Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Praha obhájila u agentury Moody’s rating Aa3 s negativním výhledem
Sídlo magistrátu na Mariánském náměstí. Foto: archiv

Praha obhájila u agentury Moody’s rating Aa3 s negativním výhledem

Americká ratingová agentura Moody's Investors Service potvrdila Praze dosavadní hodnocení Aa3 s negativním výhledem. Vyplývá to z informačního dokumentu, který projednali v pondělí městští radní. Hodnocení čtvrtým nejvyšším ratingem podle něj odráží silnou ekonomickou pozici města, negativní výhled pak reflektuje horší stav ekonomických a finančních vazeb mezi vládou a krajskými a místními samosprávami. Stejné hodnocení má Praha od roku 2019, výhled na negativní agentura městu zhoršila loni.

Radě hlavního města byla předložena k informaci aktualizace ratingové zprávy mezinárodní ratingové společnosti Moody‘s. Město obhájilo své stávající ratingové hodnocení na úrovni Aa3 s negativním výhledem. 

Podle závěrů agentury odráží úvěrový profil hlavního města trvale silnou ekonomickou pozici města, jeho obezřetné finanční řízení a vysokou pravděpodobnost, že by vláda ČR poskytla podporu, pokud by město čelilo akutnímu nedostatku likvidity. 

„Jsem rád, že Praha dosáhla na takto kvalitní hodnocení, které nás řadí na úroveň Irska, Belgie či Tchaj-wanu. Ratingová firma tak potvrdila, že finance města jsou v dobré kondici a město je solidním partnerem pro investory. Pevně doufám, že se makroekonomická situace České republiky zlepší natolik, abychom v příští aktualizaci dosáhli na rating Aa3 se stabilním výhledem,“ řekl Zdeněk Kovářík (ODS), radní hl. m. Prahy pro oblast financí, rozpočtu, fondů a podpory podnikání. 

Jedná se o podstatnou informaci zejména pro potencionální a stávající investory, kteří poskytli městu úvěr či koupili dluhopisy města. Například u stávajících závazků města vůči Evropské investiční bance je ratingové hodnocení zohledněno v rámci smluvních podmínek. 

Negativní výhled odráží celkově negativní výhled české ekonomiky a její vliv na ekonomické a finanční vazby mezi vládou ČR a krajskými a místními samosprávami. Kvůli těmto vazbám by se mohl výhled Prahy změnit na stabilní v případě stabilizace ratingu České republiky, a to za předpokladu, pokud Praha bude i nadále disponovat vysokou likviditou a nízkou úrovní dluhu. 

Praha i nadále generuje provozní přebytky, které budou významným zdrojem financování kapitálových výdajů, a zároveň zachovává svou rozsáhlou likvidní rezervu. Rating města je omezen flexibilitou příjmů, které jsou závislé na výkonnosti národního hospodářství.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory. Ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček, má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu či jinému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.


Autor: red

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru