Dnes Úterý - obcasny-dest 14°C
Zítra Středa - oblacno 19°C
Úterý 19. 10. 2021
Svátek má Michaela
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Koronavirus

Praha nesouhlasí s nošením roušek ve školách, poslala apel ministrovi

Jménem hlavního města Prahy byl včera zaslán ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi a na vědomí ministru školství Robertu Plagovi (oba za ANO) dopis s apelem na zrušení povinnosti žáků mít zakryté dýchací cesty při výuce ve školách. Tímto vysloveným nesouhlasem se Praha připojuje ke Svazu měst a obcí ČR, který 25. května požádal ministerstvo zdravotnictví o přehodnocení tohoto pravidla.

„Současné stoupající teploty a počátek léta pro žáky našich škol znamená ještě vyšší diskomfort při dlouhodobém nošení ochranných pomůcek, než v předchozích chladnějších týdnech a měsících. V Praze dbáme prioritně na bezpečnost prostředí v našich školách a jsme i krajem, kde se významně rozšířilo používání přesnějších PCR testů při testování žáků. Jsme připraveni s Vaší pomocí i od září dohodnout kapacity pražských laboratoří tak, abychom při nástupu žáků do nového školního roku byli schopni spustit skutečně plošné testování PCR metodou,” uvedl pražský radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).

Od 12. dubna do včerejšího dne bylo na území hlavního města provedeno celkem 794 562 testů u žáků základních a středních škol a 152 273 testů u zaměstnanců škol. Z toho bylo konfirmováno metodou PCR pouze 98 pozitivních nálezů, tedy pouhé 0,01 % ze všech odebraných vzorků.

„Nošení roušek ve školách vzhledem ke stávající epidemické situaci nedává smysl. Vláda by měla vyslyšet páteční doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace, podle kterého by v regionech s nízkým výskytem nákazy nemusela pokračovat povinnost děti ve školách nosit ochranu dýchacích cest. Ze všech provedených testů v posledních dnech bylo v Praze potvrzeno PCR metodou jako pozitivních jen jedna setina procenta,” sdělil pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Od povinnosti mít zakrytá ústa jsou osvobozeny děti v mateřských školách, které nemusí nosit roušky, ani respirátory. Žáci na základních školách musí mít ústa zakrytá alespoň chirurgickou rouškou, a to po celou dobu své přítomnosti ve škole.

Výjimku mají pouze při hodinách tělocviku a zpěvu. Na nižších stupních víceletých škol postačují také chirurgické roušky, na vyšších stupních je nutné mít respirátor. Vysoké a vyšší odborné školy mají povinnost ochrany úst respirátorem.


Autor: TZ, red

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Praha 1: V Nemocnici Na Františku se můžete registrovat k očkování

22. září 2021 v 08:45

Do Nemocnice Na Františku je možné se registrovat k podání 3. posilující dávky proti covidu-19. Registrace přes Centrální rezervační systém je možná až po uplynutí 8 měsíců od podání 2. dávky, nikoliv dříve.

Další články
Nahoru