Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - bourky 19°C
Úterý 17. 5. 2022
Svátek má Aneta
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha pořídí změnu územního plánu pro pozemky u stanice metra Letňany
Ilustrační foto: archiv

Praha pořídí změnu územního plánu pro pozemky u stanice metra Letňany

Praha pořídí změnu územního plánu nutnou pro vybudování nové čtvrti na pozemcích u metra Letňany. Rozhodli o tom dnes zastupitelé města. Na parcelách by ve spolupráci města a státu měly vzniknout budovy pro státní úředníky, byty a zvažuje se i nemocnice. Zástupci okolních městských částí požadují, aby město před výstavbou dokončilo dopravní infrastrukturu.

Magistrát kromě změny územního plánu plánuje pro celé území vytvořit urbanistickou studii. Podle primátorova náměstka pro územní rozvoj Petra Hlaváčka (TOP 09) počítá změna s byty, přiměřeným množstvím administrativních ploch a rezervou pro nemocnici o velikosti zhruba 1000 lůžek.

Do rozvojového území Letňany – Kbely patří i soukromé pozemky, novou čtvrť tam plánuje stavět skupina PPF na místě nynějšího sportovního letiště a transformace čeká i areál Avie Letňany.

Hlaváček dnes na základě požadavků starostů Prahy 9, Kbel, Letňan a Čakovic do schváleného usnesení zapracoval připomínku, že je nutné dopracovat dopravní infrastrukturu pro obsluhu nové čtvrti, zejména oba městské okruhy a vysočanskou radiálu.

„Projekt samozřejmě znamená určité zatížení toho území a vyvolává potřebu významných investic do dopravní infrastruktury nejenom města, ale i státu. Obavy městských částí vnímám a uděláme všechno proto, abychom v té věci neselhali," řekl náměstek.

Ohledně plánu státu postavit na pozemcích areál pro úředníky se dříve přeli premiér Andrej Babiš (ANO) s primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti). Premiér v minulosti vyzval vedení magistrátu, aby svoje pozemky v Letňanech převedlo na stát.

Město se tomu bránilo, Hřib odmítl myšlenku „úřednického ghetta" a převedení pozemků na stát podmínil řadou podmínek, například finančním příspěvkem na dokončení městského okruhu.

Následovala dosud trvající jednání, jejichž součástí jsou směny budov a pozemků mezi městem a státem a příslib státu přispět městu 60 miliard na dostavbu městského okruhu.

V polovině letošního roku přibyla i možnost, že by dostavbu mohl kompletně převzít stát, rozhodnuto však zatím nebylo.


Autor: ČTK

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru