Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha podpoří pěstouny a lidi v bytové nouzi
Ztráta bydlení hrozí 160 000 lidí v metropoli a asi 4000 lidí podle odhadů aktuálně žijí na ulici. Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Praha podpoří pěstouny a lidi v bytové nouzi

Pěstouni a obyvatelé metropole v bytové nouzi mohou žádat o finanční pomoc přes Sociální nadační fond hlavního města Prahy (SNFP). Ten založil pražský magistrát, který tak chce posílit sociální a bytovou politiku města. Novinářům to dnes řekli pražští radní Milena Johnová (Praha Sobě) a Adam Zábranský (Piráti) a ředitelka fondu Barbora Komberec Novosadová.

Fond před týdnem oficiálně spustil příjem žádostí do dvou programů nadační podpory. Pražané mohou žádat v Programu podpory bydlení a v Programu podpory pěstounské péče. První žádosti už dorazily. Cílem je poskytovat finanční pomoc Pražanům, kteří se z různých důvodů ocitli v tíživé sociální situaci, avšak nemohou využít jiné zdroje, ať už státní, nebo obecní pomoci. 

Vizí Programu podpory bydlení je, aby měl každý člověk žijící v Praze možnost najít a udržet si důstojné bydlení. Proto mohou Pražané žádat ve dvou podprogramech s názvem Získat domov a Neztratit domov.

V rámci podprogramu Získat domov lze přispět na náklady spojené se získáním bytu, jako je např. úhrada kauce, na zajištění přechodného bydlení v krizové životní situaci či na náklady spojené s přestěhováním do standardního bydlení, jako je připojení elektroměru či plynoměru nebo základní vybavení bytu.

V rámci podprogramu Neztratit domov lze získat nadační příspěvek na prevenci vzniku nedoplatků či dluhů v souvislosti s rostoucími náklady na bydlení, úhradu již vzniklých dluhů na nájemném, energiích či úhradu vzniklých škod, které nelze hradit z pojištění odpovědnosti.

„Náklady na život v hlavním městě výrazně rostou a do ohrožení ztrátou bydlení se dostávají široké skupiny Pražanů. Fond může mít velký význam při pomoci lidem udržet si bydlení, například pokud domácnost nebude moci hradit zvýšené náklady na energie a pomoc státu bude pomalá či žádná,“ řekla pražská radní pro sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

Žadatelé se dozvědí, zda jim může být nadační příspěvek poskytnut, nejdéle do patnácti dnů od podání žádosti, což v praxi znamená, že do osmnácti dnů mohou získat pěstouni příspěvek na úhradu potřebného hlídání dítěte či terapeutickou podporu, na kterou by neměli dostatek prostředků, a žadatelé v bytové nouzi například na úhradu přechodného ubytování v azylovém domě či noclehárně, základní vybavení bytu nebo na zaplacení nedoplatků, které jim umožní neztratit domov. 

Program podpory bydlení staví na zkušenostech Fondu podpory bydlení, který založil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ve spolupráci pražským magistrátem předloni na jaře. Díky částce 2,7 milionu korun, kterou do fondu magistrát vložil, pomohla nadace 138 domácnostem. 

Praha má podle zástupců metropole největší podíl domácností, které vydají za bydlení více než 40 procent svých příjmů. Ztráta bydlení hrozí 160 000 lidí v metropoli a asi 4000 lidí podle odhadů aktuálně žijí na ulici.

Vizí Programu podpory pěstounské péče je umožnit více dětem vyrůstat v náhradních rodinách místo v ústavní péči, a proto přispěje na dostatečnou podporu pro výkon péče ve dvou podprogramech.

V podprogramu Spokojená náhradní rodina lze žádat o příspěvek na terapeutické služby, odlehčení v péči o děti, volnočasové aktivity, právní služby nebo pomoc se zvládáním péče u dětí závislých na pomoci další osoby.

V podprogramu Profesní rozvoj pěstounů je potom možné žádat o příspěvek na vzdělávání a doplnění dovedností pěstouna podle specifických potřeb dítěte či supervize pro pěstouny.

Všechny informace ohledně typů příspěvků a situací, v nichž je možné o nadační podporu žádat, jsou dostupné na: www.socialninadacnifond.praha.eu. Tamtéž je možné podávat žádosti o podporu.


Autor: Jan Puci

Polívkování a Street food festival na Smíchovské náplavce

Včera ve 12:16

V sobotu 8. října se na Smíchovské náplavce koná Street food festival Polívkování. Zahřejí vás nejen polévky tuzemské, jako například bramboračka, kulajda, zelňačka, čočková, dýňová, prdelačka, knedlíčková, dršťková či poctivé vývary, tak i polévky z celého světa, jako ruský boršč, mexické...

Praha 13: Rybářské závody v Třebonicích

Včera v 11:45

Pro vyznavače šupin a ploutví se konají rybářské závady v Třebonicích.

Festival Das Filmfest zve na nejaktuálnější filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska

Včera v 10:53

Za dva týdny v Praze odstartuje 16. ročník festivalu německy mluvených filmů Das Filmfest, který opět nabídne pestrý výběr cenami ověnčených a divácky úspěšných snímků od renomovaných tvůrců i debutantů. Němčina zazní na plátnech pražských kin Lucerna, Atlas a Ponrepo od 20. do...

Do kampaně 100 gramů pro přírodu se zapojila Praha 15

Včera v 10:17

Patnáctá městská část ve spolupráci se společností Remobil se zapojila do charitativně ekologického sběru starých a nepotřebných mobilních telefonů.

Pavilon goril prodlužuje návštěvní hodiny

Včera v 07:29

O nový pavilon goril – Rezervaci Dja – je mimořádný zájem. Na základě četných dotazů návštěvníků prodlužuje Zoo Praha otevírací dobu pavilonu o dvě hodiny. Od 7. října, tak mohou lidé probádat kamerunský prales a pozorovat gorily i po uzavření areálu zoo až do 20 hodin. Rozšířené návštěvní hodiny...

Hřiště na chodníku, obrázky v mapách i úklid. V Praze 13 se konal Ideathon

6. října 2022 v 10:41

V polovině září se uskutečnil v Praze 13 již šestý Ideathon. Osm tříčlenných týmů pracovalo na výzvách z oblasti školství, bezpečnosti, volnočasových aktivit a životního prostředí.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 41. týden

6. října 2022 v 09:35

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

5. října 2022 ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

5. října 2022 v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

5. října 2022 v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

5. října 2022 v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

4. října 2022 v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Další články
Nahoru