Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Koronavirus

Praha nesouhlasí s nošením roušek ve školách, poslala apel ministrovi

Jménem hlavního města Prahy byl včera zaslán ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a na vědomí ministru školství Robertu Plagovi (oba za ANO) dopis s apelem na zrušení povinnosti žáků mít zakryté dýchací cesty při výuce ve školách. Tímto vysloveným nesouhlasem se Praha připojuje ke Svazu měst a obcí ČR, který 25. května požádal ministerstvo zdravotnictví o přehodnocení tohoto pravidla.

„Současné stoupající teploty a počátek léta pro žáky našich škol znamená ještě vyšší diskomfort při dlouhodobém nošení ochranných pomůcek, než v předchozích chladnějších týdnech a měsících. V Praze dbáme prioritně na bezpečnost prostředí v našich školách a jsme i krajem, kde se významně rozšířilo používání přesnějších PCR testů při testování žáků. Jsme připraveni s Vaší pomocí i od září dohodnout kapacity pražských laboratoří tak, abychom při nástupu žáků do nového školního roku byli schopni spustit skutečně plošné testování PCR metodou,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

Od 12. dubna do včerejšího dne bylo na území hlavního města provedeno celkem 794 562 testů u žáků základních a středních škol a 152 273 testů u zaměstnanců škol. Z toho bylo konfirmováno metodou PCR pouze 98 pozitivních nálezů, tedy pouhé 0,01 % ze všech odebraných vzorků.

„Nošení roušek ve školách vzhledem ke stávající epidemické situaci nedává smysl. Vláda by měla vyslyšet páteční doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace, podle kterého by v regionech s nízkým výskytem nákazy nemusela pokračovat povinnost děti ve školách nosit ochranu dýchacích cest. Ze všech provedených testů v posledních dnech bylo v Praze potvrzeno PCR metodou jako pozitivních jen jedna setina procenta,” sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Od povinnosti mít zakrytá ústa jsou osvobozeny děti v mateřských školách, které nemusí nosit roušky, ani respirátory. Žáci na základních školách musí mít ústa zakrytá alespoň chirurgickou rouškou, a to po celou dobu své přítomnosti ve škole.

Výjimku mají pouze při hodinách tělocviku a zpěvu. Na nižších stupních víceletých škol postačují také chirurgické roušky, na vyšších stupních je nutné mít respirátor. Vysoké a vyšší odborné školy mají povinnost ochrany úst respirátorem.


Autor: TZ, red

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru