Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha podpoří nulté ročníky na středních školách pro ukrajinské studenty
Ilustrační foto: archiv

Praha podpoří nulté ročníky na středních školách pro ukrajinské studenty

Hlavní město podpoří vzdělávání ukrajinské mládeže. Poskytne dotaci na zajištění nultých ročníků na středních školách v rámci integrace ukrajinské mládeže ve věku 15 až 19 let. Poskytnutí neinvestiční dotace ve výši 1 320 000 korun v pondělí schválili pražští radní.

Děti ukrajinských uprchlíků mají díky podpoře hlavního města šanci na kvalitní vzdělání v Česku. Praha poskytne finance na zajištění adaptačního Programu na podporu nultých ročníků na středních školách v rámci integrace ukrajinské mládeže ve věku 15 až 19 let na území Prahy na školní rok 2023/2024.

„Pro účastníky nultých ročníků je tak zajištěno kvalitní vzdělání, které jim do budoucna výrazně usnadňuje nástup na střední školu.  Jsem rád, že suma jde na velmi konkrétní projekty a bude poskytnuta subjektům, které v oblasti podpory a integrace dlouhodobě odvádějí skvělou práci. Zároveň tím, že organizace typu POST BELLUM tyto nulté ročníky otevírají, výrazně tím odlevují již tak našponovaným kapacitám našich středních škol,“ uvedl radní Prahy s působností v oblasti školství, sportu a volného času Antonín Klecanda (ANO).    

O dotaci zažádala nezisková organizace Post Bellum, z. ú. Ta vzdělávací a adaptační kurzy pro ukrajinskou mládež, která nebyla přijata ke studiu na českých školách realizuje od dubna 2022.  

„Jsem rád, že tato iniciativa není prostou výukou, ale klíčově přispívá k úspěšné integraci ukrajinských studentů do českého vzdělávacího systému. Získané jazykové a akademické dovednosti nejenže posílí jejich sebejistotu, ale také jim otevřou dveře k lepším příležitostem a zvýší jejich šance na úspěch při přijímacích zkouškách na střední a vysoké školy v České republice,“ dodal náměstek primátora Prahy pro oblast kultury, Jiří Pospíšil (TOP 09).  

V tuto chvíli se uskutečňuje druhý nultý ročník pro ukrajinské studenty ve věku od 15 do 19 let, tedy pro studenty 10. a 11. třídy v ukrajinském školním systému. Cílem projektu je příprava mladých lidí z Ukrajiny na přijímací řízení a následné studium na středních a vysokých školách v České republice. Projekt potrvá od ledna do června 2024.  

Do nultého ročníku nyní dochází 42 studentů, kteří jsou rozděleni do tří studijních skupin dle úrovně znalosti jejich českého jazyka, který se zde učí. V rámci nultého ročníku studenti dále navštěvují výuku matematiky, při níž se věnují přípravě na přijímací zkoušky na střední i vysoké školy.  

Podporu nultých ročníku od programu UNICEF obdržely tyto školy:

Slovanské gymnázium a jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky

Akademické gymnázium a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, školy hlavního města Prahy

Gymnázium Karla Sladkovského, Praha 3, Sladkovského náměstí 8

Gymnázium, Praha 5, Na Zatlance 11

Institut cizích jazyků, jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky s. r. o.


Autor: red

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Dnes v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Dnes v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Dnes v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

Včera v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

Včera ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

Včera v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

Včera v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

Včera v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peleton

Včera v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Pietní akty připomenou válečné běsnění

22. dubna 2024 v 18:58

Praha 4 jako každoročně připravila několik akcí, které vzpomenou na válečné události. Pietní akt obětem 2. světové války proběhne ve čtvrtek 2. května od 10:30 hodin na Spořilově, pietní akt u pomníku zpravodajské brigády na Jezerce téhož dne od 14 hodin.

Lásky čas na Čecháči

22. dubna 2024 v 08:18

Ve středu 1. května rozkvete náměstí Svatopluka Čecha oslavami svátku všech zamilovaných a jara. Vezměte své polovičky, děti, přátele a piknikové deky a vyrazte v honbě za rozkvetlým stromem do Vršovic.

Další články
Nahoru