dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C

Praha podala určovací žalobu na vlastníka Opencard. Nazasáhla do práv firmy, tvrdí

Praha podala na vlastníka Opencard, firmu eMoneyServices (EMS), určovací žalobu. U soudu se chce domoci výroku, že v minulosti nikdy nezasáhla do práv firmy. EMS několikrát zopakovala, že Praha zasáhla do práv firmy a zřejmě porušila v souvislosti s Opencard autorský zákon.

„Hlavní město Praha nicméně disponuje dokumentací, ze které vyplývá, že k žádnému takovému jednání nedochází, přičemž tato dokumentace byla již veřejnosti prezentována. Z dosavadních zkušeností s EMS a jejich výkladem autorského práva je však zřejmé, že pro tuto společnost není žádné tvrzení o tom, že nedochází k porušování jejich práv, dostatečné,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Z uvedeného důvodu Praha preventivně přistoupila, společně se svou společností Operátor ICT, k podání určovací žaloby, kterou se domáhají nezávislého a oficiálního určení, že do práv společnosti EMS nezasáhly.

„Praha tedy bude mít možnost obhájit svá dosavadní tvrzení a potvrdit, že autorská práva v souvislosti s nasazením nového systému a používáním nových čipových karet neporušuje. EMS by naopak musela v rámci soudního řízení kvalifikovaně prokázat svá nařčení, která zatím prezentuje pouze mediálně. Pokud se jí to nepodaří, nebude už moci hlavní město Prahu křivě obviňovat a poškozovat,“ dodal Hofman.

Spory mezi Prahou a EMS se táhnou měsíce. Metropole čelí kvůli Opencard ze strany EMS žalobě o zaplacení více než 100 milionů korun. Rovněž čelí exekuci, ta je nyní odložena, ale stále platná – to znamená, že exekutor zatím nemůže udělovat pokuty. Majetek kvůli exekuci město obstaven nemá.


Další krátké zprávy
Nahoru