Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha podpoří pěstouny a lidi v bytové nouzi
Ztráta bydlení hrozí 160 000 lidí v metropoli a asi 4000 lidí podle odhadů aktuálně žijí na ulici. Ilustrační kresba: archiv Bezpřístřešníci

Praha podpoří pěstouny a lidi v bytové nouzi

Pěstouni a obyvatelé metropole v bytové nouzi mohou žádat o finanční pomoc přes Sociální nadační fond hlavního města Prahy (SNFP). Ten založil pražský magistrát, který tak chce posílit sociální a bytovou politiku města. Novinářům to dnes řekli pražští radní Milena Johnová (Praha Sobě) a Adam Zábranský (Piráti) a ředitelka fondu Barbora Komberec Novosadová.

Fond před týdnem oficiálně spustil příjem žádostí do dvou programů nadační podpory. Pražané mohou žádat v Programu podpory bydlení a v Programu podpory pěstounské péče. První žádosti už dorazily. Cílem je poskytovat finanční pomoc Pražanům, kteří se z různých důvodů ocitli v tíživé sociální situaci, avšak nemohou využít jiné zdroje, ať už státní, nebo obecní pomoci. 

Vizí Programu podpory bydlení je, aby měl každý člověk žijící v Praze možnost najít a udržet si důstojné bydlení. Proto mohou Pražané žádat ve dvou podprogramech s názvem Získat domov a Neztratit domov.

V rámci podprogramu Získat domov lze přispět na náklady spojené se získáním bytu, jako je např. úhrada kauce, na zajištění přechodného bydlení v krizové životní situaci či na náklady spojené s přestěhováním do standardního bydlení, jako je připojení elektroměru či plynoměru nebo základní vybavení bytu.

V rámci podprogramu Neztratit domov lze získat nadační příspěvek na prevenci vzniku nedoplatků či dluhů v souvislosti s rostoucími náklady na bydlení, úhradu již vzniklých dluhů na nájemném, energiích či úhradu vzniklých škod, které nelze hradit z pojištění odpovědnosti.

„Náklady na život v hlavním městě výrazně rostou a do ohrožení ztrátou bydlení se dostávají široké skupiny Pražanů. Fond může mít velký význam při pomoci lidem udržet si bydlení, například pokud domácnost nebude moci hradit zvýšené náklady na energie a pomoc státu bude pomalá či žádná,“ řekla pražská radní pro sociální politiku Milena Johnová (Praha Sobě).

Žadatelé se dozvědí, zda jim může být nadační příspěvek poskytnut, nejdéle do patnácti dnů od podání žádosti, což v praxi znamená, že do osmnácti dnů mohou získat pěstouni příspěvek na úhradu potřebného hlídání dítěte či terapeutickou podporu, na kterou by neměli dostatek prostředků, a žadatelé v bytové nouzi například na úhradu přechodného ubytování v azylovém domě či noclehárně, základní vybavení bytu nebo na zaplacení nedoplatků, které jim umožní neztratit domov. 

Program podpory bydlení staví na zkušenostech Fondu podpory bydlení, který založil Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové ve spolupráci pražským magistrátem předloni na jaře. Díky částce 2,7 milionu korun, kterou do fondu magistrát vložil, pomohla nadace 138 domácnostem. 

Praha má podle zástupců metropole největší podíl domácností, které vydají za bydlení více než 40 procent svých příjmů. Ztráta bydlení hrozí 160 000 lidí v metropoli a asi 4000 lidí podle odhadů aktuálně žijí na ulici.

Vizí Programu podpory pěstounské péče je umožnit více dětem vyrůstat v náhradních rodinách místo v ústavní péči, a proto přispěje na dostatečnou podporu pro výkon péče ve dvou podprogramech.

V podprogramu Spokojená náhradní rodina lze žádat o příspěvek na terapeutické služby, odlehčení v péči o děti, volnočasové aktivity, právní služby nebo pomoc se zvládáním péče u dětí závislých na pomoci další osoby.

V podprogramu Profesní rozvoj pěstounů je potom možné žádat o příspěvek na vzdělávání a doplnění dovedností pěstouna podle specifických potřeb dítěte či supervize pro pěstouny.

Všechny informace ohledně typů příspěvků a situací, v nichž je možné o nadační podporu žádat, jsou dostupné na: www.socialninadacnifond.praha.eu. Tamtéž je možné podávat žádosti o podporu.


Autor: Jan Puci

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru