dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Praha neplatí za Blanku,  hledaly se miliardy
Tunel Blanka by měl být zprovozněn příští rok. Ilustrační foto: www.tunelblanka.cz

Praha neplatí za Blanku, hledaly se miliardy

Pražští zastupitelé schválili převod peněz z loňského na letošní rok na stavbu tunelového komplexu Blanka. Celkově se jedná o částku 2,26 miliardy. Tento krok souvisí s tím, že metropole již rok neproplácí Metrostavu faktury. Loni měla Praha na stavbu vyhrazeno 5,4 miliardy korun, vyčerpalo se ale jen 3,19 miliardy. Opozice při dnešním jednání zastupitelstva uvedla, že vedení radnice umožnilo zastupitelům o Blance výjimečně mluvit, jinak prý dokumenty k tunelovému komplexu tají.

Návrh na přesun peněz pro tunelový komplex Blanka předložil pražským zastupitelům radní pro dopravu Josef Nosek (ODS). Celkově jde o částku 2,26 miliardy korun, z toho 1, 87 miliardy na trasu mezi Špejcharem a územím Pelc/Tyrolka, 89 milionů na trasu mezi Prašným Mostem a Špejcharem a 293 milionů korun na trasu mezi ulicí Myslbekova a Prašným mostem.

Opoziční zastupitel Karel Březina (ČSSD) řekl, že je to prvně, kdy mají zastupitelé možnost se v rámci konkrétního bodu k Blance vyjádřit. Připomněl, že když byl náměstkem pro dopravu, materiály k Blance předkládal pražské radě pravidelně. Nyní se podle něj ani neví, kdo má za Blanku zodpovědnost – zda primátor Bohuslav Svoboda, nebo radní Josef Nosek (oba ODS).

Březinu udivilo, že podle nových dokumentů z pražské rady má být zodpovědnost na řediteli magistrátu Martinu Trnkovi. „V kompetencích nemám přehled,“ řekl. Podle Březiny se částka přesouvá do letošního roku proto, že magistrát neumí platit faktury firmě Metrostav, která stavbu realizuje.

V této souvislosti se zastupitel obává toho, aby stavba nebyla zablokována. Uvítal by, aby byl tunel pro Pražany otevřen v plánovaném termínu 30. dubna letošního roku.

Městem najaté firmy nyní zkontrolují všechny neproplacené faktury. Analýza by měla být hotova do konce června. Nedávno se přitom v médiích objevila informace, že to bude o dva měsíce dřív.

Bém opět kritizoval

Aktuální dění kolem tunelového komplexu kritizoval také bývalý pražský primátor a stávající poslanec Pavel Bém (ODS). Kritizoval, že vedení města neumí „rozkličovat došlé faktury Metrostavu“.

Na pražskou radu apeloval, aby se Blance věnovala, protože kolem stavby žije 300 tisíc Pražanů. Na připomínky nikdo z vedení radnice nereagoval.

V úvodu svého vystoupení na dnešním zastupitelstvu připustil, že se tunel Blanka prodražil.

„Když Pavel Bém konečně uznal, ze se Blanka prodražila, měl by dostat svému slibu a odpracovat veřejně prospěšné práce,“ uvedl Vratislav Filler z iniciativy Auto*Mat.

Pavel Bém se vsadil před pěti lety s tehdejším mluvčím Auto*Matu Michalem Křivohlávkem na zasedání zastupitelstva. Když cena Blanky přesáhne 25,7 miliard, slíbil tehdy Bém, odpracuji padesát hodin ve prospěch Auto*Matu.

Cena Blanky dnes dosahuje 40 miliard, Pavel Bém se však plnění své sázky podle iniciativy dosud vyhýbá..


Autor: Anna Skálová

Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru