dnes
Čtvrtek - skorojasno
5°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
3°C
Praha pije víno: Festival na Trojském zámku nabídne téměř 600 vzorků středoevropských vín
Festival se koná v areálu Trojského zámku, degustace ve sklepení historické stavby.

Praha pije víno: Festival na Trojském zámku nabídne téměř 600 vzorků středoevropských vín

Již druhý ročník festivalu autentických vín Praha pije víno dnes a zítra hostí Trojský zámek v Praze 8. Akce přivítá věhlasná jména světového vinařství jako jsou Isabelle Legeron, Elisabetta Foradori, Jožko Gravner či Jean-Sébastien Fleury. Cílem je propagovat autentická, přírodní vína v Praze, která je vinařským městem a jednou z mála evropských metropolí, na jejímž území se pěstuje réva a vyrábí víno.

Loňského pilotního ročníku se zúčastnilo 49 vinařů převážně ze zemí střední Evropy, 200 gastro odborníků a na 1500 návštěvníků z řad veřejnosti.

Festival Praha pije víno, jejž pořádá pražský vinný bar Veltlin a distribuce Champagnier, je zaměřen na prezentaci takzvaných autentických nebo též naturálních vín. K zásadám jejich výroby patří návrat k tradičním technologiím a minimalizace cizorodých přísad.

„Je normální udělat víno z hroznů a schopný vinař k tomu nic jiného nepotřebuje,“ říká hlavní organizátor festivalu Bogdan Trojak. Tuzemští vinaři, kteří se vydali touto alternativní cestou, dosud neměli možnost svá vína prezentovat na specializované akci a v širším kontextu. Festival je v současné době jedinou akcí svého druhu na území České republiky.

Šternberské vinné sklepení Trojského zámku

Letošní ročník nabídne během dvou víkendových dnů téměř 600 vzorků vín z více než 70 rodinných vinařství, která reprezentují vinařské regiony Rakouska, Maďarska, Slovinska, Slovenska, Chorvatska či Itálie, tedy převážně zemí, které bývaly po dlouhou dobu součástí habsburského mocnářství.

Navazuje tím na tradici podobných setkání vinařů z bývalé rakousko-uherské monarchie, která se konala až do vypuknutí první světové války. Chybět pochopitelně nebudou ani zástupci z Čech a Moravy, kteří budou mezi vinaři tvořit více než třetinu.

Návštěvníci budou moci vína vychutnat v historických prostorách šternberského vinného sklepení Trojského zámku, jež organizátorům pronajala Galerie hl. m. Prahy. V zámeckém areálu tvořeném nádherným parkem pak najdou stánky s jídlem, delikatesami, kávou či čajem, o které se postarají restaurace Čestr a Naše maso, Krystal Mozaika Bistro, kavárny Anonymous Coffee a EMA Espresso Bar. Pivo zajišťuje Pivovar Matuška.

Přednáška „šílené Francouzky“

Festival nabídne kromě dobrého vína také kulturně-vzdělávací program. Největším lákadlem bude stejně jako loni přednáška Isabelle Legeron, známé pod přezdívkou „šílená Francouzka“. Tato světoznámá sommelierka a velká propagátorka naturálních vín je zakladatelkou londýnského RAW Fair, největšího festivalu naturálních vín na světě. Isabelle je první francouzskou ženou, která se pyšní titulem Master of Wine udělovaným britským vinařským institutem.

Na přednášce s degustací se představí i další zástupkyně žen ve vinařském businessu – Elisabetta Foradori z regionu Trentino. Její Teroldego patří mezi nejpozoruhodnější červená vína Itálie. Svou návštěvou akci poctí také kultovní italské vinařství Jožko Gravner a šampaňský dům Fleury. Součástí programu bude i výstava starých vinařských merkantilií.

Praktické informace

Cena jednodenní vstupenky 700 korun, dvoudenní 1300 korun. V ceně je zahrnuta sklenička, taštička na skleničku, katalog a neomezená konzumace.

Zámek Troja
U Trojského zámku 4/1
170 00 Praha 7

Otevřeno dnes a zítra od 10 do 19 hodin.


Další články
Nahoru