Dnes Pondělí - oblacno 9°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Praha opravuje mechanismus napouštění jezírka v Prokopském údolí
Jezírko si zahrálo i ve filmu Pelíšky. Foto: praha-priroda.cz

Praha opravuje mechanismus napouštění jezírka v Prokopském údolí

Pražský magistrát nechává opravit systém, který z podzemních vod napájí jezírko v Prokopském údolí. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí města Vít Hofman. Práce začaly koncem června letošního roku a potrvají nejdéle do dubna roku příštího. Náklady na opravy jsou 7,2 milionu korun.

Jezírko se nachází na východním okraji údolí nedaleko severozápadního hlubočepského viaduktu a říká se mu Prokopské, Rusalčino či Hlubočepské. Podle informací města vznikla čtyři metry hluboká vodní plocha ve vytěženém lomu na vápenec, který se v místě těžil od roku 1905. Napájení jezírka, které v minulosti sloužilo i jako zdroj vody, zajišťuje z podzemních vod dnes již zastaralé potrubí.

Historický systém napouštění jezírka je podle informací města ve špatném stavu, protože přítok a odtok jsou různě propojené, šachty netěsné a všechna šoupata nefunkční.

V důsledku toho je těžké udržet hladinu na stabilní úrovni. Praha proto rozhodla o opravě napájecího systému, která spočívá ve vybudování nového napouštěcího i vypouštěcího potrubí a také takzvaného požeráku, což je zařízení, kterým bude možné regulovat výšku hladiny vody.

Součástí prací je i odbahnění a vyčištění jezírka a odstranění již nefunkčních potrubí. „Nejzazší termín dokončení je duben, ale práce se pravděpodobně stihnou dříve. V současné době se vrtá potrubí od vypouštěcího objektu," doplnil Hofman.


Autor: ČTK

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru