dnes
Úterý - oblacno
33°C
zítra
Středa - skorojasno
36°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
28°C
Zpravodajství

Praha ocenila zručné žáky stříbrnou medailí

Dnes se Brožíkův sál Staroměstské radnice stal dějištěm historicky už osmého ceremoniálu, kterým se oceňují nejlepší žáci pražských středních odborných škol v asymetrických soutěžích Sollertia Praha. Z rukou radní hl. m. Prahy pro oblast školství a evropské fondy Ireny Ropkové vítězové převzali originální stříbrné medaile hl. m. Prahy vyražené v České mincovně k této zvláštní příležitosti.  

V letošním ročníku proběhly soutěže v osmi oborech vzdělání – Truhlář, Mechanik opravář motorových vozidel, Kadeřník, Elektrikář, Strojírenství, Cukrář, Stavebnictví a Kuchař. Poslední jmenovaná soutěž proběhla za účasti představitelů pravidelného pořadu České televize „Kluci v akci“.

Saepe sollertia opulentiam creat – Zručnost často bohatství plodí

Soutěž Sollertia Praha je součástí programu hl. m. Prahy Podpora odborného vzdělávání na území hlavního města Prahy.

„Podobné soutěže jsou pomyslnou třešničkou na dortu naší snahy zlepšit odbornou a řemeslnou výuku v pražském školství a udržet ho na špici v celorepublikovém srovnání. Žáci, které jsme dnes ocenili, jsou ukázkou toho, že se investice do modernizace škol, spolupráce se zaměstnavateli a další aktivity směřující ke zkvalitňování výuky opravdu vyplatí,“ uvedla radní Irena Ropková.

Hlavním principem dovednostních soutěží Sollertia je přímé porovnání výkonu žáků a odborníka z praxe, tzv. vyzyvatele, v závěrečném kole, kde jsou všem nastavena stejná pravidla a žáci se posuzují za stejný soutěžní úkol podle stejných kritérií jako vyzyvatel. Díky tomu je možné objektivně zjistit úroveň získaných vědomostí a dovedností žáka v porovnání s profesionálem v oboru.

Nejlepší žák z každého oboru, který dosáhne alespoň 66% výsledku vyzývatele, je oceněn čestným titulem SOLLERS (z lat. ZRUČNÝ) a stříbrnou medailí ze 42 gramů ryzího stříbra.

Dovednostní soutěže Sollertia mají za cíl rozšířit přímou účast podniků, jako budoucích zaměstnavatelů na obsahu výuky a na hodnocení výsledků žáka, a to zejména v praktickém vyučování. Zapojení odborníků z reálné praxe, obohatí a rozšíří praktickou výuku odborných předmětů a propojí vazby mezi podniky a školami.Další články
Nahoru