Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha podá správní žalobu proti pokutě od ÚOHS za loterijní vyhlášku
Hazard. Ilustrační foto: Freeimages

Praha podá správní žalobu proti pokutě od ÚOHS za loterijní vyhlášku

Pražský magistrát podá správní žalobu proti rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), kterým byla metropoli uložena pokuta zhruba 2,4 milionu korun za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Pokutu nicméně hlavní město zaplatí. Peníze na to vezme z rozpočtové neúčelové rezervy. Vyplývá to z dokumentu, který aktuálně schválili pražští radní.

Praha podle úřadu chybovala, když v letech 2018 až 2021 ve vyhláškách regulujících provozování hazardních her a loterií na území města vymezila konkrétní adresy, kde je možné herny, kasina či videoloterijní terminály provozovat. Místa ale nebyla vybrána na základě předem známých, objektivních a nediskriminačních kritérií.

Podání správní žaloby nemá odkladný účinek. Podle dokumentu může město o přiznání odkladného účinku požádat nebo jej navrhnout. Podle názoru právních zástupců hlavního města je ale s ohledem na obdobný případ a na výši pokuty a rozpočet Prahy šance na vyhovění takovému návrhu malá, píše se v dokumentu.

Pokutu město musí do dvou měsíců od vynesení rozhodnutí, tedy do 21. listopadu letošního roku, zaplatit na účet Celního úřadu pro Jihomoravský kraj. Původně město dostalo pokutu 1,27 milionu korun, proti které se odvolalo. ÚOHS ji následně zvýšil na nynějších asi 2,4 milionu, neboť úřad podle tehdejšího vyjádření svého šéfa Petra Mlsny původně nepostupoval při jejím výpočtu správně.

Jde o druhou pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách. Letos v červnu předseda ÚOHS potvrdil sankci 2,7 milionu korun za stejnou chybu ve vyhláškách platných v letech 2012 až 2018, tuto pokutu už hlavní město muselo zaplatit.

Za stejný postup byla v minulosti pokutována asi desítka radnic a obecních úřadů, pokuty se obvykle pohybovaly ve statisících. Pokutu v minulosti dostaly třeba Děčín, Karlovy Vary, Česká Lípa nebo Varnsdorf. Kromě hlavního města dosud nejvyšší pokutu, 869 000 korun, dostala Ostrava.

Jak úřad dříve uvedl, pokuta za takovéto chyby může dosáhnout až deseti milionů korun, při stanovování její výše úřad přihlíží k závažnosti provinění, délce jeho trvání i území, které postup radnice ovlivnil. Rozpočet pokutované obce nebo města při tom nehraje roli.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru