Dnes Neděle - jasno 14°C
Zítra Pondělí - polojasno 14°C
Neděle 3. 3. 2024
Svátek má Kamil
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Zpravodajství

Praha podává žádost o kofinancování projektu obnovy náměstí Jiřího z Poděbrad

Radní hlavního města schválili žádost o podporu v rámci 65. výzvy Integrovaného regionálního operačního programu, který je vyhlášen Ministerstvem pro místní rozvoj a podporuje investice do zelené infrastruktury. Město žádá o dotaci na transformaci svrchní části náměstí Jiřího z Poděbrad.  

Náměstí Jiřího z Poděbrad bylo po desítky let zatíženo nekoncepčními proměnami, které zásadně změnily okolí kulturní památky kostela Nejsvětějšího Srdce Páně. Cílem obnovy náměstí je vytvořit adekvátní a důstojný předprostor kostela, který poskytne kvalitní pobytové veřejné prostranství, zvýší pěší prostupnost náměstí a zlepší bezpečnost obyvatel.

„Schválili jsme dnes žádost o dotaci na transformaci svrchní části náměstí Jiřího z Poděbrad. Myslím, že je třeba rekonstrukci náměstí dokončit. Současně však doufám, že autoři projektu vypracují řešení, které zabrání pronikání deště a sněhu do vstupů do metra a do podchodů. Zastřešení těchto vstupů by bylo vhodné, aby náměstí nebylo pouze esteticky přitažlivé, ale také plně funkční,“ říká Zdeněk Kovářík, radní hl. m. Prahy pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání.

„Věhlasné a esteticky krásné náměstí Jiřího z Poděbrad především promění svůj charakter směrem k městskému parku s vysokým podílem zeleně. Před kostelem vznikne v podélné ose menší „náměstí“, které rozšíří prostor pro veřejné akce. Tuto dlážděnou plochu budou lemovat podélné aleje platanů. Součástí návrhu je také zlepšení systému zavlažování a celkové zkvalitnění zelených ploch, a to včetně vybudování retenční nádrže,“ dodává Jana Komrsková, náměstkyně primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí a klimatický plán.

Předpokládané náklady na proměnu náměstí činí 477,7 milionu korun. Podpora od Ministerstva pro místní rozvoj by mohla dosáhnout až poloviny z celkových investičních nákladů, tedy 238,8 milionů korun.
Autor: TZ, red

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

1. března 2024 ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru