dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
Praha odmítla nulovou toleranci hazardu, snížil se však počet herních míst
Herna na Smíchově. Foto: archiv

Praha odmítla nulovou toleranci hazardu, snížil se však počet herních míst

Zastupitelé hlavního města odmítli nulovou toleranci hazardu. Schválili vydání obecně závazné vyhlášky, která stanovuje místo a čas, na kterých lze loterie a podobné hry provozovat. Zatímco doposud bylo herních míst 650, od 1. listopadu jich bude něco přes tři sta.

Pro nulovou toleranci hazardu se ve čtvrtek vyslovilo jen šestnáct zastupitelů KSČM, ČSSD a jednotlivci z ODS. Ostatní se buď zdrželi, nebo byli proti. Předtím projednávali petici Strany zelených na nulovou toleranci, kterou podepsalo asi 1150 lidí. Zastupitelstvo ve svém většinovém stanovisku zůstalo na svých pozicích – hazard omezit, ale nerušit.

Předseda kontrolního výboru Petr Dolínek (ČSSD) tlumočil stanovisko výboru – že nulovou toleranci mají možnost stanovit si městské části. Zastupitelka Marta Semelová (KSČM), která si návrh na nulovou toleranci od petentů osvojila, uvedla, že problém je v tom, že municipality nejsou motivovány – peníze z hazardu totiž město rozděluje nikoli podle počtu obyvatel, ale právě podle počtu herních míst.

Podle zastupitele Prahy 7 Ondřeje Mirovského (SZ), který petenty zastupoval, je zisk z hazardu vykoupen náklady na léčbu závislých gamblerů nebo na práci městské policie, která musí řešit kriminalitu spojenou s hazardem. V určitých místech dolních Holešovicích, kolem heren, narostla podle něj kriminalita o sto procent.

Manhart si umyl ruce jako Pilát?

Místostarosta Prahy 3 Matěj Stropnický (Žižkov nejen sobě) řekl, že radní Lukáš Manhart (TOP 09) si umyl ruce jako Pilát, když nevyužil toho, že po letošním verdiktu Ústavního soudu mohlo město začít rušit výherní loterní terminály. „Nechal to na městských částech,“ řekl.

Radní Manhart uvedl, že vnímá patologické jevy spojené s hazardem, proto město nebude tolerovat automaty v restauračních zařízeních, poblíž škol nebo zdravotnických zařízení: "Nulová tolerance problém neřeší. Hazard by se přemístil na internet. Řekl, že vyhláška zakazuje reklamu na hazard.

Zastupitelka Aleksandra Udženija (ODS) reagovala, že zákaz reklamy se týká jen billboardů. Dodala, že více než 90 herních míst kritéria, že nejsou u škol, zastávek MHD či zdravotnických zařízení, nerespektuje. Navrhla je ze seznamu vyřadit, její návrh ale většinovou podporu nenašel. Stejně jako ten, že by provozovny mohly fungovat jen od 10 do 22 hodin.

Policista: herny a kasina jsou špeluňky

Předseda občanského sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda uvedl, že je bývalý gambler a napsal knihu Já hráč. „Je problém se z toho dostat. Když všude ´potkáváte´ herny, je těžké adaptovat se do společnosti,“ řekl.

Policista z Prahy 7 Lukáš Heinz uvedl, že většina heren a kasin jsou špeluňky. „Setkávám se s lidmi, kteří propadli hráčské vášni, je mi jich líto. A ještě více těch, jejichž peníze získají trestnou činností,“ dodal.

Přítomný starosta Prahy 4 Pavel Caldr si stěžoval na to, že město kupříkladu v Praze 4 tři povolená herní místa do vyhlášky – oproti návrhu městské části – přidalo. „Chápal bych, kdyby třeba některé, co jsme navrhli, zrušilo, ale nechápu, proč je přidalo,“ řekl. Neúspěšně navrhl, aby byla tři místa ze seznamu vyňata.

Zákaz reklamy na hazard

Zastupitel Prahy 7 David Večeřa (SNK-ED) poděkoval přítomné starostce Prahy 6 Marii Kousalíkové (ODS), že v šesté městské části prosadila nulovou toleranci. Podle některých řečníků je ale problém, že není po celém hlavním městě, protože gambler může tramvají dojet do jiné části a tam hrát. Vedle Prahy 6 schválili nulovou toleranci také v Praze 2 a Praze 12.

Zakázána bude nově velká reklama na hazard. Na provozovnách bude smět být pouze napsáno herna nebo kasino. Nově budou zakázány například neónové tabule, svítící poutače a nápisy Jackpot s částkami. Vyhláška začne platit na začátku října. Praha snížením počtu heren přijde o stovky milionů korun.


O čem děti nesní: Pro pomoc dětem zažívajícím domácí násilí

30. října 2017 v 11:02 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Centrum Locika pořádá kampaň s názvem „O čem děti nesní.  Výtěžek je určen na pomoc dětem, které zažívají domácí násilí a přispívat na dětství bez násilí je možné až do 5. ledna 2018. 

NF Veolia oslavil Mezinárodní den seniorů na workshopu

22. října 2017 v 07:22 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Minulý týden uspořádal NF Veolia v pořadí již třetí workshop ke svému programu Stále s úsměvem – Aktivně po celý život. Sešli se na něm jeho aktivní účastníci z různých neziskových organizací, projektů, obcí apod., které získaly letos nadační dary na uskutečnění svých projektů ve prospěch...

Praha ocenila nejlepší pracovníky v sociálních službách

19. října 2017 v 11:20 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V jubilejním desátém ročníku populární ankety „Srdce na dlani“ bylo oceněno dvacet jedna žen a šest mužů za svůj lidský přístup a pomoc klientům v sociálních zařízeních hl. m. Prahy. V rámci ankety pořádané Centrem sociálních služeb Praha ve spolupráci s hlavním městem Prahou byla udělena i cena...

Sto třicet závodních dvojic páníčků a jejich chlupáčů „vyběhalo“ ve Stromovce 17 000 korun. Tři opuštění pejsci si našli nového pána

10. října 2017 v 16:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Rekordním úspěchem skončil první ročník charitativního běžeckého závodu „Fitmin Se psem mě baví běh“. Nejenže se dobročinného odpoledne v pražské Stromovce aktivně zúčastnilo 130 závodních dvojic, ale organizátora akce – neziskovou organizaci Se psem mě baví svět – podpořily i stovky fandících...

Voda pro Afriku. Projekt Nadačního fondu Veolia chystá na listopad další edici předmětů k prodeji

8. října 2017 v 07:40 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Prostřednictvím benefičního prodeje získává fond již od roku 2010 finance na budování a opravy vodních zdrojů v Etiopii.  Až 74% etiopských venkovanů nemá přístup k pitné vodě. Na nemoci způsobené nedostatkem nezávadné vody zemře v Etiopii 55 tisíc malých dětí ročně. Projektem se snaží přispět...

Nadace Jedličkova ústavu mění své logo

2. října 2017 v 10:04 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nadace Jedličkovu ústavu oslaví v říjnu již 27. výročí svého založení. Za dobu svého působení cíleně rozdělila podporu ve výši 100 milionů korun, které pomohly tam, kde to bylo potřeba. A právě k této slavnostní příležitosti se Nadace rozhodla, že je na čase jít s moderní dobou a změnit vzhled...

Další články
Nahoru