Dnes Středa - zatazeno 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha podepsala s Komerční bankou smlouvu o odkupu budovy na Václavském náměstí
Budova Komerční banky na Václavském náměstí. Foto: Ondřej Kořínek / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0

Praha podepsala s Komerční bankou smlouvu o odkupu budovy na Václavském náměstí

Zástupci Prahy a Komerční banky (KB) dnes podepsali smlouvu o prodeji společnosti VN 42, která patří KB a vlastní kancelářskou budovu na rohu Václavského náměstí a Štěpánské ulice. Město bance zaplatí 3,54 miliardy korun, vlastníkem bude od 1. července. Do budovy se z pronajatého Škodova palce v Jungmannově ulici nejpozději do roku 2028 přesunou magistrátní úředníci. Smlouvu v pátek podepsali pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS), předseda představenstva a generální ředitel KB Jan Juchelka a členka představenstva KB Jitka Haubová. Banka v budově zůstane do 31. prosince 2026 a městu bude platit nájem.

Do rozlehlé budovy na adrese Václavské náměstí 42 se nejpozději v roce 2028 trvale přesunou stovky zaměstnanců Magistrátu hl. m. Prahy. Odkup budovy celkem za 3,6 miliardy korun vyjednalo hlavní město s jejím dosavadním majitelem, Komerční bankou, která ji vlastní skrze svou dceřinou společnost VN 42.

„Hlavní město získává do svého vlastnictví krásnou a funkční budovu, která bude sloužit nejen pro správu věcí veřejných, ale především všem Pražanům. Má to finanční přínos, již nebude potřeba dál si nákladně pronajímat Škodův palác. Vzhledem k větší kapacitě také bude možné dostat pod jednu střechu i další agendy hlavního města. A plusem je i poloha v samotném centru, v blízkosti tří linek metra. Věřím, že to ocení všichni Pražané, kteří tam budou docházet. A děkuji všem, kteří se o úspěšné dovedení této transakce do úspěšného konce zasloužili,“ uvedl primátor Svoboda.

„Je to významný nákup, který městu zajistí funkční budoucnost. Bude dobře sloužit jak pro zaměstnance úřadu, tak zejména pro veřejnost. Je to totiž vhodná budova na skvělém místě s mimořádným přístupem k veřejné dopravě. Cena je sice vyšší, ale splňuje všechny předpoklady pro fungování moderního úřadu. Jednání bylo dobré a proběhlo se seriózním partnerem a jsem rád, že se nám podařilo dotáhnout do úspěšného konce,“ sdělil Zdeněk Kovářík (ODS), radní Prahy pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání.

Komerční banka v září 2023 rozhodla, že bude usilovat o prodej své společnosti VN 42, která vlastní budovu Komerční banky na Václavském náměstí, již pronajímá Komerční bance a dalším nájemcům. Komerční banka pak dne 12. března 2024 vyzvala prostřednictvím společnosti Knight Frank, zájemce k předložení nabídek na koupi společnosti VN 42.

Představenstvo Komerční banky po vyhodnocení obdržených nabídek rozhodlo o zahájení vyjednávání o podmínkách případného budoucího prodeje s předkladatelem nejlepší nabídky, hlavním městem Prahou. Obě strany nakonec dospěly ke vzájemné dohodě. Odkup společnosti VN 42 také ve čtvrtek 20. června schválilo Zastupitelstvo hl. m. Prahy a celý proces byl v pátek završen podpisem smlouvy.

„Odkup budovy na Václavském náměstí vyřeší dlouhodobou nejistotu, kam se v příštích letech přesunou stovky zaměstnanců Magistrátu hl. m. Prahy ze Škodova paláce. Tento krok zároveň znamená stabilitu, která umožní další rozvoj našeho úřadu. Rád bych také poděkoval představitelům Komerční banky za jejich vstřícnost při společných jednáních, která byla vedena na nejvyšší možné profesionální úrovni,“ uvedl ředitel magistrátu Martin Kubelka.

„V rámci výběrového řízení jsme evidovali desítky zájemců o koupi budovy Komerční banky na Václavském náměstí. Všem zúčastněným děkuji. Mám zároveň velkou radost, že se nám podařilo podepsat smlouvu s hl. m. Prahou, která nemovitost jistě využije ku prospěchu naší metropole. Velmi nám záleží na tom, aby tato budova s významnou historickou hodnotou dále sloužila občanům Prahy,“ připojil se Jan Juchelka.

„Monumentální budova architekta Františka Roitha by mohla být i krásným hotelem či multifunkčním objektem. Ale její využití pro účely magistrátu je s ohledem na památkovou ochranu objektu ideální. Jsem ráda, že se nám v plné míře podařilo naplnit očekávání jak prodávajícího, tak i magisrátu, a to jak na průběh i realizaci této, v mnoha ohledech výjimečné, transakce,“ doplňuje Zdeňka Klapalová ze společnosti Knight Frank.

Kupní cena je tvořena dvěma částmi, jednak částkou odpovídající hodnotě nemovitosti dle znaleckého posudku ve výši 3,32 miliardy korun, dále pak sumou odpovídající ostatním aktivům a pasivům prodávané společnosti, jejíž konečná výše bude určena znaleckým posudkem zpracovaným podle účetní závěrky společnosti k 30. červnu 2024. V rámci předběžné kupní ceny se jedná o částku 222,2 milionu korun. Dohromady by tedy mělo hlavní město Praha za objekt zaplatit částku přesahující 3,542 miliardy korun.

V minulosti hlavní město zvažovalo i jiná místa, kam by mohlo úředníky přestěhovat. V posledním roce jednalo vedení Prahy o koupi budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici, ale s Českou poštou se nedohodlo. Dříve se objevil i plán na stavbu nové budovy Na Knížecí, z toho však také sešlo. Vedení magistrátu sídlí v budově Nové radnice na Mariánském náměstí, kterou město vlastní.


Autor: puc

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

23. července 2024 v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru