dnes
Pátek - obcasny-dest
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Pražská politika

Praha podpoří program, který využívá kosmické technologie a systémy. Dotací Agentuře CzechInvest

Hlavní město podpoří program European Space Agency Business Incubation Centre Prague (ESA BIC). Cílem programu je provozovat inkubační centrum na podporu začínajících podniků zaměřených na pozemní využití kosmických technologií a systémů. Praha na vznik centra přispěje částkou zhruba 22,3 milionů korun, která bude poskytnuta jako dotace Agentuře CzechInvest.

Program je realizován ve spolupráci s Agenturou pro podporu podnikání a investic CzechInvest, Ministerstvem průmyslu a obchodu a Evropskou kosmickou agenturou (ESA).

Projekt ESA BIC Prague vhodně zapadá do budovaného konceptu Prague Startup Center a potvrzuje postavení Prahy jako významného centra evropských kosmických aktivit – od roku 2012 je Praha sídlem Agentury pro evropský Global Navigation Satellite Systém (GNSS). V jeho rámci je rozvíjen projekt Galileo v souladu s Národním kosmickým plánem, který ve spolupráci s Ministerstvem obchodu a Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy zpracovalo Ministerstvo dopravy, jež je koordinátorem kosmických aktivit České republiky. Aplikace využívající GNSS systémymají praktické a bezprostřední využití především v oblasti dopravy.

Centra ESA BIC sídlí zatím jen v deseti evropských zemích a jsou podporována ESA Technology Transfer and Promotion Office (TTPO) v rámci programu Technology Transfer Programme. Obecným cílem programu ESA BIC je rozvoj v oblasti kosmických aktivit, kosmických technologií a aplikací kosmických systémů, tj. transfer kosmických technologií do jiných oblastí ekonomiky.

Mezi specifické cíle patří zvýšení počtu firem v dané oblasti, tj. vznik firem typu start-up a spin-off, ale i zapojení existujících firem do dané oblasti, urychlení transferu kosmických technologií a souvisejícího know-how mimo oblast kosmických aktivit a naopak, zvýšení a zintenzivnění spolupráce mezi akademickou sférou a průmyslem v dané oblasti, využití stávající inkubační a inovační infrastruktury pro rozvoj dané oblasti, prohloubení spolupráce s dalšími regiony/státy a využití dobrých příkladů z ostatních ESA BIC.

V souladu s posláním všech ESA BIC bude pražský ESA BIC zajišťovat zázemí s nabídkou odborné pomoci a podpory při nastavení obchodního záměru a modelu a při rozvoji podnikání, při hledání finančních zdrojů a přístupu ke strategickému partnerství na národní i mezinárodní úrovni a k technické podpoře a odborným znalostem od expertů z ČR a ESA a s nabídkou pomoci s přístupem na mezinárodní trhy.

 


Další články
Nahoru