústeckém kraji, které v minulém týdnu zničilo tornádo, dohromady dva miliony korun. Zároveň na jihu Moravy nechá do 2. července záchranářský kamion Golem. V pomoci se budou střídat také pražské jednotky dobrovolných hasičů. Novinářům to dnes řekli zástupci města. Praha již vyslala na pomoc jednotky hasičů a záchranářů, psovody městské policie a spolu s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) kontejnery s pitnou vodou. Pomoc jihomoravským obcím schválily také některé pražské městské části.

„Tento výraz solidarity Prahy s obcemi zapadá do dosavadního způsobu, jakým se Praha snaží pomáhat mnoha obcím v mnoha regionech. Pevně doufám, že ty peníze pomohou na místě s likvidací škod a řešením následků," řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dva miliony jsou maximální částka, kterou mohou schválit radní bez souhlasu městského zastupitelstva. Pokud by bylo potřeba uvolnit další prostředky, Praha je prý připravena je poskytnout.

Peníze budou rozděleny rovnoměrně mezi sedm obcí na Jižní Moravě, konkrétně je dostanou Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves, Hodonín, Týnec, Tvrdonice a Mikulčice. „A 250.000 korun odejde také do obce Stebno v Ústeckém kraji, která byla rovněž postižena," řekl náměstek primátora Petr Hlubuček (STAN). Peníze Praha pošle prostřednictvím Sdružení místních samospráv, které již mají účty určené pro tyto obce. Pokud by to tak město neudělalo, obce by musely svolávat zasedání zastupitelstva, která by dary přijímala.

Na Moravě zůstane do pátku polní nemocnice Golem, a to na základě žádosti postižených obcí i záchranářů. „Ačkoliv záchranné práce na životech již byly dokončeny, je na místě spousta dobrovolníků i záchranářů, kteří se podílejí na likvidačních pracích, a vznikají zde zranění, která naše nemocnice ošetřuje," řekl Hlubuček.

K dispozici budou také pražští dobrovolní hasiči. První jednotky odjely spolu se státními hasiči v sobotu ráno. Podle Hlubučka se budou střídat po třech dnech, kdy vždy na místo pojedou tři jednotky a v terénu tak za Prahu bude 50 osob.

Zasažené obce na Hodonínsku a Břeclavsku podpoří také některé městské části. Pomoc slíbily mj. Prahy 2, 4 a 6, které pošlou 200.000 korun, tedy 50 000 pro každou z nejhůře postižených obcí, Praha 13 přispěje celkem 100 000 korunami. Praha 14 na účet postižených obcí pošle 250 000 korun a Praha 21 celkem 120 000 korun.

Bouřky s kroupami o velikosti tenisových míčků a také tornádo se přehnaly přes jižní Moravu ve čtvrtek večer. Poničily stovky domů a aut a škody budou podle odhadů stovky milionů. Živel si vyžádal šest obětí a desítky zraněných. Nejhůře zasaženými oblastmi byly obce Hrušky, Moravská Nová Ves, Lužice nebo Mikulčice.


Autor: ČTK

Praha má Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku

19. ledna 2022 v 07:53

Rada hl. m. Prahy dnes schválila klíčovou strategii, která má za cíl v hlavním městě výrazně snížit spotřebu primárních surovin, produkci odpadů a emisí skleníkových plynů. Strategie cirkulární ekonomiky neboli oběhového hospodářství navazuje na Klimatický plán Prahy do roku 2030. Principy...

Pětice aktivistů se spoutala řetězem na Nuselském mostě

18. ledna 2022 ve 14:56

Na Nuselském mostě se dnes ráno pět lidí spoutalo řetězem a zablokovali automobilovou dopravu ve směru do centra.

Pražská propagace očkování se stala nejlepší reklamní kampaní v Česku za rok 2021

18. ledna 2022 ve 13:18

Odborníci na marketing v rámci dlouhodobého projektu Reklamní katovna na webu mediar.cz vyhodnotili kampaň k očkování Magistrátu hl. m. Prahy od agentury DDB Prague jako jednu ze dvou nejlepších v České republice za uplynulý rok.

Evropský vzdělávací festival Science on Stage míří do Prahy

17. ledna 2022 ve 14:14

V březnu se hlavní město bude moci pyšnit pořádáním největšího evropského vzdělávacího veletrhu pro učitele Science on Stage 2022. Uskuteční se poprvé v České republice, a to od 24. do 27. března. 

Praha vydává nový plán ochrany památkové rezervace

14. ledna 2022 v 18:00

Hlavní město knižně vydává nejdůležitější dokument pro ochranu památkové rezervace zapsané na seznam UNESCO. Management plán ochrany světového kulturního dědictví Historického centra Prahy 001 je závazným dokumentem, jenž obsahuje podrobný plán ochrany historického centra Prahy. Stanovuje také...

Další články
Nahoru