dnes
Čtvrtek - zatazeno
30°C
zítra
Pátek - jasno
31°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
28°C
Praha odbahní tři rybníky, z nichž dva čekají opravy
Olšanský rybník v Kunraticích. Foto: www.praha-priroda.cz

Praha odbahní tři rybníky, z nichž dva čekají opravy

Praha odbahní tři rybníky, dvěma z nich navíc opraví hráze, výpustní zařízení a bezpečnostní přeliv. Rekonstrukce čeká Biologický rybník v Horních Počernicích, kde práce již začaly, a Olšanský rybník v Kunraticích. Odbahnění Olšanského rybníku a rybníku Strnad v Hostivících jsou naplánovaná na příští rok. ČTK to sdělil Jiří Karnecki z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Se začátkem října začaly podzimní výlovy 26 pražských vodních ploch, které zakončí 10. listopadu výlov břevnovského rybníku Kajetánka.

Ceny za úpravy Olšanského rybníku a rybníku Strnad ještě nejsou jasně stanovené, podle hrubého odhadu by za každý z nich mělo město zaplatit šest až sedm milionů bez DPH, uvedl Karnecki. Za odbahnění Biologického rybníku Praha zaplatila 3,5 milionů korun s DPH a se stejnou částkou počítá na jeho rekonstrukci.

„Většině rybníků stačí odbahnění jednou za několik desítek let. Najdou se ale i výjimky, kde je potřeba udělat odbahnění častěji jako například na rybníce Strnad, kde došlo k zanesení rybníka za pouhých 10 let," sdělil ČTK Karnecki.

Jeho rychlé zanesení způsobily práce na revitalizaci Litovecko-Šáreckého potoka a zvýšení výkonnosti špatně fungující čistírny odpadních vod v Hostivicích. Rybník Strnad, který je ve vlastnictví hlavního města, i když leží za jeho hranicí, čeká výlov ve čtvrtek 5. října a Olšanský rybník bude vypuštěn 21. října.

Smyslem podzimních výlovů je rozsazení ryb na další rybníky, čímž se zamezí jejich přeplnění v další sezoně. Pokud lze rybník vypustit úplně, vyloví se kompletně a ryby se sem vrátí na jaře nebo poté, co se zaplní vodou. „Dalo by se říct, že to jsou takové inventury, co nám tam pytláci a predátoři nechali," uvedl pro ČTK Karel Řezníček z pražského územního svazu Českého rybářského svazu.

Vylovené ryby, které dorostly lovné velikosti, rybáři vypustí do revíru pro sportovní rybolov, například do Vltavy, Berounky, Labe či do nádrží, jakou je Hostivařská přehrada či Džbán. Menší ryby na zimu umístí do rybníků, kde voda protéká, díky čemuž se ryby neudusí. Zároveň je mohou rybáři snadněji kontrolovat, než kdyby byly ve všech vodních nádržích. Na jaře je vyloví a vrátí zpátky do rybníků.

V pražských rybnících plavou kapři, líni, amuři, štiky, sumci, candáti a další druhy. „Kromě lososovitých ryb je tu skoro všechno," dodal Řezníček. Všechny ryby chované v pražských rybnících slouží k nasazování do revíru pro sportovní rybolov.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Dnes v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru