Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19
Covid-19 je infekční onemocnění, které způsobuje koronavirus SARS-CoV-2. Ilustrace: zschvaleticka.cz

Praha podpoří studii nového testování nemoci covid-19

Pražský magistrát podpoří částkou 360 000 korun studii, která zkouší nový způsob testování nemoci covid-19 v pražských domovech pro seniory. Dar Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy včra schválili radní. Podle radní Mileny Johnové (Praha Sobě) je testovaná metoda komfortnější pro seniory i pro personál domovů.

Johnová řekla, že test je v jiných zemích již využíván jako alternativa k takzvaným PCR testům, které se dělají s pomocí výtěru z krku a nosu. Ten může být pro testované nepříjemný, což alternativní testovací metoda eliminuje tím, že se jako vzorek využívají sliny. Jedná se o test na přítomnost infekce, nikoliv na protilátky, dodala radní.

Test jako takový již je ověřený, studie se podle radní bude týkat logistiky a organizace testování. Odběr vzorků mohou provádět sami zaměstnanci domovů pro seniory a jejich vyhodnocení pak mobilní laboratoř, která může vždy přijet k danému zařízení. „Celý proces je o řád levnější než tradiční PCR testování," řekla Johnová.

Na studii podle Johnové spolupracuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy s dalšími vědeckými pracovišti a s pražskými hygieniky.

„Pokud výsledky budou pozitivní, tak bychom na podzim pro předpokládanou další vlnu covidu měli k dispozici testování, které by bylo jak levnější, tak podstatně komfortnější," řekla.

Metoda se bude podle radní testovat v několika pražských domovech důchodců. Z těch, které provozuje magistrát, je to domov na Chodově v Praze 11 a domov Elišky Purkyňové v Praze 6. Chodovský domov je jeden z těch, ve kterých se nákaza objevila.

Oproti rychlotestům je metoda PCR spolehlivější a nákazu obvykle odhalí i před vypuknutím příznaků. Je však finančně i časově náročnější.


Praha 2 pomůže seniorům 65+

Dnes v 17:36

Senioři 65 let a více mohou kontaktovat radnici na bezplatné informační lince 800 604 604. Linka je v provozu každý všední den od 8 hod do 16 hodin.

Testovací centrum na covid-19 odbaví 180 lidí za hodinu bez rezervace a front

Včera v 09:00

Nové testovací centrum na covid-19 se otevřelo 28. března v Praze 11 ve zdravotnickém centru FYZIOklinika. Díky vlastní aplikaci pro rychlejší administraci sem může člověk přijít bez rezervace a po dvou minutách být hotov. Kapacity zdravotníků zvládají i nejvytíženější časy a firemní skupiny bez...

Praha 13 prominula podnikatelům poplatky z ubytování

Včera v 08:26

Vedení Prahy 13 svým aktuálním rozhodnutím prodloužilo dobu, ve které nemusí místní podnikatelé hradit poplatky z ubytování.

Praha 7 se zapojí do pilotního projektu PCR pooling testování

12. dubna 2021 v 16:55

Praha 7 ve spolupráci s hl. m. Prahou spouští v ZŠ Fr. Plamínkové pilotní testování metodou PCR poolingu. Systém průkazných a spolehlivých PCR testů nabízí možnost návratu všech dětí do škol při testování bezpečnou a šetrnou formou, cenově srovnatelnou se současnými antigenními...

Další články
Nahoru