dnes
Neděle - jasno
13°C
zítra
Pondělí - jasno
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Praha opraví okolí Petřínské rozhledny, vysází lesy, založí nové louky a rybníky
Součástí revitalizace parku u Petřínské rozhledny bude oprava kaplí křížové cesty. Foto: Kreuzweg / Wikimedia Commons

Praha opraví okolí Petřínské rozhledny, vysází lesy, založí nové louky a rybníky

Pražský magistrát opraví sady v okolí Petřínské rozhledny, v oboře Hvězda vznikne zázemí a WC, v Satalicích bude nový les Arborka a v Modřanské rokli rybník. Pokračovat bude obnova Lítožnického potoka a dokončena obnova Letenských sadů. Novinářům to dnes řekli pražská radní Jana Plamínková (STAN/Trojkoalice) a vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík. Od roku 2014 do konce loňského roku magistrát vysadil 161 hektaru lesů.

Práce v okolí Petřínské rozhledny začaly 1. března a potrvají do července. Vytvořeny budou nové pěší promenády, obnovena mlatová plocha pod rozhlednou a alej okrasných stromů. Opravy vyjdou na 25 milionů korun. „Opravují se i zastavení křížové cesty," řekla Plamínková.

V Satalicích nechá magistrát vysázet 80 000 stromů. Náklady jsou odhadovány na 15 milionů. Práce začnou v dubnu a skončit by měly v listopadu. Vzniknou i nové cesty. „Nebude to souvislý les, ale kombinace luk a lesních porostů, něco jako lesopark Hostivař. Je to rozlehlá plocha, která zároveň hlukově odcloní Satalice od Vysočanské radiály," řekl Frantík.

V oboře Hvězda začne v červnu rekonstrukce zázemí pro údržbu doplněné o vybudování veřejného WC, vznikne tu i nové dětské hřiště. Práce mají být hotovy příští rok a náklady se vyšplhají na 14,85 milionu korun. Vedle Hvězdy vznikne za 3,7 milionu korun nový rybník Terezka.

V červnu by měl být dokončen rybník Lipiny v Modřanské rokli. Libušský potok teče v těchto místech v trubce. V jedné části bude odkryt a tam vznikne rybník. „Využije se přirozená proláklina potoka. Snažíme se vodu maximálně udržet na povrchu co nejdéle, ne ji zavřít do trubky a odvést co nejrychleji do Vltavy," řekl Frantík.

Pokračující obnova Lítožnického potoka vyjde na 17 milionů korun a dokončena má být v listopadu příštího roku. Bude opraven rybník ze 16. století.

Loni vznikl les V Panenkách v Běchovicích. Vybudována byla cesta, vysázeno 160.000 stromků a vznikly tu louky. „Je to největší projekt za posledních deset let," řekl Frantík. Letos by měla být dokončena síť cest. Dokončena by měla být také obnova Letenských sadů, kde nechal magistrát udělat novou dráhu pro bruslaře. Stavební práce skončily v listopadu, trávníky a keře budou vysázeny letos.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru