Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Zpravodajství

Praha podpoří sociální služby, zastupitelé schválili dotaci téměř tři miliardy korun

Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili poskytnutí dotací a grantů na podporu sociálních služeb v hlavním městě. Pomoc ve výši necelých třech miliard korun zamíří například na podporu bydlení, dětským domovům či adiktologickým službám.

Účelové neinvestiční dotace v sociální oblasti půjdou celkem do pěti hlavních oblastí služeb.

„Zastupitelky a zastupitelé na včerejším jednání mimo jiné rozhodli o tom, že Praha v letošním roce rozdělí v rámci grantů a dotací v sociální oblasti téměř 3 miliardy korun. Nejvýznamnější část z těchto peněz, zhruba 2,7 miliardy korun, bude určena na podporu registrovaných sociálních služeb. Praha ale bude vedle jiného financovat oblast adiktologických služeb určenou pro osoby závislé na drogách v částce 80 milionů korun, částkou 37 milionů korun podpoří rodinnou politiku a 10 milionů korun zamíří na podporu lidí bez domova. Do systému transformace péče o Pražany s potřebou intenzivní podpory zamíří částka přesahující 40 milionů korun,“ popisuje směřování peněz v oblasti grantů a dotací v sociální oblasti náměstkyně primátora Alexandra Udženija.

V oblasti sociálních registrovaných služeb se počítá s tím, že v průběhu roku budou schválené dotace Ministerstvem práce a sociálních věcí. Finanční krytí ze zdrojů hlavního města je tak z velké části pouze dočasné a po přijetí dotace ze státního rozpočtu budou tyto prostředky vráceny zpět rozpočtu hlavního města Prahy.

Mezi jednotlivé sociální služby, které dotaci od hlavního města obdrží, jsou například Centrum komunitních služeb Pro život, Centrum služeb pro rodinu a dítě či dětský domov Charlotty Masarykové.

Adiktologické služby jsou v působnosti odboru sociálních věcí Magistrátu hl. m. Prahy, který počítá s Programem adiktologických služeb pro rok 2023. Cílem adiktologických služeb je dosažení pozitivních změn chování, postojů a změna životního stylu u uživatelů drog. Dále léčba a resocializace v oblasti protidrogové politiky a minimalizace zdravotních, sociálních a jiných rizik spojených s užíváním návykových látek. Součástí jsou terénní programy, kontaktní a poradenské služby i ambulantní léčba.

Očekávaným přínosem projektu Transformace systému péče o Pražany, kteří potřebují intenzivní podporu v oblasti bydlení, je rozšíření kapacity komunitních sociálních služeb v Doplňkové síti sociálních služeb v Praze vhodně doplňujících sociální služby tak, aby služby zajišťovaly odpovídající podporu a potřeby pro Pražany vracející se z transformujících se příspěvkových organizací do Prahy, a podpoření procesů systémové integrace a spolupráce mezi registrovanými sociálními službami.Autor: TZ, red

Praha 2: Sousedské setkání s radním pro dopravu

Včera v 11:02

Sousedské setkání a diskuze a radním pro dopravu Tomášem Halvou na téma Sekaninovi ulice – zvýšení bezpečnosti chodců, snížení průjezdové rychlosti, navýšení počtu parkovacích míst či bezpečná cyklostezka.

Přístup státu k Praze v oblasti školství se musí změnit, usnesl se Sněm starostů

21. března 2023 ve 20:33

Kdy přijde náraz a pražské děti nebudou mít kam usednout do lavic? Už přišel, shodli se starostové a starostky 57 městských částí, kteří se v pondělí 20. března sešli na vysočanské radnici Prahy 9 na Sněmu starostů. Hlavním tématem jednání byl hrozící kolaps pražského školství, katastrofální...

Další články
Nahoru