Praha o víkendu ožije masopustním veselím, konat se bude řada akcí
27. února 2019 17:49
Bohatý program nabídne masopust na Letné. Před kostelem svatého Antonína na Strossmayerově náměstí se dopoledne sejdou masky a masopustní kapela a odstartují program průvodem. Účastníci veselí se mohou těšit na divadelní představení nebo tematické výstavy. Do Národního technického muzea, Národního zemědělského muzea a do Vodárenské věže se dostanou maškary zdarma.
Masky s muzikou v sobotu projdou také Malou Stranou a Hradčanami. Jejich cílem bude Kampa, kde bude program pokračovat veselicí s živou hudbou. Malostranské masopustní veselí nabídne tradiční pochoutky, které k těmto oslavám patří.
V sobotu odpoledne vyjde průvod masek z Kaizlových sadů. Součástí masopustu v Karlíně bude dále koncert kapel, jarmark a představení řemesel na Karlínském náměstí. Pro děti jsou připravené pohádky, dílny a soutěže.
Čtěte také:
Na Karlínský masopust zve Praha 8
V Zámeckém areálu Ctěnice je masopust již tradičně spojen s oslavou řeznického cechu. Nedělní program nabídne průvod a ukázku bourání prasete a výrobu jitrnic. Děti se mohou těšit na výtvarnou dílnu a malování na obličej.
Od 2. do 5. března se koná Žižkovský masopust. V sobotu slibuje na náměstí Jiřího z Poděbrad masopustní farmářské trhy a v hotelu Olšanka maškarní odpoledne pro děti. V neděli budou v hospodě U Vystřelenýho oka zabijačkové hody. V úterý zakončí veselí masopustní průvod, který projde ulicemi Vinohrad a Žižkova. V průvodu nebudou chybět kejklíři, akrobaté a velké loutky.
Masopust se koná také na Střížkově, v Malešicích nebo v Horních Počernicích, kde průvod dojde na Chvalský zámek. Dále zve v neděli na veselici také Klub Klamovka. V úterý se pak masky v doprovodu dechové hudby proženou Dolními Počernicemi a na Břevnově za doprovodu bubeníků a dalších hudebníků.
Čtěte také:
Masopust na Střížkově 2019 v parku Václavka
Čas rozvernosti pak zakončovala večer před Popeleční středou zábava spojená s pochováváním basy. Tím skončilo období hodů a tancovaček a nastalo období čtyřicetidenního půstu do Bílé soboty. Celkem trvá období půstu o několik dní déle, protože křesťané v neděli půst nedrželi. Písemné zmínky o masopustních rejích z Čech i Moravy jsou dochovány ze 13. století, i když svátek je zřejmě ještě staršího data.