dnes
Neděle - zatazeno
12°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
11°C
pozítří
Úterý - zatazeno
15°C
Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19
Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ilustrace: zschvaleticka.cz

Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19

Pražský magistrát podpoří částkou 360 000 korun studii, která zkouší nový způsob testování nemoci covid-19 v pražských domovech pro seniory. Dar Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy včra schválili radní. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je testovaná metoda komfortnější pro seniory i pro personál domovů.

Johnová řekla, že test je v jiných zemích již využíván jako alternativa k takzvaným PCR testům, které se dělají s pomocí výtěru z krku a nosu. Ten může být pro testované nepříjemný, což alternativní testovací metoda eliminuje tím, že se jako vzorek využívají sliny. Jedná se o test na přítomnost infekce, nikoliv na protilátky, dodala radní.

Test jako takový již je ověřený, studie se podle radní bude týkat logistiky a organizace testování. Odběr vzorků mohou provádět sami zaměstnanci domovů pro seniory a jejich vyhodnocení pak mobilní laboratoř, která může vždy přijet k danému zařízení. „Celý proces je o řád levnější než tradiční PCR testování," řekla Johnová.

Na studii podle Johnové spolupracuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy s dalšími vědeckými pracovišti a s pražskými hygieniky.

„Pokud výsledky budou pozitivní, tak bychom na podzim pro předpokládanou další vlnu covidu měli k dispozici testování, které by bylo jak levnější, tak podstatně komfortnější," řekla.

Metoda se bude podle radní testovat v několika pražských domovech důchodců. Z těch, které provozuje magistrát, je to domov na Chodově v Praze 11 a domov Elišky Purkyňové v Praze 6. Chodovský domov je jeden z těch, ve kterých se nákaza objevila.

Oproti rychlotestům je metoda PCR spolehlivější a nákazu obvykle odhalí i před vypuknutím příznaků. Je však finančně i časově náročnější.


Praha 13 upozorňuje na zákaz vstupu do údolí Motolského potoka

Včera v 11:21

Až do konce října je ve vybraných dnech od 19 do 7 hodin ráno následujícího dne uzavíráno údolí Motolského potoka z důvodu plánovaného odstřelu prasete divokého.

Praha 8 ušetří osm milionů na energiích, nakoupila je na komoditní burze

Včera v 08:26

Praha 8 a její příspěvkové organizace sníží v příštích dvou letech náklady na energie o 8 milionů korun. Plyn byl nakoupen v srpnu a elektřinu o měsíc později na Českomoravské komoditní burze Kladno za ceny, které jsou v průměru o 31 procent nižší než letošní. V rámci centrálního nákupu elektřiny...

Praha 5 ruší Pohádkový les

Včera v 07:55

Z důvodu nepříznivé epidemiologické situace a v návaznosti na plnění nařízení Ministerstva zdravotnictví a Hygienické stanice hl. m. Prahy se neuskuteční plánovaná akce Pohádkový les, která se měla konat 3. října 2020 v Zahradě Kinských.

Praha 4 přesunula některé z hromadných akcí

Včera v 07:41

Místostarosta městské části Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09), který má v gesci kulturní akce, po seznámení s Mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví ČR ze dne 23. září a po poradě s příslušnými odbory rozhodl, že budou zrušeny či přeloženy na neurčito kulturní akce, které se měly konat...

Centrum sociálních služeb v Praze 2 omezilo návštěvy

25. září 2020 ve 20:12

Centrum sociálních služeb Praha 2 bylo nuceno, s ohledem na současnou situaci, omezit v tomto týdnu návštěvy v domovech pro seniory a zároveň ukončit provoz jídelny pro seniory v Máchově ulici. 

Další články
Nahoru