Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha poskytne Kampusu Hybernská a spolku prg.ai dotace 11 milionů korun
Zdroj: Kampus Hybernská

Praha poskytne Kampusu Hybernská a spolku prg.ai dotace 11 milionů korun

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na jednání minulý čtvrtek schválilo individuální účelovou dotaci ve výši osm milionů korun pro kulturní a vzdělávací centrum Kampus Hybernská a dotaci ve výši tří milionů korun pro vědecký spolek prg.ai.

„Praha má potenciál se etablovat na světové mapě rozvoje a využití AI. Pokud tuto pozici nechceme ztratit, musíme dostatečně investovat a lákat zahraniční výzkumníky, napomáhat vzdělání mladých lidí a propojovat pražskou inovační scénu s ostatními obory,“ říká radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací Daniel Mazur (Piráti).  

Dotace v celkové výši 11 milionů korun budou poskytnuty z rezervy letošního rozpočtu. Prostředky budou využity pro potřeby zajištění stabilního a udržitelného financování obou institucí, které se koalice zavázala podporovat ve svém programovém prohlášení.  

„V této obtížné situaci zapsaných ústavů a spolků, které nejsou součástí města, mi nezbylo nic jiného než sáhnout do rezervy pro mimořádnou jednorázovou neinvestiční dotaci,“ uvedl radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání Zdeněk Kovářík (ODS).  

Dotace pro Kampus Hybernská poslouží na financování jeho aktivit ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a v prvním čtvrtletí roku 2024. Plánuje se navýšení počtu akcí a vzdělávacích aktivit Cirkulárního hubu, který se věnuje tématům udržitelnosti ve městě. Kampus Hybernská byl založen v roce 2021 hlavním městem a Univerzitou Karlovou jako komunitní, kulturní a vzdělávací centrum podporující inovace a popularizaci vědy.  

Dotace pro spolek prg.ai je určena na rozvoj programů v oblasti vzdělávání, lákání zahraničních vědců do Prahy, popularizaci umělé inteligence u české veřejnosti a budování a propojování pražské AI komunity. Spolek prg.ai byl založen roku 2019 skupinou akademiků z Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Karlovy i Akademie věd České republiky s významným přispěním hlavního města, které se zavázalo podporovat spolek při naplňování jeho cílů. Za tímto bezprecedentním spojením lidských a institucionálních kapacit stojí vize naplno využít zdejšího potenciálu a proměnit Prahu v evropské centrum umělé inteligence.  

„Z aktivit prg.ai bude benefitovat i Magistrát hlavního města Prahy, kde může umělá inteligence najít uplatnění jako nástroj pro řešení klíčových rozvojových a problémových oblastí správy města. Ve spolupráci s prg.ai již také proběhl vzdělávací seminář pro zaměstnance úřadu, kde se měli možnost seznámit s příležitostmi, které technologie na bázi AI přinášejí,” sdělil Mazur.  

„Velice mě mrzí, že zastupitelstvo neschválilo dotace v celkové výši 2 miliony korun pro podporu konání akcí Future Port Youth 2023 a Týden inovací ČR 2023. Tyto akce přispívají ke kvalitní kultivaci inovačního ekosystému ve městě a dalšímu vzdělávání odborníků a studentů pražských škol i z různých koutů světa,” dodal Mazur.


Autor: red

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Dnes v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

27. listopadu 2023 ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru