Dnes Čtvrtek - mlha 3°C
Zítra Pátek - oblacno 0°C
Pátek 8. 12. 2023
Svátek má Květoslava
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha po dvou letech dokončuje výměnu zastávkových přístřešků JCDecaux
Instalace nové zastávky Bělocerkevská. Foto: Jan Puci

Praha po dvou letech dokončuje výměnu zastávkových přístřešků JCDecaux

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v dvouletém termínu dokončila výměnu většiny zastávkových přístřešků původně provozovaných firmou JCDecaux za ty vlastněné městem. Novinářům to řekli zástupci firmy a magistrátu při instalaci sedmistého přístřešku na autobusové zastávce Bělocerkevská v Praze 10. Zbývá dokončit 37 přístřešků, až na výjimky dané kolizí s jinými projekty budou hotovy do listopadu. Firma se vejde také do původně schváleného rozpočtu 660 milionů korun bez DPH.

Výměnu přístřešků zahájilo město prostřednictvím své společnosti THMP na konci roku 2021 po ukončení smlouvy se společností JCDecaux, která do té doby metropoli zajišťovala vybraný městský mobiliář.

Hlavní město a společnost JCDecaux následně uzavřeli takzvanou Dohodu o exitu definující proces plánované výměny původního zastávkového mobiliáře za mobiliář v novém designu studia Artěl, který vzešel z otevřené designové soutěže.

V úterý THMP realizovala montáž již 700. nového přístřešku na autobusové zastávce Bělocerkevská ve Vršovicích. Dalších 37 se aktuálně staví nebo teprve bude instalováno. Projekt tím bude úspěšně dokončen dle původních předpokladů.

„Obnovu mobiliáře se podařilo dotáhnout v plánovaném dvouletém horizontu. Praha do ní investovala částku ve výši zhruba 700 milionů korun bez DPH. Nové přístřešky sluší pražským ulicím a Pražanům přinášejí lepší podmínky pro cestování po městě. Proto mám radost, že se daří je neustále technicky vylepšovat, aby ještě lépe splňovaly jejich potřeby. Takovým vylepšením je např. nový díl se zúženou lavičkou, který umožňuje instalovat tento prvek pro sezení a odpočinek i na některé zastávky, kam by se standardní lavička z důvodu úzkého průchodu nevešla,“ řekl pražský radní pro technickou infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). „Další nové prvky mají Technologie ve vývoji, například zábradlí, které by umožnilo v případě havárie rychlou demontáž a opětovnou montáž bez zásahu do povrchu,“ doplnil.

V rámci exitového období bylo postaveno celkem 682 přístřešků v novém designu, některé přístřešky byly s ohledem na nízký obrat cestujících a přesun zastávek na nové pozice zrušeny. Současně bylo dodáno dalších 55 přístřešků pro potřeby Dopravního podniku v rámci budování nových tramvajových tratí, např. v oblasti Modřan nebo Slivence a pro investiční akce Technické správy komunikací. 

V polovině letošního roku byla zahájena také plánovaná digitalizace přístřešků, která má nahradit klasické papírové reklamní plochy na vybraných frekventovaných zastávkách.

„Celkově plán počítá s umístěním až 185 digitálních obrazovek, aktuálně bylo instalováno zhruba 50 kusů těchto zařízení. Digitalizované přístřešky budou jako součást městského informačního kanálu MIK poskytovat zprávy a novinky z metropole z oblasti kultury, sportu a volného času s omezeným podílem reklamy. Vybrané přístřešky na konci roku doplní také odjezdové panely s informacemi o možnostech přestupu, aktuálních výlukách nebo mimořádných situacích nejen v dopravě, počítáme, že první plně digitalizované přístřešky budou spuštěny v průběhu listopadu,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného byl největší počet výměn mobiliáře realizován na území Prahy 4 a Prahy 6 (107 a 75 přístřešků). Nejvyšší počet instalací, až 65 za měsíc, jsme zvládli realizovat vždy v době letních prázdnin. Nejmenší počty naopak připadaly s ohledem na klimatické podmínky na zimní měsíce.

„Nejnáročnější byly realizace na frekventovaných tramvajových zastávkách typu Vodičkova, Jindřišská nebo Vítězné náměstí. Montáž přístřešků zde probíhala za plného provozu tramvají, s těžkou technikou, která musela stihnout odjet dříve, než přijela další tramvajová souprava. Práce proto většinou probíhaly v noci a musely se vejít do intervalů 10 minut,“ uvedl Tomáš Novotný.

Celá výměna jednoho přístřešku zabrala v průměru 14 dnů. Kromě demontáže původního a instalace nového zahrnovala různý rozsah stavebních prací, rekonstrukci povrchů a také instalaci dalších prvků mobiliáře jako jsou odpadkové koše nebo zábradlí. Na digitalizované zastávky se v mnoha případech zřizovala nová elektrická přípojka.

Rozšiřování počtu krytých zastávek v metropoli podle Jílka výměnou nekončí. THMP jednají s JCDecaux o odkupu asi 500 jejích již demontovaných přístřešků, které by měly nahradit 400 kusů téměř půl století starého mobiliáře zejména na periferiích města z takzvaného drátoskla.

Kromě toho magistrát eviduje 300 žádostí menších městských částí o umístění přístřešků tam, kde zatím nejdou. Jílek dodal, že pokud by se v dalších letech podařilo uskutečnit i tato rozšíření, byla by zastřešena téměř polovina z 3500 zastávek, které v metropoli jsou.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny.

Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy.


Autor: puc

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

Včera v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Praha dokončila 57 projektů pro adaptaci na změnu klimatu, další chystá

5. prosince 2023 v 17:07

Pražské městské části, odbory Magistrátu hl. m. Prahy a městské organizace v letech 2022–2023 úspěšně ukončily 57 projektů v celkové hodnotě 377 milionů korun, které pomohou Praze s adaptací na změnu klimatu. Do Zásobníku bylo nově zařazeno 75 projektů a...

Lokální fórum Prahy 14 na Plechárně

5. prosince 2023 v 11:13

Lokální fórum, kterého se zúčastní političtí zástupci radnice Prahy 14 a zaměstnanci úřadu, se uskuteční ve středu 13. prosince od 17:30 hodin ve volnočasovém centru Plechárna.

Další články
Nahoru