Dnes Pondělí - polojasno 27°C
Zítra Úterý - oblacno 27°C
Pondělí 22. 7. 2024
Svátek má Magdaléna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci
Kauza Dozimetr souvisí s pražským dopravním podnikem. Ilustrační foto: archiv

Praha podala trestní oznámení v kauze Dozimetr, audity ukazují na korupci

Praha podala kvůli kauze Dozimetr trestní oznámení, audity provedené v pražském dopravním podniku (DPP) ukazují na to, že byly některé zakázky předražené, že firma nevýhodně vynakládala finanční prostředky a že v ní byla korupce. ČTK to dnes sdělil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Auditoři podle něj prověřovali smlouvu dopravního podniku se společností Xanthus Servisní, společný podnik DPP a firmy Nové Holešovice a smlouvy s Akvo Praha o obnově stanice metra Palmovka.

Základem kauzy Dozimetr je stíhání skupiny kolem podnikatele Michala Redla, o níž policisté tvrdí, že systematicky obsadila klíčové pozice v pražském dopravním podniku tak, aby dosazení spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení. Mezi 11 obviněnými je bývalý náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (dříve STAN) či někdejší finanční ředitel DPP Matej Augustín.

Pražské zastupitelstvo a rada se po policejním zásahu kriminalistů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na magistrátu v červnu 2022 usnesly, že si nechají zpracovat audity, které ověří ekonomickou výhodnost smluv mezi dopravním podnikem a dalšími společnostmi. Podle Hoffmana dospěli auditoři k závažným zjištěním, která ukazují na korupci ve firmě.

„Závažnost těchto zjištění v kontextu celé kauzy však nemůže z trestněprávního hlediska posuzovat pražský magistrát, ale Policie České republiky," uvedl mluvčí. Auditoři podle něj ještě dokončují hloubkový audit zakázek dopravního podniku z let 2014 až 2022.

Společný podnik Nové Holešovice nechal magistrát prověřit, protože měl podezření na propojení některých účastníků kauzy Dozimetr s projektem plánované výstavby v okolí stanice metra C Nádraží Holešovice. Také zakázky zadané firmě Xanthus Servisní byly podle kritiků nevýhodné.

Policie v kauze Dozimetr navrhla loni v říjnu obžalovat 11 lidí. Stíháni jsou mimo jiné za účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení či legalizaci výnosů z trestné činnosti. Vedle DPP se případ dotýká i Všeobecné zdravotní pojišťovny či zakázek Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje.


Autor: ČTK

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

20. července 2024 v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Další články
Nahoru