Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha plánuje omezit tranzit nákladních vozidel nad 12 tun v rezidenčních čtvrtích
Ilustrační foto: archiv

Praha plánuje omezit tranzit nákladních vozidel nad 12 tun v rezidenčních čtvrtích

Přibližně od začátku příštího roku by měl v hlavním městě platit zákaz tranzitu nebo zásadní omezení pro vozidla nad 12 tun v osídlených oblastech. Opatření se budou týkat mimo jiné vytížených lokalit v Praze 5 a 6. Důvodem zavedení změn je minimalizace negativních dopadů těžké nákladní dopravy na kvalitu života a zdraví obyvatel Prahy. Informoval o tom náměstek primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě).

„Reagujeme na zastaralý systém, který byl založený na výjimkách, a také zohledňujeme již dostavěné části okruhu. Chceme chránit zdraví a životy lidí od emisí a hluku kamionů a nasměrovat těžkou tranzitní dopravu na páteřní komunikace, které vedou mimo obytné zóny města. Ulevíme tím například Pražanům na Praze 6 nebo v oblasti Holešoviček,“ uvedl Scheinherr.

Omezení vjezdu nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun se bude týkat například ulice Evropská, Drnovská, Na Radosti, Karlovarská, Rozvadovská spojka, Poncarova, ve Strahovském tunelu, v části ulice Kbelská, části Plzeňské ulici nebo části Strakonické ulice.

Cílem opatření je podle Scheinherra ochrana Pražanů v obydlených oblastech metropole, jako jsou Veleslavín, Střešovice, Dejvice, Zličín, Smíchov nebo například Černý Most.  

Opatření obecné povahy je aktuálně vyvěšeno na úřední desce Magistrátu hlavního města a mělo by vejít v platnost od začátku roku 2023. Tranzit (průjezd) nákladních vozidel Prahou by měl nově směřovat pouze po obchvatových komunikacích (Pražský okruh, ul. Novopackou apod.), čímž by měl být eliminován průjezd těžkých nákladních automobilů skrz zastavěné oblasti.

Zákaz bude u exitů z Pražského okruhu (Ruzyně, Řepy, Třebonice, Jinočany, Chlumecká) a dále na mimoúrovňových křižovatkách Kbelská x Novopacká a Cínovecká x Veselská.

Na území za touto dopravní značkou budou smět pouze nákladní vozidla za účelem dosažení místa nakládky, vykládky, údržby nebo opravy vozidla, sídla, provozovny nebo obvyklého bydliště dopravce nebo řidiče. 

V současné době je omezen vjezd nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 12 tun například na komunikace Jižní spojka, K Barrandovu, Průmyslová, Vídeňská, do tunelového komplexu Blanka atd. Dle stávajících zón s dopravním omezením je zakázán vjezd nákladních automobilů s celkovou hmotností nad 3,5 tuny do historického centra a vozidel s hmotností 6 tun a více do širšího centra Prahy.


Autor: Hla

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru