Dnes Úterý - zatazeno 15°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 28. 9. 2021
Svátek má Václav, státní svátek
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Praha omezí jednorázové plasty na městských akcích i na úřadech

Radní hlavního města schválili přehled opatření, podle kterých bude Praha minimalizovat používání jednorázových plastových výrobků a předejde vzniku velkého množství odpadu. Hlavní město se tak v souladu s příslušnou směrnicí Evropského parlamentu přihlásilo k větší ochraně životního prostředí.

„Praha mimo řešení aktuálních problémů spojených s pandemií koronaviru také hledí dlouhodobě dopředu. Jako odpovědné město přicházíme s konkrétními kroky, které jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Omezení jednorázových plastů mezi takováto opatření rozhodně patří. Zároveň tím plníme náš klimatický závazek, který zastupitelstvo loni schválilo,“ říká Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro životní prostředí.

Podle usnesení Rady hl. m. Prahy se tak například na sportovních, kulturních, vzdělávacích a společenských akcích pro veřejnost pořádaných nebo zaštítěných hlavním městem bude nově vydávat výhradně znovupoužitelné či vratné nádobí, důsledně třídit odpad a jeho celkové množství se bude minimalizovat.

Také soukromí nájemci obchodů, restaurací a dalších provozoven, které jsou v nájmu hlavního města nebo jeho příspěvkových organizací, musí přestat produkovat plastové a vícemateriálové jednorázové odpady. V neposlední řadě se má v příštích letech rozšířit i síť veřejných pítek po městě, což má pomoci omezit spotřebu plastových lahví.

Nově přijatá opatření se ale dotknou i chodu pražského magistrátu. Plastové lahve a jednorázové nádobí nahradí v prostorách úřadu včetně jeho bufetů pro zaměstnance a veřejnost džbánky na vodu a klasické keramické nebo porcelánové nádobí. Zakázána zde budou například i plastová brčka a všechny nové nápojové automaty by měly vydávat pouze recyklovatelné papírové kelímky a zároveň umožnit i prodej do vlastních hrnků.

Zavedením opatření pro minimalizaci používání jednorázových plastových výrobků hlavní město navazuje už na dřívější kroky a plní cíl zavést principy cirkulární ekonomiky do svého fungování. Tímto přístupem také naplňuje svůj Klimatický závazek hl. m. Prahy, který loni v červnu schválilo Zastupitelstvo hlavního města Prahy, nebo cíle a zásady Plánu odpadového hospodářství hl. m. Prahy.

Evropský parlament ve své směrnici z června roku 2019 odsouhlasil zákaz používání jednorázových plastových výrobků s platností od roku 2021. Cílem je snížit objem vyprodukovaného odpadu a více tak chránit životní prostředí. Přestat by se tak měly prodávat jednorázové plastové příbory, talíře, polystyrenové obaly na potraviny nebo třeba kelímky na nápoje určené k okamžité spotřebě i další produkty z plastů, které mohou mimo jiné přispívat ke znečištění takzvanými mikroplasty. Směrnice prosazuje přístupy v duchu oběhového hospodářství, které spíše než výrobky na jedno použití upřednostňují udržitelné, netoxické a opětovně použitelné věci.Autor: TZ, red

Fakultní Thomayerova nemocnice má zrekonstruované třídy místní ZŠ a MŠ a Odd. dětské psychiatrie

24. září 2021 v 17:52

Ve Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN) byla přestřihnuta slavnostní páska od několika nově zrekonstruovaných tříd místní ZŠ, MŠ na Odd. dětské psychiatrie, a to díky finančnímu grantu ze strany Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Fondů EHP (tzv. Norské Fondy) v rámci projektu „Implementace...

Hala 22 v Pražské tržnici nabízí dvě volná prodejní místa, v jednom má vzniknout i take-away občerstvení

24. září 2021 v 17:27

Hala 22 v Holešovicích je největší zeleninový trh s celoročním provozem a s jednou z nejdelších tradic v hlavním městě. Aktuálně město vypsalo výběrové řízení na dvě prodejní místa, jedno klasické pro potravinový sortiment a jedno dvojité místo přímo v čele haly u vstupu, kde by kromě prodejního...

Další články
Nahoru