Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Praha obnovuje finanční dary pro děti narozené 1. ledna, Piráti jsou proti
Děti narozené 1. ledna v Praze bude magistrát opět obdarovávat penězi. Foto: Luci Rychlá

Praha obnovuje finanční dary pro děti narozené 1. ledna, Piráti jsou proti

Magistrát hlavního města obnovil finanční dar ve výši 15 000 korun pro děti narozené na letošní Nový rok. Dnes to schválili pražští radní, i když nehlasovali jednotně. Koaliční Piráti jsou proti. V předchozích dvou letech metropole dětem dávala sadu pamětních mincí.

Hlavní město letos předá finanční dar ve výši 15 000 korun každému občánkovi hlavního města, který se narodil matce s trvalým pobytem v metropoli dne 1. ledna 2023. Celkem se bude jednat o 19 dětí, z toho 7 chlapců a 12 dívek. Spolu s finančním darem dostanou také pamětní list a pamětní minci. Peníze by měly být předávány zákonným zástupcům i v dalších letech. 

„Finančním darem pro děti narozené na Nový rok obnovujeme hezkou tradici, kterou hlavní město drželo desítky let. Je to symbolické ocenění rodičů a jejich nově narozených dětí v Praze. Pro mě má tento krok i osobní rozměr. Narodily se tu i moje děti a jako porodník jsem sám na svět přivedl přes tři tisíce malých Pražanů,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS), který návrh předložil.

Peníze pro první pražské občánky roku zrušilo minulé vedení Prahy s tehdejším primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti) s odůvodněním, že není spravedlivý vůči ostatním dětem. Piráti jsou proti tomuto daru nadále, v pondělí pro Svobodův návrh proto nehlasovali. Nebylo jim to však nic platné, zbytek vedení města je přehlasoval.

„Jaký je smysl? Za co ty peníze jsou? Chápu snahu udělat symbolické gesto, ale tuhle symboliku fakt nechápu. Ať se klidně dělá vítání občánků, ale spojovat to s peněžním darem je podle mě mimo,“ uvedl v reakci na schválení tisku radní pro majetek a transparentnost Adam Zábranský (Piráti).

Tato tradice předávání daru prvnímu pražskému občánkovi vznikla přibližně v 60. letech 20. století. Dříve se takto oceňoval jen první občánek narozený 1. ledna, na přelomu století to byli poslední dva občánci roku 1999, jelikož se tyto děti narodily ve stejnou minutu, a první roku 2000.

„Od roku 2001 jsou finančním či jiným darem oceňovány všechny děti, které se narodí matkám s trvalým pobytem na území Prahy první lednový den. Letos se jedná o 19 dětí, v minulém roce to bylo 21, v roce 2022 celkem 27 dětí a v roce 2021 se narodilo 1. ledna 28 dětí,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Slavnostní předání daru prvním pražským občánkům se uskutečňuje od roku 2001 v Rezidenci primátora hl. m. Prahy. V minulém volebním období, konkrétně v letech 2021 a 2022, vedení metropole od finančního příspěvku ustoupilo.

První dítě roku 2023 v Praze se narodilo v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí devět minut po půlnoci. Holčička Timea vážila 3,2 kilogramu a měřila 49 centimetrů.


Autor: Jan Puci

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

Dnes v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Praha 4: Zapojte se do diskuse o rozvoji městské části

1. června 2023 v 07:42

V červnu se v Praze 4 uskuteční několik veřejných akcí, do kterých se může zapojit veřejnost. Mluvit se bude o ulicích Pujmanové, Podolí, sídlišti Antala Staška a Zátišském potoku, jejich plánovaných proměnách a rozvoji městské části, které Prahu 4 čekají.

Další články
Nahoru