Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha odkoupí pozemek pro novou školu na sídlišti Jahodnice v Hostavicích
Základní škola v Praze. Ilustrační foto: archiv

Praha odkoupí pozemek pro novou školu na sídlišti Jahodnice v Hostavicích

Pražské zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo odkoupení pozemku v Hostavicích, na kterém vznikne nová základní škola. Pomůže tak vyřešit dlouhodobý problém s nedostatečnou kapacitou základních škol v Praze 14.     

Hlavní město odkoupí pozemek o výměře 7 102 metrů čtverečních od společnosti UNIMEX GROUP za 47,3 milionu korun. Ten bude svěřen do správy Městské části Praha 14. Území sousedí s jiným pozemkem ve vlastnictví Prahy a ve svěřené správě Městské části Praha 14, na kterém byla v ulici U Hostavického potoka v roce 2017 za finanční podpory hlavního města i ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR otevřena nová mateřská školka.  

„Na odkoupeném pozemku vznikne nová základní škola, která pomůže řešit dlouhodobý problém s nedostatečnou kapacitou základních škol v Praze 14,” řekl radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský (Piráti).  

„Je nesmírně důležité, aby Praha disponovala dostatečným počtem pozemků pro výstavbu nových vzdělávacích institucí. Dle demografických údajů dochází v celé Praze k nárůstu počtu žáků na všech úrovních vzdělávacího systému a je potřeba na tuto situaci reagovat s předstihem. Věřím, že se nám i v budoucnu podaří získat další pozemky a nemovitosti v místech, kde je to nejvíce potřeba,“ sdělil radní pro oblast školství, sportu a volného času Antonín Klecanda (STAN).  

„Odkoupení pozemku v Hostavicích, kde se má postavit nová základní škola, je dalším důkazem, že vedení hlavního města bere problém kapacit na školách všech úrovní vážně. Poděkování patří všem, kteří se na této transakci podíleli,“ dodal primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS).  

Praha 14 má celkem šest základních škol, jejichž hlavní kapacity jsou soustředěny na sídlišti, kde byla v době jejího vzniku nejvyšší koncentrace obyvatel. Oproti tomu růst nové zástavby na Jahodnici a Hutích nové školní kapacity nezahrnoval. 

Například ve spádové základní škole Chvaletická byl o zápis do prvních tříd takový zájem, že o umístění dětí se muselo losovat. Od příštího školního roku zde otevře nová první třída, kterou doplní nová pobočka Základní školy Šimanovská v Baštýřské ulici pro desítky dětí.


Autor: puc

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Skončilo pátrání po dívce, která utekla z bohnické nemocnice

Dnes v 10:28

Pražští policisté ve čtvrtek odpoledne odvolali pátrání po třináctileté dívce, která dopoledne utekla z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích. Podařilo se ji nalézt, je v pořádku. Informovala o tom policejní mluvčí Kristýna Soukupová. V nemocnici byla dívka hospitalizována z důvodu jejího...

V Rokytce se našlo mužské tělo

Dnes v 10:09

V říčce Rokytce na území Vysočanech se poblíž Mlékárenské ulice ve čtvrtek večer našlo tělo zhruba šedesátiletého muže. Tělo bylo již v pokročilém stadiu rozkladu, policisté se snaží zjistit okolnosti úmrtí.

Na zastávce u motolské nemocnice ležel mrtvý muž

9. července 2024 ve 20:28

Pražští strážníci našli v úterý odpoledne mrtvého muže na autobusové zastávce v Kukulově ulici u motolské nemocnice. „Ohledáním na místě bylo zjištěno, že se jedná o náhlé úmrtí,“ řekl Novinkám policejní mluvčí Jan Daněk.

Další články
Nahoru