Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 2°C
Středa 6. 12. 2023
Svátek má Mikuláš
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha podpoří sociální služby, zastupitelé schválili dotaci téměř tři miliardy korun

Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili poskytnutí dotací a grantů na podporu sociálních služeb v hlavním městě. Pomoc ve výši necelých třech miliard korun zamíří například na podporu bydlení, dětským domovům či adiktologickým službám.

Účelové neinvestiční dotace v sociální oblasti půjdou celkem do pěti hlavních oblastí služeb.

„Zastupitelky a zastupitelé na včerejším jednání mimo jiné rozhodli o tom, že Praha v letošním roce rozdělí v rámci grantů a dotací v sociální oblasti téměř 3 miliardy korun. Nejvýznamnější část z těchto peněz, zhruba 2,7 miliardy korun, bude určena na podporu registrovaných sociálních služeb. Praha ale bude vedle jiného financovat oblast adiktologických služeb určenou pro osoby závislé na drogách v částce 80 milionů korun, částkou 37 milionů korun podpoří rodinnou politiku a 10 milionů korun zamíří na podporu lidí bez domova. Do systému transformace péče o Pražany s potřebou intenzivní podpory zamíří částka přesahující 40 milionů korun,“ popisuje směřování peněz v oblasti grantů a dotací v sociální oblasti náměstkyně primátora Alexandra Udženija.

V oblasti sociálních registrovaných služeb se počítá s tím, že v průběhu roku budou schválené dotace Ministerstvem práce a sociálních věcí. Finanční krytí ze zdrojů hlavního města je tak z velké části pouze dočasné a po přijetí dotace ze státního rozpočtu budou tyto prostředky vráceny zpět rozpočtu hlavního města Prahy.

Mezi jednotlivé sociální služby, které dotaci od hlavního města obdrží, jsou například Centrum komunitních služeb Pro život, Centrum služeb pro rodinu a dítě či dětský domov Charlotty Masarykové.

Adiktologické služby jsou v působnosti odboru sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy, který počítá s Programem adiktologických služeb pro rok 2023. Cílem adiktologických služeb je dosažení pozitivních změn chování, postojů a změna životního stylu u uživatelů drog. Dále léčba a resocializace v oblasti protidrogové politiky a minimalizace zdravotních, sociálních a jiných rizik spojených s užíváním návykových látek. Součástí jsou terénní programy, kontaktní a poradenské služby i ambulantní léčba.

Očekávaným přínosem projektu Transformace systému péče o Pražany, kteří potřebují intenzivní podporu v oblasti bydlení, je rozšíření kapacity komunitních sociálních služeb v Doplňkové síti sociálních služeb v Praze vhodně doplňujících sociální služby tak, aby služby zajišťovaly odpovídající podporu a potřeby pro Pražany vracející se z transformujících se příspěvkových organizací do Prahy, a podpoření procesů systémové integrace a spolupráce mezi registrovanými sociálními službami.Autor: TZ, red

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

Dnes v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

Včera v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

Včera v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru