Dnes Neděle - jasno -3°C
Zítra Pondělí - snih 0°C
Neděle 17. 1. 2021
Svátek má Drahoslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19
Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ilustrace: zschvaleticka.cz

Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19

Pražský magistrát podpoří částkou 360 000 korun studii, která zkouší nový způsob testování nemoci covid-19 v pražských domovech pro seniory. Dar Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy včra schválili radní. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je testovaná metoda komfortnější pro seniory i pro personál domovů.

Johnová řekla, že test je v jiných zemích již využíván jako alternativa k takzvaným PCR testům, které se dělají s pomocí výtěru z krku a nosu. Ten může být pro testované nepříjemný, což alternativní testovací metoda eliminuje tím, že se jako vzorek využívají sliny. Jedná se o test na přítomnost infekce, nikoliv na protilátky, dodala radní.

Test jako takový již je ověřený, studie se podle radní bude týkat logistiky a organizace testování. Odběr vzorků mohou provádět sami zaměstnanci domovů pro seniory a jejich vyhodnocení pak mobilní laboratoř, která může vždy přijet k danému zařízení. „Celý proces je o řád levnější než tradiční PCR testování," řekla Johnová.

Na studii podle Johnové spolupracuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy s dalšími vědeckými pracovišti a s pražskými hygieniky.

„Pokud výsledky budou pozitivní, tak bychom na podzim pro předpokládanou další vlnu covidu měli k dispozici testování, které by bylo jak levnější, tak podstatně komfortnější," řekla.

Metoda se bude podle radní testovat v několika pražských domovech důchodců. Z těch, které provozuje magistrát, je to domov na Chodově v Praze 11 a domov Elišky Purkyňové v Praze 6. Chodovský domov je jeden z těch, ve kterých se nákaza objevila.

Oproti rychlotestům je metoda PCR spolehlivější a nákazu obvykle odhalí i před vypuknutím příznaků. Je však finančně i časově náročnější.


V sobotu Praha 2 úspěšně naočkovala 140 seniorů

Včera v 19:58

Začátkem týdne radnice spustila speciální informační linku pro seniory 80+ z Prahy 2 a pomáhala s registrací při očkování.

GHC Genetics přesunuje odběrové místo na Výstavišti Holešovice na novou lokaci v rámci areálu

Včera v 11:26

Odběrové místo GHC Genetics na Výstavišti Holešovice bude v rámci areálu výstaviště přesunuto na nové místo. Nově bude od 19. ledna situováno do prostoru parkoviště před Tipsport Arénou blízko ulice U Výstaviště.

Praha 2 začíná očkovat dvojkové seniory 80+

Včera v 07:57

Dnes bude Praha 2 ve spolupráci s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze na Karlově náměstí očkovat prvních 140 dvojkových seniorů. 

Praha 8 pomůže seniorům i s dopravou na očkování

15. ledna 2021 ve 22:07

Odbor zdravotnictví a sociálních služeb Prahy 8, který provozuje seniorské linky, dnes vyřídil a pomohl 160 volajícím. Nejvíce lidé volali mezi 8 a 10 ranní. První zájemce se ozval už dokonce v 6:30 ráno.

Praha 4 pomáhá seniorům zvládnout systém očkování

15. ledna 2021 v 09:34

V Praze 4, která je nejlidnatější městskou částí v hlavním městě, žije 8612 seniorů starších 80 let. Radnice před spuštěním očkování proti covid-19, aktuálně právě u seniorů nad 80 let, kontaktuje nejvíce ohrožené seniory a poskytuje pomoc těm, kteří nemají blízké příbuzné nebo známé, kteří by jim...

Praha 2: Seniorům 80+, kteří se chtějí nechat očkovat, pomůže radnice

15. ledna 2021 v 09:06

Senioři, kteří by se chtěli nechat očkovat proti nemoci covid-19, je jim 80 let a více a žijí na Praze 2, se mohou obrátit na radnici.

Praha pomůže seniorům s registrací a případnými dotazy k očkování

15. ledna 2021 v 08:23

Linka 800 160 166 bude dnešního dne od 12 hodin sloužit pro pomoc seniorům nad 80 let s registrací k očkování v Centrálním rezervačním systému a operátoři zde budou také vyřizovat případné dotazy k očkování.

Pomozte svému seniorovi s registrací, vyzývá Praha 10

15. ledna 2021 v 08:13

Praha 10 spustila výzvu ve které na své občany apeluje, aby pomohli příbuzným, sousedům a známým ve věku 80 let a víc, kteří se mohou registrovat na očkování proti covid-19. Vzhledem k tomu, že přihlásit se je možné pouze elektronicky, bude řada z nich potřebovat...

Praha 6 pomáhá seniorům s registrací na očkování

15. ledna 2021 v 06:05

Dnes začínají registrace k očkování proti covid-19 pro osoby starší 80 let. Centrální registrace organizuje ministerstvo zdravotnictví.

Další články
Nahoru