
Praha plánuje mít mobilní místnost pro aplikaci drog, chystá i nová kontaktní centra
14. května 2025 14:11
Kulatý stůl uspořádal pražský magistrát spolu se společností Podané ruce, která od podzimu 2023 v centru Brna provozuje v sanitce mobilní aplikační místnost. Tu terénní pracovníci přivezli do Prahy a nabídnou ji k využití uživatelům na hlavním nádraží a na Smíchově. „Poskytuje bezpečný a čistý prostor pro zejména injekční aplikaci. Je to první program svého druhu v České republice," sdělil ředitel pro výzkum a inovace společnosti Podané ruce Viktor Mravčík.
Fungování aplikačních místností je podle nynější legislativy problematické, podle běžného výkladu je v rozporu se zákonem o nakládání s drogami. „Nám se to podařilo překonat interpretací ve spojení s judikaturou, která říká, že malé množství látky je takzvaná spotřební držba, a to není přechovávání, které je trestné, ale je vlastně ekvivalentní užívání, které v České republice trestné není," vysvětlil Mravčík. Dodal, že i tak je legálnost programu právně sporná.
Ředitel doplnil, že v Brně ve vyloučené lokalitě v okolí ulice Cejl je program zavedený a sanitku využije jeden až dva uživatelé denně. Na dnešní diskuzi ho ocenili odborníci a zástupci hlavního města, které se chce v Brně inspirovat. Podle Béma je v tomto směru Česká republika pozadu, protože v rozvinutých evropských zemích jsou aplikační místnosti běžným adiktologickým nástrojem.„Do konce roku si myslím, že je realistické, abychom měli mobilní aplikační místnost," řekl Bém. Magistrát také delší dobu jedná o otevření tří nových takzvaných kontaktních center, která nabízejí drogově závislým výměnu injekčního materiálu a další služby. Bém řekl, že první by mělo rovněž do konce roku vzniknout u metra Nádraží Holešovice. Další město plánuje v Praze 9 a ve vestibulu metra pod Jungmannovým náměstím. S tím nesouhlasí Praha 1.
Sněmovna by měla koncem května projednat několik pozměňovací návrhů k novele trestního zákoníku zaměřených na drogy, jeden z nich má legalizovat aplikační místnosti. Jeho hlavní navrhovatelkou je poslankyně Renáta Zajíčková (ODS), která dříve byla starostkou Prahy 5, která je výrazně postižená drogovou scénou.
„Drogově závislí jsou také lidé a musíme jim pomáhat," řekla novinářům. Dodala, že diskuze ve Sněmovně bude pravděpodobně náročná. „Neumím teď odhadnout, jestli to bude mít šanci na úspěch, protože vím, že těch hlasů proti je poměrně dost," dodala. Proti budou podle ní zřejmě lidovci či někteří poslanci ANO.Praha má podle odborníků s ohledem na velikost své drogové scény výrazně poddimenzovanou síť služeb pro závislé. Problém začal magistrát intenzivněji řešit po roce 2022, kdy radnice Prahy 5 vypověděla nájem kontaktnímu centru organizace Progressive.
Kromě toho byla od roku 2009 zrušena centra Praze 1, 7, 2 a 11, nyní jsou v metropoli dvě. V polovině roku 2022 vznikla městská koncepce, podle které by v Praze mělo být devět rovnoměrně rozmístěných kontaktních center.