Dnes Pátek - oblacno 10°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 22. 1. 2021
Svátek má Slavomír
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha odloží splátky nájemného podnikatelům postižených covidem
Ilustrační foto: archiv

Praha odloží splátky nájemného podnikatelům postižených covidem

Pražský magistrát odloží splátky nájemného podnikatelům postižených opatřeními proti šíření nemoci covid-19 a sídlících v městských prostorách. Město nebude rovněž účtovat úroky z prodlení platby nájemného. Po včerejším jednání pražské rady to řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Opatření se týká obchodníků, kterým bylo znemožněno podnikat. Město podobné kroky učinilo již na jaře při první vlně pandemie koronaviru. Na všechna opatření proti covidu šly z městského rozpočtu dosud asi dvě miliardy.

„Navázali jsme na tu jarní vlnu, i na tu částečnou letní, s tím, že nebudeme účtovat úroky z prodlení a posouváme datum splatnosti nájmu. Zároveň budeme postupovat tak, že dáváme příslušným nájemcům slevu v rámci výzvy dvě vládního programu COVID-nájemné. Zároveň přistupujeme k individuálnímu řešení u nejpostiženějšího segmentu nájemců," řekl Chabr.

Odložení splatnosti nájemného se týká období od listopadu 2020 do ledna 2021, a to o 18 měsíců od stávajícího data splatnosti. Pokud nájem končí dříve, tak se termín posouvá na den splatnosti poslední platby.

Žádost o odklad splatnosti musí obsahovat identifikaci nájemce a informaci o předmětu nájmu a nájemní smlouvě. Obchodníci rovněž musí doložit čestné prohlášení, že mu na základě přijatých krizových opatření bylo zakázáno nebo výrazně omezeno poskytování služeb zákazníkům nebo prodej.

Výše zmíněná rozhodnutí radních se nevztahují na subjekty a podnikatele, kteří jsou v současné době s magistrátem v soudním sporu týkajícím se užívání majetku hlavního města.

Radní včera rovněž rozhodli o tom, že podnikatelé mohou zažádat o padesátiprocentní slevu z nájmu, která je poskytována prostřednictvím vládního programu. Sleva se týká období od začátku letošního července do konce září. Podnikatelé musí městu předložit čestné prohlášení, které magistrátní úředníci zkontrolují.

Vedení Prahy rozhodlo o úlevách pro nájemce magistrátních nebytových prostor již letos na jaře při první vlně pandemie. Například v červenci schválili slevy pro asi 300 nájemců. V prvním pololetí Praha podnikatelům rovněž odpustila penále z nezaplaceného nájmu a odložila jeho splátky.

V rámci podpory podnikatelům kromě slev na nájemném spustila například program turistických voucherů, které mají podpořit turistický ruch. Restauracím také magistrát odpustil nájemné za předzahrádky a spustil vlastní program garance výhodných půjček, kam vložil peníze z evropských fondů.

V důsledku pandemie očekává vedení hlavního města podle říjnové prognózy propad příjmů přes deset miliard korun. Z toho propad daňových příjmů zřejmě dosáhne 6,1 miliardy.


Praha 3 může očkovat v Nemocnici Sv. Kříže

Včera v 07:03

Radnice Prahy 3 zajistila ve spolupráci Nemocnicí Sv. Kříže očkovací místo, kde lze naočkovat až 100 až 400 osob denně. 

Jak zjistit správnou výši nájmu? Ztrácet čas prohlížením inzerátů už nemusíte

20. ledna 2021 v 15:55

Stanovení optimální výše nájmu vyžaduje neustálé sledování aktuálního dění na trhu s bydlením. Ať už sháníte nového nájemníka, pronájem teprve promýšlíte nebo naopak hledáte nové bydlení v nájmu, současná situace na trhu s bydlením se stává značně nepřehlednou a...

Praha 15: Sociální pracovník pomůže s registrací na očkování

20. ledna 2021 ve 12:55

Senioři patnácté městské části, kterým nemá kdo pomoci s registrací na očkování a sami jej nezvládnou, pomůže sociální pracovník radnice.

Praha 4: Linky pro seniory 80+ poskytují pomoc a podporu

20. ledna 2021 v 11:27

Na tři informační linky, které zřídil Úřad městské části Praha 4 jako podporu pro seniory, kteří si nevědí rady s registrací do Centrálního rezervačního systému, volalo od pátku do pondělních čtyř hodin odpoledne celkem 94 osob.

Pražské domovy pro seniory dokončují první kolo očkování

20. ledna 2021 v 06:30

Ve středu ráno dorazí vakcíny proti onemocnění covid-19 do posledních dvou pražských domovů pro seniory, které projevily zájem o očkování svých klientů a personálu až v tomto týdnu. Tímto bude v zásadě dokončeno první kolo očkování v těchto pobytových...

Radotínští dostanou od radnice dezinfekci

19. ledna 2021 v 16:39

Kvůli pokračujícímu výskytu koronaviru zajistila Praha 16 dezinfekční prostředky pro občany Radotína.

Seniorská informační linka Prahy 15

19. ledna 2021 ve 12:24

Praha 15 provozuje informační linku pro seniory na čísle: 702 171 742. Radnice je zárovň připravena zajistit osobám se zhoršenou pohyblivostí dopravu na očkovací místo.

V Praze 7 již bylo naočkováno 1100 seniorů nad 80 let

19. ledna 2021 v 07:07

Sedmá městská část od minulého týdne pomáhá seniorům starším 80 let zajistit včasné očkování. Prostřednictvím praktických lékařů se v Praze 7 podařilo naočkovat již zhruba 1100 seniorů. 

Klienti Domova pro seniory Zity Kabátové v Praze 13 už byli očkováni proto covidu

18. ledna 2021 ve 22:33

Domov pro seniory Zity Kabátové v třinácté městské části dnes dokončil očkování svých klientů proti onemocnění covid-19. 

Další články
Nahoru