Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí ministerstva ohledně vnějšího okruhu
Pražský okruh na západě Prahy. Foto: archiv

Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí ministerstva ohledně vnějšího okruhu

Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého může být pražský magistrát podjatý při vypořádání odvolání proti územnímu rozhodnutí ke stavbě části vnějšího okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Jak ČTK sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, úřad sice s rozhodnutím nesouhlasí, ale nechce územní řízení dále prodlužovat. MMR tak nyní musí určit jiný úřad, který desítky odvolání vypořádá.

Územní řízení ke stavbě označované jako úsek 511 vede stavební úřad Prahy 22, pro který jako odvolací orgán funguje právě magistrát. Zatím nepravomocné územní rozhodnutí úřad v Uhřínevsi vydal loni na konci července.

Dorazilo proti němu kolem padesátky odvolání, podaly je například městské části Dolní Chabry a Horní Počernice, obce Veleň a Přezletice z okresu Praha-východ nebo místní spolky.

Kromě toho dorazila také takzvaná námitka systémové podjatosti. Ta se podává kvůli podezření, že rozhodnutí nebylo nestranné, často je využívána jako nástroj zdržení stavby, se kterou podavatel nesouhlasí. MMR následně koncem prosince rozhodlo, že námitka je opodstatněná.

„S rozhodnutím ministerstva sice nesouhlasíme, nicméně z naší strany převažuje zájem o to, aby územní rozhodnutí bylo potvrzeno v co nejkratším čase," uvedl Hofman. Dodal, že pokud by se magistrát rozhodnutí ministerstva bránil, mohlo by to způsobit zdržení minimálně v řádu měsíců a v případě soudních sporů i několik let.

Magistrát tak nebude moci podaná odvolání řešit a zatím není jasné, na jakou instituci povinnost přejde. Náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě) ČTK řekl, že by to mohl být úřad některého ze sousedních krajů, případně samotné ministerstvo.

V případě krajského úřadu by se nabízel Středočeský, nicméně tam by mohla věc narazit na stejný problém, jako v Praze. MMR totiž v rozhodnutí o vyhovění námitky jako hlavní zdůvodnění uvedlo, že vedení města podepsalo se státem memorandum o spolupráci při stavbě významných pražských dopravních staveb včetně okruhu, a deklarovalo tím zájem Prahy stavbu schválit. Stejné memorandum však podepsalo i vedení Středočeského kraje.

Investorem silničního okruhu kolem města je státní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), město s ním spolupracuje při nutném výkupu pozemků pro zalesněné pásy, sloužící k ochraně obyvatelstva v okolí silnice. „Věřím, že první výkupy se v tomto roce uskuteční, jsme před dohodou s prvními vlastníky," řekl Scheinherr.

Silnice mezi sjezdem z D1 u Modletic a sjezdem z D11 u Běchovic má zahrnovat čtyři mimoúrovňové křižovatky a dva tunely. Podle dřívějších informací by stavba mohla začít příští rok a do provozu by mohla být uvedena v roce 2025.

Předpokládaná cena je téměř 9,4 miliardy korun bez DPH. Vnější Pražský okruh by měl po dokončení měřit podle dosavadních plánů asi 83 kilometrů, v provozu je zatím zhruba polovina.

V současnosti na okruhu chybí kromě úseku 511 také celá severní část z Ruzyně přes Suchdol, Březiněves až k Černému Mostu.


Zájemci se mohou hlásit do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021

Dnes ve 12:20

Již potřinácté Nadační fond Cesta ke vzdělání nabízí možnost pražským studentům a pedagogům zapojit se do grantového programu Cesta ke vzdělání 2021, který poskytuje příspěvky na vzdělávací pobyty v zahraničí, stáže či soutěže. Jedním z nich je také i pomoc se začleňováním studentů se speciálními...

Praha finančně podpoří kontaktní místo pro bydlení Prahy 14

Dnes ve 12:08

Pražští radní jednali o finanční podpoře Kontaktního místa pro bydlení na území Prahy 14. Neinvestiční účelová dotace ve výši necelých 835 000 korun umožní personální zajištění provozu tohoto místa, které poskytne poradenství lidem v bytové nouzi, do konce roku...

Pracoviště pražského registru vozidel na Jarově je v provozu

Dnes v 06:03

Od úterý 18. května jsou na pracovišti registru vozidel odboru dopravněsprávních činností v Praze 3 – Jarov, Osiková 2 obnoveny běžné úřední hodiny. 

Diskuze radních a odborníků o dostupném rodinném bydlení v Praze 8

Včera ve 20:32

V Centru architektury a městského plánování se z iniciativy radního městské části Praha 8 pro strategický rozvoj Tomáše Hřebíka a radní hl. m. Prahy pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hany Kordové Marvanové konala panelová diskuse zaměřená na dostupnost bydlení v Praze 8, a...

Praha pronajme čtyři byty Dětskému domovu Dolní Počernice

Včera ve 20:00

Rada hlavního města Prahy schválila pronájem čtyř městských bytů pražské příspěvkové organizaci Dětský domov v Dolních Počernicích. Dva byty bude využívat tzv. rodinná skupina, další dva poslouží jako startovací či cvičné.

Povodňová aktivita prozatím ustala, otevírají se náplavky i Čertovka

Včera v 16:04

Průtok Vltavy je od noci příznivý a dnes dopoledne v 10 hodin byl 403 m3/s, což je pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. Stále se však jedná o zvýšenou hodnotu průtoku. Počasí by se v následujících dvou dnech nemělo měnit a situace by měla být podobná i v následujících sedmi dnech. Na...

FlixBus obnovuje linky do Košic a spoj mezi Plzní, Prahou a Brnem

Včera ve 12:23

Flotila zelených autobusů FlixBus se od dubna postupně rozrůstá. Od 27. května budou moci cestující využít obnovené spojení Praha – Košice a Plzeň – Košice. Ve stejný den vyjede také linka mezi Plzní, Prahou a Brnem a zpět, která bude provozována s denní...

Další články
Nahoru