Dnes Čtvrtek - jasno 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha po dvou letech dokončuje výměnu zastávkových přístřešků JCDecaux
Instalace nové zastávky Bělocerkevská. Foto: Jan Puci

Praha po dvou letech dokončuje výměnu zastávkových přístřešků JCDecaux

Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) v dvouletém termínu dokončila výměnu většiny zastávkových přístřešků původně provozovaných firmou JCDecaux za ty vlastněné městem. Novinářům to řekli zástupci firmy a magistrátu při instalaci sedmistého přístřešku na autobusové zastávce Bělocerkevská v Praze 10. Zbývá dokončit 37 přístřešků, až na výjimky dané kolizí s jinými projekty budou hotovy do listopadu. Firma se vejde také do původně schváleného rozpočtu 660 milionů korun bez DPH.

Výměnu přístřešků zahájilo město prostřednictvím své společnosti THMP na konci roku 2021 po ukončení smlouvy se společností JCDecaux, která do té doby metropoli zajišťovala vybraný městský mobiliář.

Hlavní město a společnost JCDecaux následně uzavřeli takzvanou Dohodu o exitu definující proces plánované výměny původního zastávkového mobiliáře za mobiliář v novém designu studia Artěl, který vzešel z otevřené designové soutěže.

V úterý THMP realizovala montáž již 700. nového přístřešku na autobusové zastávce Bělocerkevská ve Vršovicích. Dalších 37 se aktuálně staví nebo teprve bude instalováno. Projekt tím bude úspěšně dokončen dle původních předpokladů.

„Obnovu mobiliáře se podařilo dotáhnout v plánovaném dvouletém horizontu. Praha do ní investovala částku ve výši zhruba 700 milionů korun bez DPH. Nové přístřešky sluší pražským ulicím a Pražanům přinášejí lepší podmínky pro cestování po městě. Proto mám radost, že se daří je neustále technicky vylepšovat, aby ještě lépe splňovaly jejich potřeby. Takovým vylepšením je např. nový díl se zúženou lavičkou, který umožňuje instalovat tento prvek pro sezení a odpočinek i na některé zastávky, kam by se standardní lavička z důvodu úzkého průchodu nevešla,“ řekl pražský radní pro technickou infrastrukturu Michal Hroza (TOP 09). „Další nové prvky mají Technologie ve vývoji, například zábradlí, které by umožnilo v případě havárie rychlou demontáž a opětovnou montáž bez zásahu do povrchu,“ doplnil.

V rámci exitového období bylo postaveno celkem 682 přístřešků v novém designu, některé přístřešky byly s ohledem na nízký obrat cestujících a přesun zastávek na nové pozice zrušeny. Současně bylo dodáno dalších 55 přístřešků pro potřeby Dopravního podniku v rámci budování nových tramvajových tratí, např. v oblasti Modřan nebo Slivence a pro investiční akce Technické správy komunikací. 

V polovině letošního roku byla zahájena také plánovaná digitalizace přístřešků, která má nahradit klasické papírové reklamní plochy na vybraných frekventovaných zastávkách.

„Celkově plán počítá s umístěním až 185 digitálních obrazovek, aktuálně bylo instalováno zhruba 50 kusů těchto zařízení. Digitalizované přístřešky budou jako součást městského informačního kanálu MIK poskytovat zprávy a novinky z metropole z oblasti kultury, sportu a volného času s omezeným podílem reklamy. Vybrané přístřešky na konci roku doplní také odjezdové panely s informacemi o možnostech přestupu, aktuálních výlukách nebo mimořádných situacích nejen v dopravě, počítáme, že první plně digitalizované přístřešky budou spuštěny v průběhu listopadu,“ uvedl Tomáš Jílek, předseda představenstva THMP.

Podle místopředsedy představenstva THMP Tomáše Novotného byl největší počet výměn mobiliáře realizován na území Prahy 4 a Prahy 6 (107 a 75 přístřešků). Nejvyšší počet instalací, až 65 za měsíc, jsme zvládli realizovat vždy v době letních prázdnin. Nejmenší počty naopak připadaly s ohledem na klimatické podmínky na zimní měsíce.

„Nejnáročnější byly realizace na frekventovaných tramvajových zastávkách typu Vodičkova, Jindřišská nebo Vítězné náměstí. Montáž přístřešků zde probíhala za plného provozu tramvají, s těžkou technikou, která musela stihnout odjet dříve, než přijela další tramvajová souprava. Práce proto většinou probíhaly v noci a musely se vejít do intervalů 10 minut,“ uvedl Tomáš Novotný.

Celá výměna jednoho přístřešku zabrala v průměru 14 dnů. Kromě demontáže původního a instalace nového zahrnovala různý rozsah stavebních prací, rekonstrukci povrchů a také instalaci dalších prvků mobiliáře jako jsou odpadkové koše nebo zábradlí. Na digitalizované zastávky se v mnoha případech zřizovala nová elektrická přípojka.

Rozšiřování počtu krytých zastávek v metropoli podle Jílka výměnou nekončí. THMP jednají s JCDecaux o odkupu asi 500 jejích již demontovaných přístřešků, které by měly nahradit 400 kusů téměř půl století starého mobiliáře zejména na periferiích města z takzvaného drátoskla.

Kromě toho magistrát eviduje 300 žádostí menších městských částí o umístění přístřešků tam, kde zatím nejdou. Jílek dodal, že pokud by se v dalších letech podařilo uskutečnit i tato rozšíření, byla by zastřešena téměř polovina z 3500 zastávek, které v metropoli jsou.

THMP je správcem a servisním partnerem široké škály technologických zařízení v metropoli. Aktuálně zaměstnává téměř 300 zaměstnanců. Vlajkovou lodí společnosti je péče o síť veřejného osvětlení. Stará se také o městský kamerový systém, světelná signalizační zařízení, dopravní a telematické systémy, veřejné a věžní hodiny.

Pro všechny technologie provozuje nonstop jednotný dispečink pro hlášení poruch a řízení servisních zásahů, kterých provede přes 25 tisíc ročně. THMP také nasvěcuje pražské památky, zajišťuje světelnou vánoční výzdobu a vánoční stromy.


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru