Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - snih -1°C
Čtvrtek 30. 11. 2023
Svátek má Ondřej
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha plánuje revizi smluv na nebytové prostory, řešit bude i předzahrádky
Restaurační předzahrádky na Malém náměstí. Ilustrační foto: archiv

Praha plánuje revizi smluv na nebytové prostory, řešit bude i předzahrádky

Pražský magistrát prověří historické smlouvy na pronájmy nebytových prostor, aby zjistil, zda svůj majetek nepronajímá příliš levně. V rozhovoru s ČTK to řekl nový radní města pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Město se podle něj bude nadále věnovat také řešení restauračních předzahrádek v centru, u kterých se pokouší provozovatele přimět k tomu, aby se řídili vydaným manuálem regulujícím jejich podobu.

Město má tisíce nebytových prostor a podle radního z již provedené analýzy vyplývá, že na nevýhodných smlouvách ročně přichází až o 300 milionů korun. U řady nájemníků, kteří mají nižší nájmy, protože má jít například o neziskové organizace, se podle Zábranského při kontrole ukáže, že nahlášený účel neodpovídá realitě.

Radní proto plánuje revizi, která by měla přinést víc peněz do městského rozpočtu s pomocí zvýšení nájmů nebo vypsání nových soutěží na komerční prostory.

Dodal, že se chce také zaměřit na aktivní řešení dluhů, aby se neopakovala situace, kdy radní tento týden schválili výpověď prostoru v Opletalově ulici, u kterého narostl dluh na nájemném na 1,3 milionu korun.

Město bude podle radního pokračovat také v řešení podoby restauračních předzahrádek. Nedávno radní schválili balík 109 smluv v centru města, ve kterých se již majitelé podniků zavázali dodržovat pravidla sjednocující podobu posezení. Zábranský uvedl, že ještě desítky jich v centru města zbývá dořešit.

Na rozdíl od minulosti, kdy město jednalo s restauratéry o změnách a smlouvy jim nerušilo, plánuje nyní radní rovnou nájmy pro předzahrádky vypovědět a nechat pouze dočasné. Dlouhodobou smlouvu pak město s provozovateli uzavře až poté, co splní požadavky.

Týkat by se to podle Zábranského nyní mělo například podniků v dolní části Václavského náměstí. Zábranský doplnil, že plánuje také zřídit magistrátní komisi pro předzahrádky a trhy a pro podobu trhů zpracovat koncepci.

Pravidla předzahrádek dříve kritizovala Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO), sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy, podle kterých i v souvislosti s pandemií koronaviru a omezením turismu znamenala pro restaurace nutnost velkých investic v době, kdy byly vystaveny existenčnímu tlaku.


Autor: ČTK

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

Dnes v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

Dnes v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Praha podpoří Dětské centrum Paprsek, zvýší příspěvek pro budoucí pěstouny

Včera ve 13:04

Hlavní město navýší příspěvek pro Dětské centrum Paprsek. Centrum získá pro budoucí pěstounské rodiče celkovou částku 248 400 korun. Příspěvek má sloužit pěstounským párům, které se připravují na přijetí dítěte do rodiny. Navýšení příspěvku v pondělí schválili pražští...

Praha spustí další etapu přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod

Včera v 07:42

Radní Prahy na svém jednání odsouhlasili uskutečnění veřejné zakázky na stavbu Nátokového labyrintu – levý břeh, který je další etapou projektu celkové přestavby a rozšíření Ústřední čistírny odpadních vod (ÚČOV) na Císařském ostrově. Samotná stavba by měla trvat zhruba...

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

27. listopadu 2023 ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Další články
Nahoru