Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Praha poděkovala za pomoc při ukrajinské uprchlické krizi

Zástupci hlavního města, Středočeského kraje a dalších institucí poděkovali v pátek 24. února všem dobrovolníkům, neziskovým organizacím, občanům metropole a dalším lidem, kteří již rok pomáhají a projevují solidaritu s ukrajinskými uprchlíky. Na pražském Hlavním nádraží byla také umístěna výstava Příběhy vděčnosti a socha „Dobrovolnice“, která má tuto nezištnou pomoc připomenout.

Za účasti představitelů Prahy, zástupců různých organizací a dalších hostů se uskutečnilo poděkování dobrovolníkům, neziskovým organizacím a lidem, kteří pomáhali a stále pomáhají ukrajinským uprchlíkům, jež byli nuceni uprchnout ze své země kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

„Vážím si každého, komu nebyl osud lidí prchajících před tímto krutým válečným konfliktem lhostejný. A děkuji všem, kteří lidem v nouzi pomohli – od profesionálů ze všech složek integrovaného záchranného systému, přes pracovníky neziskových organizací po dobrovolníky z řad obyvatel Prahy i jiných měst. Dokázali, že masarykovské ideály humanity, které stály u zrodu naší republiky, nejsou přežité a žijí dál,“ řekl primátor hl. m. Prahy Bohuslav Svoboda.

V rámci poděkování v jižní části Fantovy budovy byla také zahájena panelová výstava fotografií nazvaná „Příběhy vděčnosti“, která zde bude k vidění po dobu 14 dní. „Příběhy vděčnosti“ jsou přímou reakcí na aktuální válečnou situaci na Ukrajině a s ní spojený příliv uprchlíků.

Výstava ukazuje šest autentických příběhů ukrajinských uprchlíků i Pražanů, kteří se rozhodli uprchlíkům pomáhat. Jednotlivé lidské osudy jsou zachyceny prostřednictvím dokumentárních fotografií a osobních výpovědí. Fotografie, jejichž autorkou je uznávaná dokumentární fotografka několikrát oceněná v soutěži Czech Press Photo Alžběta Jungrová, vznikaly v rámci loňského května na různých lokacích, například na Hlavním nádraží, náměstí Václava Havla, ve studiu Rádia Ukrajina či na Střeleckém ostrově. Je zde také umístěna menší výstava autentických fotografií od dobrovolníků, která přibližuje atmosféru a dění, které se na Hlavním nádraží odehrávalo v rámci loňského roku.

Autor: Hla

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Dnes v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

Včera v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

Včera v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

Včera v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

Včera v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

Včera v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Komentovaná prohlídka Starého židovského hřbitova na Žižkově

20. března 2023 v 17:54

Komentované prohlídky Starého židovského hřbitova na Žižkově v Mahlerových sadech, který sloužil v mezidobí let 1787–1890 jako hlavní pohřebiště pražské židovské obce, se můžete účastnit v neděli 26. března v 16 hodin.

Divadelní Bazaar Festival přináší výrazné hlasy z Pobaltí

20. března 2023 v 16:58

V programu letošního divadelního a tanečního Bazaar Festivalu je výrazná estonská stopa. Festival zahájí svou poeticko-dokumentární performance výtvarnice a vypravěčka Kristina Norman, která v loňském roce reprezentovala Estonsko na Benátském bienále. Sobotní festivalový večer pak bude v režii...

Příběhy našich sousedů z Prahy 2

20. března 2023 v 08:47

Prezentace projektu, který dětem přibližuje vzpomínky deseti proslulých i méně známých pamětníků z Prahy 2, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, se bude konat 3. dubna na Novoměstské radnici.

Další články
Nahoru