Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha odmítla dofinancování Otíkovy lávky v Praze 11
Hlavní rekonstrukční práce začaly v březnu. Foto: Jan Puci

Praha odmítla dofinancování Otíkovy lávky v Praze 11

Pražský magistrát ve čtvrtek odmítl poskytnout dalších 11 milionů korun na opravu takzvané Otíkovy lávky v Praze 11, jejíž rekonstrukce se prodražila kvůli špatnému stavu. Důvodem je to, že hlavní město radnici v minulosti poskytla zhruba 26 milionů korun na výstavbu jiné lávky, která se v blízké době stavět nemá. Podle názoru části zastupitelů tak může městská část na opravu Otíkovy lávky použít tyto peníze.

Podle radního pro finance Zdeňka Kováříka (ODS), který návrh zastupitelstvu předložil, je lávka rozestavěna a radnice není schopna opravu dodělat. Radní pro dopravu jedenácté městské části Libor Vrkoč (Hnutí pro Prahu 11– HPP11) na zastupitelstvu řekl, že lávka je v horším stavu, než se předpokládalo a došlo například ke korozi výztuží a beton byl silně degradován, musely se tak nacenit další práce a částka vzrostla. Oprava lávky má nyní stát asi 41 milionů korun.

Část zastupitelů bylo však proti dofinancování. Například podle zastupitele Martina Sedeke (ODS) Praha 11 má zhruba 26 milionů připravených na financování jiné lávky, jejíž výstavba se v blízké době nemá uskutečnit.

„Navrhuji vzít žádaných 11 milionů z těch 26 milionů a financovat to z toho, a pak, až se bude znát cena té další lávky, tak zažádejte o její dofinancování," řekl Sedeke. Na to stejné poukázal i Jakub Lepš (TOP 09).

„Tady není spor o tom, jestli je nebo není lávka v dezolátním stavu, ale o tom, že to není fér, když městská část má možnost to financovat a přijde s nataženou rukou k hlavnímu městu," řekl pak Sedeke. Návrh nepodpořila ani primátorova náměstkyně Alexandra Udženija (ODS), která přitom hlasovala pro schválení na jednání rady města, kde se materiál projednával.

„Hlasovala jsem na radě s dobrými úmysly pro ten tisk, a teď zjišťuji, že městská část ty peníze má. Teď se proto při hlasování zdržím, protože jsem byla uvedena v omyl," vysvětlila.

„Faktem je, že Praha 11 ty finance má. Nelíbí se mi, aby roky jen tak ležely peníze na projekty, které se nerealizují," dodal i opoziční zastupitel Ondřej Prokop (ANO).

Oprava lávky, která přezdívku získala po postavě Otíka z filmu Vesničko má středisková, měla původně trvat do září, kvůli špatnému stavu vnitřní konstrukce se ale prodražila a prodloužila, termín dokončení nyní není známý.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda navštívil Libuš a Kunratice

23. září 2023 v 10:37

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Tentokrát vyrazil do Libuše a Kunratic. Prohlédl si zde nové i připravované projekty a v přítomnosti místních starostek se seznámil s některými problémy, které hlavní město může těmto částem pomoci řešit. Informoval...

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

21. září 2023 ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

21. září 2023 v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Další články
Nahoru