dnes
Úterý - jasno
31°C
zítra
Středa - skorojasno
35°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
27°C
Praha opraví okolí Petřínské rozhledny, vysází lesy, založí nové louky a rybníky
Součástí revitalizace parku u Petřínské rozhledny bude oprava kaplí křížové cesty. Foto: Kreuzweg / Wikimedia Commons

Praha opraví okolí Petřínské rozhledny, vysází lesy, založí nové louky a rybníky

Pražský magistrát opraví sady v okolí Petřínské rozhledny, v oboře Hvězda vznikne zázemí a WC, v Satalicích bude nový les Arborka a v Modřanské rokli rybník. Pokračovat bude obnova Lítožnického potoka a dokončena obnova Letenských sadů. Novinářům to dnes řekli pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík. Od roku 2014 do konce loňského roku magistrát vysadil 161 hektaru lesů.

Práce v okolí Petřínské rozhledny začaly 1. března a potrvají do července. Vytvořeny budou nové pěší promenády, obnovena mlatová plocha pod rozhlednou a alej okrasných stromů. Opravy vyjdou na 25 milionů korun. „Opravují se i zastavení křížové cesty," řekla Plamínková.

V Satalicích nechá magistrát vysázet 80 000 stromů. Náklady jsou odhadovány na 15 milionů. Práce začnou v dubnu a skončit by měly v listopadu. Vzniknou i nové cesty. „Nebude to souvislý les, ale kombinace luk a lesních porostů, něco jako lesopark Hostivař. Je to rozlehlá plocha, která zároveň hlukově odcloní Satalice od Vysočanské radiály," řekl Frantík.

V oboře Hvězda začne v červnu rekonstrukce zázemí pro údržbu doplněné o vybudování veřejného WC, vznikne tu i nové dětské hřiště. Práce mají být hotovy příští rok a náklady se vyšplhají na 14,85 milionu korun. Vedle Hvězdy vznikne za 3,7 milionu korun nový rybník Terezka.

V červnu by měl být dokončen rybník Lipiny v Modřanské rokli. Libušský potok teče v těchto místech v trubce. V jedné části bude odkryt a tam vznikne rybník. „Využije se přirozená proláklina potoka. Snažíme se vodu maximálně udržet na povrchu co nejdéle, ne ji zavřít do trubky a odvést co nejrychleji do Vltavy," řekl Frantík.

Pokračující obnova Lítožnického potoka vyjde na 17 milionů korun a dokončena má být v listopadu příštího roku. Bude opraven rybník ze 16. století.

Loni vznikl les V Panenkách v Běchovicích. Vybudována byla cesta, vysázeno 160.000 stromků a vznikly tu louky. „Je to největší projekt za posledních deset let," řekl Frantík. Letos by měla být dokončena síť cest. Dokončena by měla být také obnova Letenských sadů, kde nechal magistrát udělat novou dráhu pro bruslaře. Stavební práce skončily v listopadu, trávníky a keře budou vysázeny letos.


Další články
Nahoru