Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha podpoří organizaci Místní místním, která pomáhá lidem v nouzi
Pomoc je cílena i na lidi bez domova. Ilustrační foto: archiv

Praha podpoří organizaci Místní místním, která pomáhá lidem v nouzi

Hlavní město poskytne finanční dar organizaci Místní místním ve výši 1 494 000 korun. Organizace Místní místním provozuje společnost Solidární síť, která reaguje na aktuální sociální problémy, jako je například rostoucí počet lidí bez domova, inflace a zvyšující se náklady na základní životní potřeby.

Poskytnutí finanční pomoci minulý týden v pondělí schválila Rada hl. m. Prahy. „Místní místním spojuje kavárny, restaurace a další podniky, které poskytují lidem v nouzi z našeho pohledu možná drobné služby, které ale často mohou velmi pomoci. Mít možnost nabít si telefon, dát si teplý čaj nebo něco k jídlu, využít zdarma sprchu nebo toaletu – to je pro někoho v těžké životní situaci často opravdu podstatná pomoc. Nehledě na to, jak důležitý je také pocit sounáležitosti a podpory,“ řekla náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).  

Organizace Místní místním naplňuje potřeby občanů, kteří se nacházejí v nouzi, jako jsou nízkopříjmoví senioři a seniorky, samoživitelé a samoživitelky, lidé bez domova, či lidé s duševním onemocněním.  

„Organizace zároveň spolupracuje s poskytovateli sociálních služeb nebo občanskými poradnami. Zapojené podniky mají kontakt na tyto služby a mohou je pomoci zprostředkovat člověku, který potřebuje víc pomoci, než může podnik nabídnout. Dostanou tak například kontakt na někoho, kdo jim pomůže a poradí   třeba se zdravotním ošetřením nebo odborným poradenstvím,“ doplnila Udženija.  

Měsíčně je díky této organizaci stovkám lidí bez domova a v nouzi umožněn přístup k základním službám jako voda, toaleta, možnost se v zimě ohřát v teple nebo přístup na počítač s wifi. Solidární síť představuje převážně aktivity, které vznikly „zespoda“ jako reakce na potřeby zranitelné skupiny osob a prostřednictvím partnerů sítě jsou poskytovány dobrovolně. 

Praha 14 

S organizací Místní místním letos uzavřela letos memorandum čtrnáctá městská část. „Místní místním zapojeným podnikům poskytuje podporu a s nimi ladí vhodné nástroje pomoci. Zaměstnanci podniku také projdou školením. Spolupracují také s poskytovateli sociálních služeb, kteří fungují jako poradci a distributory informací směrem k lidem v nouzi, aby ti nezůstali izolováni pouze v centrech pomoci, mimo běžný kontakt s veřejností,“ vysvětlila radní Prahy 14 Aneta Hejrovská (ANO), která má na starost oblast sociálních věcí a zdravotnictví a  rozšíření projektu na území Prahy 14 iniciovala. 

„Rozšířili jsme řady již spolupracujících radnic. Je třeba zvyšovat kvalitu a efektivitu dostupných služeb pro lidi bez přístřeší a v nouzi, stejně jako inovovat postupy a metody práce v této oblasti,“ podotkla. 

O tom, že je konkrétní podnik součástí Solidární sítě, lze poznat podle samolepek u vstupu do provozovny. O nabízených službách své klienty informují také spolupracující organizace Naděje, Armáda Spásy nebo Charita.

Seznam podniků je každý měsíc aktualizován v letáku a na webových stránkách mistnimistnim.cz. tam jsou i informace pro podniky, které by se rádi do projektu zapojily.

„Lidem v nouzi se v Praze nabízí odborná pomoc v nízkoprahových denních centrech, noclehárnách, azylových domech a různých poradenských centrech. Platforma Solidární sítě ovšem pomáhá ve spolupráci s těmito sociálními službami a nad jejich rámec – aby lidé v nouzi nezůstali izolováni pouze v centrech pomoci, mimo běžný kontakt s veřejností,“ vysvětlila zakladatelka a ředitelka organizace Místní místním Ester Pacltová.


Autor: Lucie Rychlá

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru