Dnes Středa - oblacno 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 2°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha odpustí za pronájem pozemků pro stavbu trati Správě železnic 150 milionů korun
Bubny-Zátory jsou jedním z velkých rozvojových území v metropoli. Zdroj foto: IPR Praha

Praha odpustí za pronájem pozemků pro stavbu trati Správě železnic 150 milionů korun

Pražští radní na pondělním zasedání schválili smlouvu o výpůjčce se Správou železnic (SŽ) za účelem zajištění modernizace železniční trati mezi Bubny a Výstavištěm. Celkem tak Správa železnic ušetří za zábor prostranství více jak 150 milionů korun. Důvodem je kromě deklarace podpory záměru modernizace trati mezi Prahou a Letištěm Václava Havla ze strany města také to, že SŽ zrekonstruuje některé komunikace u této trati ve vlastnictví metropole. Pozemky bude mít tato organizaci k dispozici ve výpůjčce přibližně od poloviny tohoto dubna do konce příštího roku. Informoval o tom 1. náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).   

Hlavní město vypůjčí od poloviny dubna do konce roku 2024 Správě železnic části komunikací Bubenské nábřeží, Bubenská, Strojnická a U papíren k zajištění stavby „Modernizace trati Praha-Bubny – Praha-Výstaviště“. Celkově se jedná o 14 112 metrů čtverečních prostranství.   

„Důvodů k tomu má hlavní město hned několik. V první řadě se jedná o veřejně prospěšnou stavbu spolufinancovanou z fondů EU, v rámci které budou mimo jiné rekonstruovány některé komunikace ve vlastnictví hlavního města. Zároveň chceme tímto krokem vyjádřit naši podporu záměru pro modernizaci železniční tratě mezi Prahou a Kladnem s odbočkou na Letiště Václava Havla, kterou považujeme za zásadní pro budoucnost pražské dopravy,“ řekl Hřib. 

Modernizace železnice mezi Bubny a Výstavištěm je v současnosti největší probíhající infrastrukturní stavbou, kde je investorem stát, a nikoliv Praha. Pro hlavní město má pode Hřiba ale velký význam, jelikož mimo faktického zahájení výstavby železniční trati na letiště je budováno nové nádraží v Bubnech, které dotvoří významný přestupní uzel mezi vlaky, metrem a tramvajemi, čímž bude zajištěna komfortní obsluha budoucí nové čtvrti a Vltavské filharmonie.

Správa železnic ve svém rozpočtu na projekt nepočítala s novými pravidly pro nájem pozemků, které jsou ve správě Technické správy komunikací. Projekt modernizace železnice se připravoval více než 10 let a zásadně se proměnil v souladu se soudobými požadavky na dopravní infrastrukturu. Mimo nové železniční trati a dvou zastávek bude možné komerčně využít vestavby do železničního viaduktu v holešovické lokalitě Malý Berlín.  

Spolupráce hlavního města a SŽ tak zajistí šetření prostředků, které organizace do této stavby investuje. Pokud by metropole pozemky Správě železnic nevypůjčila, musela by za zábor zaplatit městu celkem 150 081 120 korun. 


Autor: Karel Netolický

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Další články
Nahoru