dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Praha platí měsíčně za provoz Lítačky 3,7 milionu korun, další statisíce jdou na Opencard
Lítačka, která by měla časem zcela nahradit Opencard. Foto: MHMP

Praha platí měsíčně za provoz Lítačky 3,7 milionu korun, další statisíce jdou na Opencard

Praha platí měsíčně za provoz Lítačky 3,7 milionu korun. Dalších 450 000 korun každý měsíc platí za to, aby fungovaly i karty Opencard. Dříve platila 4,2 milionu a 100 korun za každou nově vydanou kartu. Novinářům to dnes řekla primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Radní dnes prodloužili pilotní provoz Lítačky do konce září, chystá se i jejich objednávání online.

„V létě se připravuje výměna poměrně velkého množství karet. V srpnu jich skončí asi 50 000," uvedla Krnáčová. Ke konci července má být hotová webová stránka, kde bude možné objednat čipovou kartu online. „Slibujeme si od toho, že zásadním způsobem odlehčíme výdejním místům," dodala primátorka. Karta objednaná přes internet bude zdarma.

Ze stejného důvodu město uvažuje také o tom, že by senioři nad 70 let, kteří jezdí MHD zdarma nově, už nemuseli věk prokazovat čipovou kartou nebo papírovou průkazkou, kterou také vydává úřad. Stačilo by jim prokázat se občanským průkazem. Město by tím zároveň ušetřilo náklady za karty. V současné době využívá čipové karty pro využívání věku více než 67 000 seniorů.

Město zároveň upravilo smlouvu s Operátorem ICT, který provozuje Lítačku, a takzvaným servisním kartovým centrem, které spravuje dříve vydávané karty Opencard. „V současnosti je potřeba financovat oba systémy. Původní náklady byly 4,2 milionu korun měsíčně a sto korun za každou vydanou kartu. Teď platíme necelých 3,7 milionů korun za Lítačku a asi 450 000 korun měsíčně za Opencard. Celý provoz je měsíčně levnější o 120 000 korun," uvedla primátorka.

Radní také schválili prodloužení zkušebního provozu nových karet až do konce září. „Prognóza je taková, že největší nápor na tento systém nastane během září a bude pokračovat do konce roku 2016," uvádí dále dokument. Prozatím není dostatek dat pro jeho vyhodnocení.

Karta Lítačka od března v pilotním provozu nahradila Opencard. Karty Praze dodala firma XT-Card a jejím správcem je městská firma Operátor ICT, která od města dostává měsíční paušál přibližně čtyři miliony korun a 100 korun za každou vydanou kartu.

Opencard vlastní asi 1,2 milionu lidí a Praha za ni dala přes 1,7 miliardy korun. Město má s jejím majitele, firmou eMoneyServices, nevyřešené smlouvy na práva k Opencard. EMS po magistrátu žádá přes 600 milionů korun, o 140 milionů korunse soudí.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru