Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Praha plánuje omezit tranzit nákladních vozidel nad 12 tun v rezidenčních čtvrtích
Ilustrační foto: archiv

Praha plánuje omezit tranzit nákladních vozidel nad 12 tun v rezidenčních čtvrtích

Přibližně od začátku příštího roku by měl v hlavním městě platit zákaz tranzitu nebo zásadní omezení pro vozidla nad 12 tun v osídlených oblastech. Opatření se budou týkat mimo jiné vytížených lokalit v Praze 5 a 6. Důvodem zavedení změn je minimalizace negativních dopadů těžké nákladní dopravy na kvalitu života a zdraví obyvatel Prahy. Informoval o tom náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Reagujeme na zastaralý systém, který byl založený na výjimkách, a také zohledňujeme již dostavěné části okruhu. Chceme chránit zdraví a životy lidí od emisí a hluku kamionů a nasměrovat těžkou tranzitní dopravu na páteřní komunikace, které vedou mimo obytné zóny města. Ulevíme tím například Pražanům na Praze 6 nebo v oblasti Holešoviček,“ uvedl Scheinherr.

Omezení vjezdu nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun se bude týkat například ulice Evropská, Drnovská, Na Radosti, Karlovarská, Rozvadovská spojka, Poncarova, ve Strahovském tunelu, v části ulice Kbelská, části Plzeňské ulici nebo části Strakonické ulice.

Cílem opatření je podle Scheinherra ochrana Pražanů v obydlených oblastech metropole, jako jsou Veleslavín, Střešovice, Dejvice, Zličín, Smíchov nebo například Černý Most.  

Opatření obecné povahy je aktuálně vyvěšeno na úřední desce Magistrátu hlavního města a mělo by vejít v platnost od začátku roku 2023. Tranzit (průjezd) nákladních vozidel Prahou by měl nově směřovat pouze po obchvatových komunikacích (Pražský okruh, ul. Novopackou apod.), čímž by měl být eliminován průjezd těžkých nákladních automobilů skrz zastavěné oblasti.

Zákaz bude u exitů z Pražského okruhu (Ruzyně, Řepy, Třebonice, Jinočany, Chlumecká) a dále na mimoúrovňových křižovatkách Kbelská x Novopacká a Cínovecká x Veselská.

Na území za touto dopravní značkou budou smět pouze nákladní vozidla za účelem dosažení místa nakládky, vykládky, údržby nebo opravy vozidla, sídla, provozovny nebo obvyklého bydliště dopravce nebo řidiče. 

V současné době je omezen vjezd nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun například na komunikace Jižní spojka, K Barrandovu, Průmyslová, Vídeňská, do tunelového komplexu Blanka atd. Dle stávajících zón s dopravním omezením je zakázán vjezd nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 3,5 tuny do historického centra a vozidel s hmotností 6 tun a více do širšího centra Prahy.


Autor: Hla
Další články
Nahoru