dnes
Sobota - polojasno
16°C
zítra
Neděle - jasno
22°C
pozítří
Pondělí - jasno
23°C
Praha slaví Samet! Při oslavách třiceti let od revoluce se uskuteční koncerty, průvod a další akce
Kampaň Praha slaví samet! doprovodí vizuály se snímky z roku 1989 (výřez). Foto: Karel Cudlín / MHMP

Praha slaví Samet! Při oslavách třiceti let od revoluce se uskuteční koncerty, průvod a další akce

V hlavním městě se při oslavách 30. výročí 17. listopadu 1989 uskuteční například koncerty, výstava fotografií nebo průvod. Praha rozdělila mezi organizátory šestačtyřiceti akcí celkem 15 milionů korun. Oslavy zaštiťuje platforma Festival svobody. Magistrát zároveň spustil kampaň s názvem Praha slaví Samet!.

Hlavní město zahajuje kampaň k letošnímu 30. výročí listopadových událostí roku 1989. „Za uplynulých třicet let se Praha i naše společnost výrazně změnila. Troufám si říci, že v řadě věcí k lepšímu. Město se rozrostlo a uvolnila se atmosféra ve společnosti. Některé věci se ale nezměnily, politická kultura nám mnohdy pokulhává,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Listopad 1989 připomene v kampani celkem šest vybraných fotografií od Jana Šibíka, Karla Cudlína a Tomki Němce. Za fotografie zaplatila Praha 210 000 korun bez DPH. Vizuály s těmito snímky se objeví v pražských ulicích, v metru a v dalších prostředcích městské hromadné dopravy. Dále na letišti, v tisku i v internetových médiích.

Vizuální kampaň odkazuje na projekty, aktivity a akce, které se v Praze k výročí sametové revoluce uskuteční. Na portálu praha.eu je k dispozici přehled pořadatelů, organizátorů a tvůrců kulturních a občanských projektů, které hlavní město podpořilo formou grantů a dotací.

„Oslavy 17. listopadu patří lidem v ulicích. Silnou atmosféru, jaká v Praze 17. listopadu probíhá, bychom neměli rozbíjet, ale podpořit,“ uvedla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě).

 „Událostí souvisejících se 17. listopadem 1989 jsem byla jedním z přímých a aktivních účastníků. Nejen proto jsem přesvědčena, že odkaz třicet let starých událostí je třeba připomínat si každý den,“ sdělila pražská radní Hana Kordová Marvanová (za STAN).

Přesný program akcí organizátoři stále připravují. Součástí oslav ale bude průvod, který vyrazí 17. listopadu mezi 14:30 až 15:00 z Albertova a bude kopírovat trasu průvodu z roku 1989. V ulici Na Příkopě a na Letišti Václava Havla bude výstava výtvarných děl studentů. Koncert Pro budoucnost se letos spojí s Korzem Národní a koncertem na Václavském náměstí. Na budovy budou promítány velké videomappingy.


Další články
Nahoru