Dnes Čtvrtek - zatazeno 18°C
Zítra Pátek - oblacno 18°C
Čtvrtek 23. 3. 2023
Svátek má Ivona
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Praha plánuje omezit tranzit nákladních vozidel nad 12 tun v rezidenčních čtvrtích
Ilustrační foto: archiv

Praha plánuje omezit tranzit nákladních vozidel nad 12 tun v rezidenčních čtvrtích

Přibližně od začátku příštího roku by měl v hlavním městě platit zákaz tranzitu nebo zásadní omezení pro vozidla nad 12 tun v osídlených oblastech. Opatření se budou týkat mimo jiné vytížených lokalit v Praze 5 a 6. Důvodem zavedení změn je minimalizace negativních dopadů těžké nákladní dopravy na kvalitu života a zdraví obyvatel Prahy. Informoval o tom náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Reagujeme na zastaralý systém, který byl založený na výjimkách, a také zohledňujeme již dostavěné části okruhu. Chceme chránit zdraví a životy lidí od emisí a hluku kamionů a nasměrovat těžkou tranzitní dopravu na páteřní komunikace, které vedou mimo obytné zóny města. Ulevíme tím například Pražanům na Praze 6 nebo v oblasti Holešoviček,“ uvedl Scheinherr.

Omezení vjezdu nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun se bude týkat například ulice Evropská, Drnovská, Na Radosti, Karlovarská, Rozvadovská spojka, Poncarova, ve Strahovském tunelu, v části ulice Kbelská, části Plzeňské ulici nebo části Strakonické ulice.

Cílem opatření je podle Scheinherra ochrana Pražanů v obydlených oblastech metropole, jako jsou Veleslavín, Střešovice, Dejvice, Zličín, Smíchov nebo například Černý Most.  

Opatření obecné povahy je aktuálně vyvěšeno na úřední desce Magistrátu hlavního města a mělo by vejít v platnost od začátku roku 2023. Tranzit (průjezd) nákladních vozidel Prahou by měl nově směřovat pouze po obchvatových komunikacích (Pražský okruh, ul. Novopackou apod.), čímž by měl být eliminován průjezd těžkých nákladních automobilů skrz zastavěné oblasti.

Zákaz bude u exitů z Pražského okruhu (Ruzyně, Řepy, Třebonice, Jinočany, Chlumecká) a dále na mimoúrovňových křižovatkách Kbelská x Novopacká a Cínovecká x Veselská.

Na území za touto dopravní značkou budou smět pouze nákladní vozidla za účelem dosažení místa nakládky, vykládky, údržby nebo opravy vozidla, sídla, provozovny nebo obvyklého bydliště dopravce nebo řidiče. 

V současné době je omezen vjezd nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun například na komunikace Jižní spojka, K Barrandovu, Průmyslová, Vídeňská, do tunelového komplexu Blanka atd. Dle stávajících zón s dopravním omezením je zakázán vjezd nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 3,5 tuny do historického centra a vozidel s hmotností 6 tun a více do širšího centra Prahy.


Autor: Hla

Praha 4: Do konce roku se konají na Spořilově farmářské trhy, pozor na dopravu

Včera ve 12:25

Z důvodu konání farmářských trhů bude pravidelně uzavírána horní část Roztylského náměstí při ulicích Boční I a Boční II – pod ulicí Hlavní, na Spořilově každou sobotu až do 23. prosince.

Začíná rekonstrukce části Prosecké

20. března 2023 ve 12:03

V sobotu 25. března začne rekonstrukce Prosecké ulice v Praze v úseku od křižovatky Prosecká x Vysočanská až po křižovatku ulic Prosecká x Na Vyhlídce x Nad Krocínkou. 

Rekonstrukce ulice U Nemocnice na Karlově náměstí

19. března 2023 v 07:16

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve čtvrtek 23. března další etapu rekonstrukce obvodové komunikace Karlova náměstí v jeho jižní části v úseku mezi ulicí Vyšehradskou a U Nemocnice.  

Začne rekonstrukce části Podbělohorské ulice

17. března 2023 v 09:18

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 20. března rekonstrukci vozovky a chodníků v ulici Podbělohorská v Praze 5, v úseku od křižovatky s ulicí Pod stadiony, cca 180 m směrem k ulici Smrčinská.

Lávka nad Petržílkovou ulicí bude uzavřena

15. března 2023 ve 21:33

Od čtvrtka 16. března od 8 hodin proběhne uzavírka lávky nad Petržílkovou ulicí.

Omezení provozu na Vinohradské

15. března 2023 v 17:23

Od pátku 17. do pondělí 20. března bude omezen provoz na komunikaci Vinohradská v Praze 2 před křižovatkou s Legerovou.

Praha 9: Rušení staré tramvajové zastávky Kbelská omezí dopravu

14. března 2023 v 08:50

V termínu od 17. března do 31. března bude v Praze 9 v Poděbradské ulici ve směru do centra zúžena vozovka o levý odbočovací pruh do Průmyslové ulice a ve směru z centra zúžena pouze na jeden jízdní pruh. Důvodem je rušení staré tramvajové zastávky MHD Kbelská. Městská část o tom informovala na...

Po zimní pauze se do ulic vrátily sdílené elektroskútry BeRider

11. března 2023 ve 12:18

Platforma BeRider od Škoda Auto DigiLab po zimní pauze zahajuje novou sezónu. Od pondělí 6. března je v pražském provozu bezmála 200 strojů a další budou přibývat. Novinkou pro začátek sezóny je možnost delší rezervace skútru.

Další články
Nahoru