Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha plánuje revizi smluv na nebytové prostory, řešit bude i předzahrádky
Restaurační předzahrádky na Malém náměstí. Ilustrační foto: archiv

Praha plánuje revizi smluv na nebytové prostory, řešit bude i předzahrádky

Pražský magistrát prověří historické smlouvy na pronájmy nebytových prostor, aby zjistil, zda svůj majetek nepronajímá příliš levně. V rozhovoru s ČTK to řekl nový radní města pro majetek Adam Zábranský (Piráti). Město se podle něj bude nadále věnovat také řešení restauračních předzahrádek v centru, u kterých se pokouší provozovatele přimět k tomu, aby se řídili vydaným manuálem regulujícím jejich podobu.

Město má tisíce nebytových prostor a podle radního z již provedené analýzy vyplývá, že na nevýhodných smlouvách ročně přichází až o 300 milionů korun. U řady nájemníků, kteří mají nižší nájmy, protože má jít například o neziskové organizace, se podle Zábranského při kontrole ukáže, že nahlášený účel neodpovídá realitě.

Radní proto plánuje revizi, která by měla přinést víc peněz do městského rozpočtu s pomocí zvýšení nájmů nebo vypsání nových soutěží na komerční prostory.

Dodal, že se chce také zaměřit na aktivní řešení dluhů, aby se neopakovala situace, kdy radní tento týden schválili výpověď prostoru v Opletalově ulici, u kterého narostl dluh na nájemném na 1,3 milionu korun.

Město bude podle radního pokračovat také v řešení podoby restauračních předzahrádek. Nedávno radní schválili balík 109 smluv v centru města, ve kterých se již majitelé podniků zavázali dodržovat pravidla sjednocující podobu posezení. Zábranský uvedl, že ještě desítky jich v centru města zbývá dořešit.

Na rozdíl od minulosti, kdy město jednalo s restauratéry o změnách a smlouvy jim nerušilo, plánuje nyní radní rovnou nájmy pro předzahrádky vypovědět a nechat pouze dočasné. Dlouhodobou smlouvu pak město s provozovateli uzavře až poté, co splní požadavky.

Týkat by se to podle Zábranského nyní mělo například podniků v dolní části Václavského náměstí. Zábranský doplnil, že plánuje také zřídit magistrátní komisi pro předzahrádky a trhy a pro podobu trhů zpracovat koncepci.

Pravidla předzahrádek dříve kritizovala Asociace zaměstnanců a podnikatelů pohostinství (POHO), sdružující provozovatele restaurací v centru Prahy, podle kterých i v souvislosti s pandemií koronaviru a omezením turismu znamenala pro restaurace nutnost velkých investic v době, kdy byly vystaveny existenčnímu tlaku.


Autor: ČTK

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru