Dnes Úterý - polojasno 28°C
Zítra Středa - polojasno 27°C
Úterý 27. 7. 2021
Svátek má Věroslav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19
Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ilustrace: zschvaleticka.cz

Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19

Pražský magistrát podpoří částkou 360 000 korun studii, která zkouší nový způsob testování nemoci covid-19 v pražských domovech pro seniory. Dar Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy včra schválili radní. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je testovaná metoda komfortnější pro seniory i pro personál domovů.

Johnová řekla, že test je v jiných zemích již využíván jako alternativa k takzvaným PCR testům, které se dělají s pomocí výtěru z krku a nosu. Ten může být pro testované nepříjemný, což alternativní testovací metoda eliminuje tím, že se jako vzorek využívají sliny. Jedná se o test na přítomnost infekce, nikoliv na protilátky, dodala radní.

Test jako takový již je ověřený, studie se podle radní bude týkat logistiky a organizace testování. Odběr vzorků mohou provádět sami zaměstnanci domovů pro seniory a jejich vyhodnocení pak mobilní laboratoř, která může vždy přijet k danému zařízení. „Celý proces je o řád levnější než tradiční PCR testování," řekla Johnová.

Na studii podle Johnové spolupracuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy s dalšími vědeckými pracovišti a s pražskými hygieniky.

„Pokud výsledky budou pozitivní, tak bychom na podzim pro předpokládanou další vlnu covidu měli k dispozici testování, které by bylo jak levnější, tak podstatně komfortnější," řekla.

Metoda se bude podle radní testovat v několika pražských domovech důchodců. Z těch, které provozuje magistrát, je to domov na Chodově v Praze 11 a domov Elišky Purkyňové v Praze 6. Chodovský domov je jeden z těch, ve kterých se nákaza objevila.

Oproti rychlotestům je metoda PCR spolehlivější a nákazu obvykle odhalí i před vypuknutím příznaků. Je však finančně i časově náročnější.


Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

Dnes ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

Další články
Nahoru