Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - zatazeno 23°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha poskytne slevy nájemníkům městských bytů, kteří ubytují ukrajinské uprchlíky
Uprchlíci na hlavním nádraží. Foto: archiv

Praha poskytne slevy nájemníkům městských bytů, kteří ubytují ukrajinské uprchlíky

Pražští radní minulý týden schválili návrh, který umožní domácnostem v městských bytech získat slevu na nájemném, pokud ubytují ukrajinské uprchlíky prchající před Putinovou vojenskou agresí. Sleva bude poskytována měsíčně ve výši 1 000 korun za každého ukrajinského státního příslušníka, nejvýše pak ve výši 4 000 korun měsíčně za jeden byt. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Rada tak podle něj reaguje na vládní nařízení o solidárním příspěvku pro domácnosti, které u sebe ubytují uprchlíky. Vládní příspěvek ve výši 3 000 korun měsíčně na každého ubytovaného uprchlíka s limitem 12 000 korun měsíčně na domácnost  je totiž podle vedení Prahy nedostatečný. Sleva bude poskytována po dobu účinnosti nařízení vlády. 

„Na ubytování uprchlíků jsme vyčlenili část městské ubytovny na Zličíně a za tímto účelem připravujeme i ubytovnu na Praze 9, která je nyní kvůli chystané celkové rekonstrukci prázdná. Nájemníci městských bytů už nyní mohou ubytovat uprchlíky u sebe doma a získat solidární příspěvek od státu. Rozhodnutí rady pomůže těm z nich, kteří jsou ochotni to udělat, ale brání jim v tom finanční situace,“ uvedl radní pro bydlení a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

Sleva bude nájemníkům poskytována na základě doložení pobírání solidárního příspěvku dle vládního nařízení za podmínky, že nájemníci nahlásí zvýšení počtu osob v domácnosti. O slevu na nájemném mohou žádat výhradně fyzické osoby s platnou nájemní smlouvou.

Podle loni zveřejněné analýzy městského Institutu plánování a rozvoje (IPR) měl v polovině loňského roku magistrát 7265 bytů, dalších 23 080 jich měly svěřené do správy městské části. Nájemné v městských bytech magistrát v roce 2021 stanovil na 164 korun za metr čtvereční a měsíc v širším centru a na 132 Kč za metr na periferiích metropole.

Příspěvek pro solidární domácnost zavedl nový zákon o zaměstnávání a sociálním zajištění uprchlíků, který začal platit v březnu. O příspěvek si lidé mohou žádat od 11. dubna, podle podkladů k předpisu by se dávka měla vyplácet do konce června. 


Autor: Hla

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru