Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha odmění dárce krve, ti však musí mít minimálně 80 odběrů
Dárce krve. Foto: Jan Puci

Praha odmění dárce krve, ti však musí mít minimálně 80 odběrů

Pražští radní schválili odměnu pro dárce krve. Dlouholetí dárci krve obdrží roční kupón na městskou hromadnou dopravu obdobně jako v předešlých letech. Jízdné zdarma získá 247 pravidelných dárců za celkem 901 600 korun. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman

Dlouholetí dárci krve, kteří jsou nositeli Zlatého kříže 1., 2. a 3. třídy nebo Plakety Dar krve – dar života obdrží od hlavního města roční kupon na MHD. Kupon platí v pásmech P, 0, B v systému Pražské integrované dopravy.  

„Až v momentech, které rozhodují mezi životem a smrtí, si často mnozí uvědomí, jakou je krev vzácnou komoditou. Dlouholetí dárci krve si za svou pomoc, která není samozřejmá, zaslouží poděkování. Pokračujeme proto v tradici, kdy od města obdrží roční kupon na MHD, který jim bude nahrán jednoduše do aplikace PID Lítačka,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Zdeněk Hřib (Piráti).

Anketa

Darujete krev?

69%
(69%)
21.4%
(21.4%)
9.5%
(9.5%)
„Moc si vážíme všech, kteří dobrovolně a dlouhodobě darují svou krev. A přestože víme, že bezplatní dárci krve tuto aktivitu dělají nezištně, chtěli bychom jim s kolegy z rady za všechny Pražany poděkovat alespoň touto formou. Dárcům krve patří respekt nás všech,“ řekl, náměstkyně primátora pro oblast sociálních věcí, bydlení a zdravotnictví Alexandra Udženija (ODS).  

Odměna se týká celkem 247 dárců. „Zlatý kříž 3. třídy za 80 odběrů má v Praze 168 lidí, Zlatý kříž 2. třídy za 120 odběrů má 50 lidí, Zlatým křížem 1. třídy za 160 odběrů se může pochlubit 26 lidí a Plaketou Dar krve – dar života za 250 odběrů se pyšní tři dárci. Tito lidé obdrží jízdné v celkové hodnotě 901 600 korun,“ dodal mluvčí magistrátu Hofman. 


Autor: Jan Puci

Bazárek v Modré škole

Dnes v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Dnes v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Dnes v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Dnes v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Dnes v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Dnes v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Dnes v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Další články
Nahoru