dnes
Středa - jasno
35°C
zítra
Čtvrtek - jasno
27°C
pozítří
Pátek - skorojasno
23°C
Praha odbahní tři rybníky, z nichž dva čekají opravy
Olšanský rybník v Kunraticích. Foto: www.praha-priroda.cz

Praha odbahní tři rybníky, z nichž dva čekají opravy

Praha odbahní tři rybníky, dvěma z nich navíc opraví hráze, výpustní zařízení a bezpečnostní přeliv. Rekonstrukce čeká Biologický rybník v Horních Počernicích, kde práce již začaly, a Olšanský rybník v Kunraticích. Odbahnění Olšanského rybníku a rybníku Strnad v Hostivících jsou naplánovaná na příští rok. ČTK to sdělil Jiří Karnecki z odboru ochrany prostředí pražského magistrátu. Se začátkem října začaly podzimní výlovy 26 pražských vodních ploch, které zakončí 10. listopadu výlov břevnovského rybníku Kajetánka.

Ceny za úpravy Olšanského rybníku a rybníku Strnad ještě nejsou jasně stanovené, podle hrubého odhadu by za každý z nich mělo město zaplatit šest až sedm milionů bez DPH, uvedl Karnecki. Za odbahnění Biologického rybníku Praha zaplatila 3,5 milionů korun s DPH a se stejnou částkou počítá na jeho rekonstrukci.

„Většině rybníků stačí odbahnění jednou za několik desítek let. Najdou se ale i výjimky, kde je potřeba udělat odbahnění častěji jako například na rybníce Strnad, kde došlo k zanesení rybníka za pouhých 10 let," sdělil ČTK Karnecki.

Jeho rychlé zanesení způsobily práce na revitalizaci Litovecko-Šáreckého potoka a zvýšení výkonnosti špatně fungující čistírny odpadních vod v Hostivicích. Rybník Strnad, který je ve vlastnictví hlavního města, i když leží za jeho hranicí, čeká výlov ve čtvrtek 5. října a Olšanský rybník bude vypuštěn 21. října.

Smyslem podzimních výlovů je rozsazení ryb na další rybníky, čímž se zamezí jejich přeplnění v další sezoně. Pokud lze rybník vypustit úplně, vyloví se kompletně a ryby se sem vrátí na jaře nebo poté, co se zaplní vodou. „Dalo by se říct, že to jsou takové inventury, co nám tam pytláci a predátoři nechali," uvedl pro ČTK Karel Řezníček z pražského územního svazu Českého rybářského svazu.

Vylovené ryby, které dorostly lovné velikosti, rybáři vypustí do revíru pro sportovní rybolov, například do Vltavy, Berounky, Labe či do nádrží, jakou je Hostivařská přehrada či Džbán. Menší ryby na zimu umístí do rybníků, kde voda protéká, díky čemuž se ryby neudusí. Zároveň je mohou rybáři snadněji kontrolovat, než kdyby byly ve všech vodních nádržích. Na jaře je vyloví a vrátí zpátky do rybníků.

V pražských rybnících plavou kapři, líni, amuři, štiky, sumci, candáti a další druhy. „Kromě lososovitých ryb je tu skoro všechno," dodal Řezníček. Všechny ryby chované v pražských rybnících slouží k nasazování do revíru pro sportovní rybolov.


Radnice Prahy 5 začala vydávat Páťáka. Zpravodaj propojuje odborníky, pedagogy, rodiče a žáky

Dnes v 00:09

Radnice Prahy 5 jako první v metropoli přichází s novou platformou komunikace ve školství. Začala vydávat zpravodaj Páťák, který spojuje všechny složky ve vzdělávání – odborníky, pedagogy, rodiče a žáky.

Další články
Nahoru