Dnes Neděle - obcasny-dest 5°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Neděle 10. 12. 2023
Svátek má Julie
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha podepsala smlouvu k nákladovému nádraží, developer přispěje na vybavenost
Nákladové nádraží Žižkov. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Praha podepsala smlouvu k nákladovému nádraží, developer přispěje na vybavenost

Pražský magistrát, radnice Prahy 3 a developerská firma Finep Holding uzavřely dohodu o takzvaných kontribucích, tedy příspěvku společnosti na budování infrastruktury k plánovanému bytovému projektu v areálu nákladového nádraží Žižkov (NNŽ). Smlouvu v pondělí zástupci všech tří stran podepsali v budově bývalého nádraží. Developer, který v areálu plánuje postavit 1200 bytů, přispěje městu 167 miliony korun, většinu formou výstavby mateřské školy.

„Uzavření této dohody považuji za velmi významné. Jednak jde o první dohodu tohoto typ, na jejím základě se umožní výstavba více než tisícovky bytů, kterých je v Praze stále nedostatek a zároveň s tím developer v této lokalitě zajistí potřebnou veřejnou vybavenost, což v minulosti nebylo obvyklé,“ uvedl primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS). 

Dohoda vznikla na základě metodiky, kterou minulé vedení magistrátu schválilo pro určení výše příspěvků developerů na budování veřejné infrastruktury. Pražští zastupitelé v polovině září schválili uzavření dohody spolu s pořízením změny územního plánu, která je pro projekt Finepu nutná. Náklady na projekt budou osm miliard korun a výstavba potrvá deset let. 

Oblast bývalého Nákladového nádraží Žižkov je jedním z největších brownfieldů v Praze. Jeho celková rozloha činí 71 hektarů, součástí lokality je také historická budova bývalého nákladového nádraží. Ta je ve vlastnictví Českých drah a před 10 lety byla prohlášena za kulturní památku. 

Ostatní pozemky jsou převážně ve vlastnictví šesti různých developerů. Pro zamýšlenou transformaci území jsou zapotřebí rozsáhlé změny územního plánu. Podmínkou těchto změn je ovšem na straně městské části Praha 3 a hlavního města uzavření dohod s každým z vlastníků pozemků, ve kterých se specifikuje nejen podoba výstavby, ale také kontribuce, tedy příspěvky developerů na veřejnou vybavenost.  

„Podepsaná smlouva se skupinou FINEP je první trojstrannou dohodou v tomto území. Pro hlavní město a městskou část Praha 3 byly stěžejní především podmínky takzvané kontribuce. Ty byly vypočítány a vyjednány díky metodice spoluúčasti investorů, přijaté hlavním městem v roce 2022. Metodika určuje výši příspěvků, kterou investoři přispějí na vybudování veřejné infrastruktury, která souvisí s bytovými projekty – například školy, školky, parky nebo dopravní obslužnost. Dnes podepsaná smlouva je už třetím úspěšným příkladem toho, že metodika funguje. Projekt skupiny FINEP s názvem U Staré cihelny navíc přinese na trh přibližně 1200 bytů a developer se bude podílet na rozvoji veřejné vybavenosti příspěvkem přesahujícím hodnotu 167 milionů korun,“ řekl náměstek primátora pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN).  

Plnění je rozděleno na finanční a nefinanční část. Finanční položka dosahuje bezmála 72,5 milionu korun, které budou rozděleny rovným dílem mezi městskou část a hlavní město a budou vypláceny developerem v průběhu povolovacího řízení. Praha 3 počítá s využitím těchto prostředků na rekonstrukci základní školy na Havlíčkově náměstí, případně na výstavbu či rekonstrukci jiné základní školy. 

Zbylých 94,5 milionu korun získá Praha 3 a hlavní město v podobě výstavby veřejné vybavenosti přímo developerem. V první řadě se jedná o stavbu pětitřídní mateřské školy s kapacitou 125 žáků a zahradou, kterou FINEP zbuduje jako součást svého projektu a předá ji do vlastnictví a k provozování městské části. Dále je součástí dohody předání pozemků pro vybudování a rozšíření Malešické ulice, včetně potřebných chodníků a přechodů, předání části pozemků potřebných pro vybudování obecního bytového domu a pozemku včetně výstavby pěší zóny s alejí, která povede podél nové tramvajové tratě. 

Většina nových bytů bude stavěna s cílem nabídnout nájemní bydlení. Komerční parter objektů podél hlavních ulic navíc nabídne prostor pro obchody, restaurace či kavárny, ale také pro další nebytové účely. Například pro umístění zdravotní a sociální vybavenosti. 

„Z uzavřeného a vyloučeného brownfieldu vytváříme prostupnou lokalitu, která vrátí významnou část Vackova do života stávajících i budoucích obyvatel, zásadně zklidní celé okolí a přispěje k větší bezpečnosti širokého okolí. Celá jedna její třetina bude zelená. Zasazeno bude více než 50 stromů, stovky keřů, tisíce květin, které využijí dešťové vody z lokality. Udržitelnost lokality bude zdůrazněna energeticky úsporným řešením domů, které bude překonávat v současné době nastavené standardy v Praze,“ poznamenal Michal Kocián, předseda představenstva společnosti FINEP.  

Jednání o podobě smlouvy se skupinou FINEP začalo v dubnu 2021. Letos, konkrétně 12. září 2023, schválilo smlouvu Zastupitelstvo městské části Praha 3. O dva dny později ji schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy, které také rozhodlo o potřebné změnu územního plánu. 

V areálu NNŽ už staví firma Central Group, která tam plánuje ve třech projektech postavit 4600 bytů. Plánuje tam stavět i Penta.


Autor: Hla

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru