Dnes Středa - prehanky-dest 25°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha obnoví jednání s Crestylem o umístění epopeje, zároveň hledá alternativu
Slovanská epojej byla v minulosti vystavena i ve Veletržním paláci. Foto: Kenyh Cevarom / Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0 DEED

Praha obnoví jednání s Crestylem o umístění epopeje, zároveň hledá alternativu

Zástupci Prahy obnoví jednání s firmou Crestyl o umístění Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Zároveň ale budou hledat další možná místa, kam by cyklus obrazů umístili. Dokud takové prostory nenajdou, plátna zůstanou vystavena na zámku v Moravském Krumlově. ČTK to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Hledání místa pro epopej město pozastavilo kvůli předběžnému opatření, které loni vydal Obvodní soud pro Prahu 1 na základě žádosti malířovy vnučky Jarmily Mucha Plockové. Soud nyní po odvolání Prahy opatření zrušil. Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.

„Opět rozjedeme jednání a hledání místa pro epopej. Praha bude jednat s Crestylem, ale zároveň bude hledat alternativy, není to z naší strany jen slepý tlak na uzavření smlouvy s Crestylem. Stále tak ještě není rozhodnuto, kde epopej bude. Na konci musí být dlouhodobé řešení, které bude výhodné a musí s ním souhlasit Muchova rodina," řekl Pospíšil.

Kromě budoucího paláce firmy Crestyl na Václavském náměstí se do seznamu možných míst dostalo například Výstaviště nebo Holešovická tržnice. V jejím případě se ale podle Pospíšila ukázaly prostory jako nevhodné. Uvažuje se pak podle něj ještě o objektu nedaleko Pražského hradu, o kterou budovu jde, neřekl.

Do doby, než hlavní město prostory najde, zůstanou podle náměstka obrazy na zámku v Moravském Krumlově. „Neformálně jsem mluvil se starostou (Tomášem Třetinou) a pokud by Praha chtěla smlouvu prodloužit, nemají s tím prý v Krumlově problém," řekl Pospíšil.

Podle něj se musí hlavní město vyvarovat toho, co se v minulosti už stalo – plátna byla přivezena, ale Praha je neměla, kde dlouhodobě vystavovat, a skočila na čas v depozitáři.

Mucha po dokončení dílo daroval Praze s podmínkou, že mu vybuduje důstojné výstavní prostory. Nyní jsou plátna právě na zámku v Moravském Krumlově. Zápůjčka je nyní dohodnuta do roku 2026.

Epopej provázejí dlouhá léta spory o její vlastnictví. Zatímco malířův příbuzný John Mucha loni po dohodě s magistrátem žalobu po letech stáhl, druhá dědička Jarmila Mucha Plocková podala vlastní žalobu na určení vlastníka.

Podle ní je dohoda s Johnem Muchou pro město nevýhodná a zejména neřeší definitivně otázku vlastnictví epopeje. Předběžným opatřením se domáhala toho, aby Praha nesměla uzavřít s Crestylem smlouvu, dokud soud o její žalobě ve věci vlastnictví nerozhodne.

Cyklus Slovanská epopej tvoří 20 velkých pláten. Trvalé prostory pro Slovanskou epopej se v metropoli hledají od začátku minulého století.


Autor: ČTK

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Dnes v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

Včera ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

Včera v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Praha schválila investiční plán vodohospodářské infrastruktury

Včera v 09:23

Rada hl. m. Prahy na svém pondělním jednání schválila návrh Střednědobého investičního plánu vodohospodářské infrastruktury hlavního města pro roky 2025–2029. Díky navýšení prostředků bude v příštích letech možné lépe spravovat, udržovat a dále rozvíjet vodovody a kanalizace...

Další články
Nahoru