Dnes Středa - zatazeno 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 15°C
Středa 29. 5. 2024
Svátek má Maxmilián a Maxim
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha poskytne Kampusu Hybernská a spolku prg.ai dotace 11 milionů korun
Zdroj: Kampus Hybernská

Praha poskytne Kampusu Hybernská a spolku prg.ai dotace 11 milionů korun

Zastupitelstvo hl. m. Prahy na jednání minulý čtvrtek schválilo individuální účelovou dotaci ve výši osm milionů korun pro kulturní a vzdělávací centrum Kampus Hybernská a dotaci ve výši tří milionů korun pro vědecký spolek prg.ai.

„Praha má potenciál se etablovat na světové mapě rozvoje a využití AI. Pokud tuto pozici nechceme ztratit, musíme dostatečně investovat a lákat zahraniční výzkumníky, napomáhat vzdělání mladých lidí a propojovat pražskou inovační scénu s ostatními obory,“ říká radní pro oblast ICT, Smart City, vědy, výzkumu a inovací Daniel Mazur (Piráti).  

Dotace v celkové výši 11 milionů korun budou poskytnuty z rezervy letošního rozpočtu. Prostředky budou využity pro potřeby zajištění stabilního a udržitelného financování obou institucí, které se koalice zavázala podporovat ve svém programovém prohlášení.  

„V této obtížné situaci zapsaných ústavů a spolků, které nejsou součástí města, mi nezbylo nic jiného než sáhnout do rezervy pro mimořádnou jednorázovou neinvestiční dotaci,“ uvedl radní pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání Zdeněk Kovářík (ODS).  

Dotace pro Kampus Hybernská poslouží na financování jeho aktivit ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku a v prvním čtvrtletí roku 2024. Plánuje se navýšení počtu akcí a vzdělávacích aktivit Cirkulárního hubu, který se věnuje tématům udržitelnosti ve městě. Kampus Hybernská byl založen v roce 2021 hlavním městem a Univerzitou Karlovou jako komunitní, kulturní a vzdělávací centrum podporující inovace a popularizaci vědy.  

Dotace pro spolek prg.ai je určena na rozvoj programů v oblasti vzdělávání, lákání zahraničních vědců do Prahy, popularizaci umělé inteligence u české veřejnosti a budování a propojování pražské AI komunity. Spolek prg.ai byl založen roku 2019 skupinou akademiků z Českého vysokého učení technického v Praze, Univerzity Karlovy i Akademie věd České republiky s významným přispěním hlavního města, které se zavázalo podporovat spolek při naplňování jeho cílů. Za tímto bezprecedentním spojením lidských a institucionálních kapacit stojí vize naplno využít zdejšího potenciálu a proměnit Prahu v evropské centrum umělé inteligence.  

„Z aktivit prg.ai bude benefitovat i Magistrát hlavního města Prahy, kde může umělá inteligence najít uplatnění jako nástroj pro řešení klíčových rozvojových a problémových oblastí správy města. Ve spolupráci s prg.ai již také proběhl vzdělávací seminář pro zaměstnance úřadu, kde se měli možnost seznámit s příležitostmi, které technologie na bázi AI přinášejí,” sdělil Mazur.  

„Velice mě mrzí, že zastupitelstvo neschválilo dotace v celkové výši 2 miliony korun pro podporu konání akcí Future Port Youth 2023 a Týden inovací ČR 2023. Tyto akce přispívají ke kvalitní kultivaci inovačního ekosystému ve městě a dalšímu vzdělávání odborníků a studentů pražských škol i z různých koutů světa,” dodal Mazur.


Autor: red

Konal se již desátý ročník mezinárodního sympozia

Dnes v 07:55

V uplynulém týdnu se ve dnech 23. a 24. května již podesáté setkali odborníci z celého světa k diskusi nad tématy udržitelného konceptu dopravy, kvality života a dalších oblastí spojených s chytrými městy. Konalo se sympozium Smart Cities Symposium Prague 2024 (SCSP).

Dotační program Prahy 15 pro sociální oblast

Dnes v 07:07

Praha 15 vyhlásila dotační program pod názvem „MČ Praha 15 pro sociální oblast 2024“. Dotace se vztahuje na pomoc dětem a mládeži, pomoc seniorům, pomoc osobám se zdravotním postižením a ostatní služby a činnosti v oblasti sociální prevence.

Na Žižkově srazila tramvaj muže, přebíhal přes koleje

27. května 2024 ve 21:06

V pondělí krátce před třináctou hodinou v Seifertově ulici poblíž fotbalového stadionu klubu Viktoria Žižkov došlo k dopravní nehodě. Zhruba šedesátiletý muž přebíhal přes koleje a srazila ho tramvaj. Podle záchranářů utrpěl úraz hlavy a další poranění.

Další články
Nahoru